Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect Didactic

Data:25.01.2023
Unitatea:Grădinița cu program prelungit „Ion Creangă”Slatina,Olt
Grupa: Mare C
Numele educatoarei: Ivana Cristina
Profesor metodist: Geantă Alexandra
Profesor coordonator: Sulger Nicolae Marcel
Practicantă: Toader Nicoleta Denisa
Domeniul: Estetic si creativ
Tema anuală: ,,Când, cum și de ce se întamplă?’’
Tema activității: ,, Iarna să te duci cu bine”
Tema proiectului: ,,Temă independentă”
Reactualizare: ,,Ne jucăm cu degetele’’
Tipul activității:Mixtă
Disciplina: Educație muzicală
Scopul activitații:Formarea unor deprinderi elementare de cânt prin intonarea corectă a cântecelor și interpretarea lor în
colectiv și grupuri mici,respectând ritmul melodiei și sugestiile motrice oferite de textul muzical.

Obiective operaționale: - să înțeleagă din imagini despre ce este vorba în cântec


- să participe la activitate
- să redea la finalul activitatii cântecul învățat
-să execute corect mișcările în concordanță cu textul
-să respecte poziția corectă în timpul interpretării,în vederea unei respirații corecte și a emiterii
corespunzătoare a sunetelor

Mijloace de învățământ: imagini cu anotimpul iarna


Forma de organizare: Frontală și individuală
Durata:25 minute
Metode și strategii didactice: conversatia, explicatia, exercitiul, expunerea, cântat
tul colectiv, cântatul individual, problematizarea, cantarea in lant, auditia muzicala, cantarea comparata, analiza
comparata.
Bibliografie:
-Culegeri de cantece pentru copii
-www.didactic.ro youtube

Demersul didactic
Etapele Activitatea practicantei Activitatea preșcolarilor Metode
activității didactice
1. Moment Exerciții de respiratie:solicit copiilor Copiii ascultă explicațiile și Explicația
organizatoric sa inspiram „mirosind o floare” execută cerințele.
Demonstrația
expiram „suflând intr-un balon”
Cântatul colectiv
Exerciții de intonație:cânt un
fragment din cântecul ce urmează a fi Exercițiul
învățat folosind silaba „la”. Le cer Conversația
copiilor să fie atenți pentru a putea
cânta.
2. Reactualizarea Le pun copiilor înregistrarea, sa Copiii cântă. Cântatul colectiv
cunoștințelor audieze cântecul ,,Iarna să te duci cu
bine ’’. Vi-l mai amintiți? Îl cânt eu,
apoi vom cânta cu toții..

3. Captarea Le voi prezenta copiilor diferite Copiii privesc imaginile, Conversatia


atenției imagini legate de cântecul pe care îl asculta explicatiile.
Explicația
vom învăța împreună. Imaginile fac
referire la iarna,vestitorii
primaverii.

4. Anunțarea Le spun copiilor: Astăzi vom învăța un Copiii sunt atenti. Explicația
temei cântec nou numit ,,Iarnă,să te duci cu
bine”.
5. Prezentarea Copiii asculta Expunerea
conținuturilor și a
Explicatia
obiectivelor

6. Dirijarea Le cânt copiilor cântecul model Explicația


învățării pentru a-i familiariza cu textul și le Copiii ascultă. Demonstrația
spun să fie atenți deoarece apoi îl
vom cânta impreuna.
Iarnă, să te duci cu bine
2 bătai din palme
Primăvara vine,vine.
2 bătăi din palme
Vestitorii au sosit
În zăvoiu-ntinerit.
Vestitorii au sosit
În zăvoiu-ntinerit.
3 bătai din palme

Mult dorită primăvara


2 bătai din palme
Ne jucăm din nou pe afară
2 bătai din palme
Sub caisul înflorit
Bine,bine ai venit.
Sub caisul înflorit
Bine,bine ai venit.
3 bătai din palme Exercițiul
Copiii cântă și sunt atenți la
corectările făcute.

Cantul colectiv

Audiția muzicală
Cantarea
Copiii asculta cantecelul.
comparată
Problematizarea
Copiii cântă împreună cu
acompaniamentul.
Cânt prima strofă, apoi dau tonul și
dirijez prima strofă, cântând împreună
cu aceștia. Corectez greșelile de cânt
și cântăm iarăși corect.

După prima strofă cânt cu ajutorul


tuturor a doua strofă. Cântăm
împreună a doua strofă,dar și
individual.
După strofa a doua,cântăm integral
cântecul.
Le pun copiilor cântecul să-l audieze
fără să cânte.
Cântăm împreună cântecul cu
acompaniament.

7. Obținerea Împart grupa în câte două echipe, iar Copiii aleși cântă. Cântarea în lanț
performantei apoi aleg câte doi copii care să cânte
Problematizarea
cu ajutorul meu cântecul. Primul va
cânta prima strofă, iar celălalt cea de-
a doua strofă.Apoi cântăm cu toții
cântecelul întreg.
8. Încheierea Le spun că vor trebui să învețe noul Conversația
lecției cântec.
Fac aprecieri individuale și colective Se bucură de aprecieri.
asupra copiilor.

S-ar putea să vă placă și