Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:15.12.2022

Unitate de invatamant:Gradinita cu program prelungit nr 9

Propunator:Demin Ema

Educatoare:Rad Sorana

Grupa:Mijlocie ”Norocel”

Tema anuala de studiu:Cum este,a fost si va fi aici pe Pamant?

Tema saptamanii:Ferma animalelor

Domeniul experiential:DEC

Categorie de activitate:predare-invatare

Scop:Dezvoltarea capacitatii copiilor de a retine cantecelul.

Dimensiuni ale dezvoltarii:Capacitati si atitudini de invatare.

Activare si manifestare a potentialului creativ.

Comportamente:

C.31.Manifesta creativitate in activitati diverse.

C.3.2.Demonstreaza creativitate prin activitati muzicale.

C.3.3.Demonstreaza simt musical ritmic,armonic prin cantec,joc cu text si cant,dans etc.

Obiective operationale:

O1-sa interpreteze textul si melodia cantecului „Azi grivei e manios”

O2-sa cante individual si in grup cantecul insusit anterior

O3-sa pastreze pozitia si respiratia corecta in timpul cantatului

O4-sa interpreteze melodia asociind cu miscarile specific

Strategii didactice:

Metode si procedee:-conversatia,explicatia

Materiale didactice:catelus de plus,smile face,imagine cu cantecelul

Forma de organizare:frontal

Bibliografie: https://www.didactic.ro/materiale-didactice/azi-grivei-e-maniosproiect-didactic-actualizat
Momentele activitatii Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
1.Moment Asigurarea conditiilor
organizatoric optime pentru
desfasurarea activitatii
:aerisirea salii
Pregatirea materialelor
didactice
Aranjarea scaunelor in
semicerc

2.Captarea atentiei Se face prin Conversatia orala


prezentarea unui
catelus de plus pe
nume Azorel,care o sa
asiste la activitatea
noastra.
Vom face exercitii de
respiratie pentru
incalzirea vocii.
-imitam
cocosul(cucuriguu)
-imitam oita(beee)
-umflam un balon
Repetam impreuna
cantecelul ”A venit pe
dealuri toamna”

3.Anuntarea temei si a ”Copilasi,astazi o sa


obiectivelor invatam un cantecel
tare frumos,pe care
prietenul meu Azorel
mi l-a propus.
Cantecul se numeste
”Azi Grivei e manios”
Voi trebuie sa fiti
cuminti si atenti
pentrua retine cantecul
cat mai usor.

4.Dirijarea invatarii Vizionarea clipului conversatia


pentru noul cantec:
Adresez urmatoarea
intrebare:
-Va placut
cantecelul?

Precizez modalitati de
lucru pentru invatarea
cantecelului:
1.Propunatoarea o sa le
cante prima strofa
2.Copiii canta impreuna
cu propunatoarea din
nou prima strofa
3.Se canta strofa a
doua procedand la fel

4.Se reia in intregime


cantecul

In scopul consolidarii
cantecului insusit,cer
interpretarea melodiei
asociind miscari
specifice fiecarei strofe.

5.Obtinerea Solicit copiii sa vina in conversatia orala


performantei fata pe grupe formate
din 3-4 elevi, care sac
ante si sa realizeze
miscarile sugerate de
cantec.
Organizam un mic
concurs intre baietei si
fetite.
Evaluarea activitatii Fac aprecieri globale si conversatia orala
individuale,recompense
elevii cu ”smile face”si
le multumesc pentru
atentie.
ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și