Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr.1 Târgu-Jiu


Anul şcolar: 2023-2024
Mentor: Marinescu Carmen Monica
Student practicant: Blondea Adelina Mirela
GRUPA : mica
TEMA ANUALA: Cand, cum si de ce se intâmpla?
TEMA PROIECTULUI: Frumusetile Primaverii
TEMA SAPTAMANALA :Legume de primavara!
DOMENIu EXPERIENTIAL: Domeniul Estetic si Creativ (DEC)
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educaţie muzicală
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Copacel” de Corneliu Mereș
MIJLOACUL DE REALIZARE: joc muzical
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de noi cunoștințe
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de exprimare prin muzică, asimilarea unui
repertoriu minimal reprezentativ
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

♠ Să să cânte cu dezinvoltură cântece pentru copii.


♠ Să cânte în aranjamante armonico-polifonice elementare.
♠ Să asocieze mişcări cântecului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1 – să reproducă fragmentele folosite în încălzirea vocii;


O2 – să memoreze textul cântecului;
O3 - să adopte o poziţie corectă în timpul interpretării;
O4 - să intoneze corect , expresiv, respectând tonul, semnalul de început,
dicţia şi respiraţia în cânt ;
O5 – să execute corect mişcările jocului musical
O6 – să participle cu interes la activitate.
Metode si procedee :

a. Metode: exerciţiu, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia

b. resurse materiale: planşă care reprezintă tema metodică a textului


c. resurse organizatorice: frontală
d. resurse temporale: 15 minute

BIBLIOGRAFIE:
Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii,
Ed.V&Integral, Bucureşti, 2005
Curriculum pentru educație timpurie 2019
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Continutul stiintific Strategii Evaluare


didactic didactice

1.ACTIVITĂŢI Se asigură condiţiile necesare


INTRODUCTIVE pentru buna desfăşurare a
a) MOMENT activităţii:
ORGANIZATORIC ▪ aerisirea sălii de grupă;
▪ pregătirea materialelor Instructaj
necesare; ul verbal
▪ introducerea copiilor în
sala de grupa, în mod
disciplinat;

b) CAPTAREA Educatoarea prezintă sub Observaţi


ATENŢIEI formă de surpriză o floare - a
jucărie care ştie un cântecel,
şi care a venit să-l cânte Expunerea
copiilor (pune floarea să
cânte)
Spune copiilor că floricica ar
c) ACTIVITĂŢI vrea să-i audă şi pe ei cum
MUZICALE cântă.

exerciţii de respiraţie:
-mirosim ce floarea (de 3 ori);
-suflăm puful de păpădie (de Exerciţiul
3 ori);

exerciţii de cultură vocală:


educatoarea le prezintă o
planşă cu gama şi alta cu
arpegiul şi le cere copiiilor să
cănte împreună cu ea
c) pregătirea perceptivă a
liniei melodice pentru Exerciţiul
predarea cântecului nou.
- Copii, ascultaţi cum cânt eu
acum la trompetă şi repetaţi
după mine melodia
(fragment din cântecul nou).
Voi interpreta fragmentul ca
model imitând cântatul la
trompetă după care vor
executa şi copiii de 2-3 ori.
Apoi se va proceda la fel cu
vioara şi pianul.

“Fiindcă tot am vorbit de


2.DIRIJAREA primăvară astăzi vom învăţa
ÎNVĂŢĂRII şi un cantecel care se Expunerea
numeşte “Copacelul”
a) ANUNŢAREA Trebuie să învăţaţi bine
TEMEI ŞI cântecul pentru că apoi vom
ENUNŢAREA executa mişcările cerute de
OBIECTIVELOR text.

Educatoarea intonează
b) PREZENTAREA cântecul model urmărind Demonstr
CÂNTECULUI linia melodică a acestuia ce a-ţia
MODEL este reprezentată pe planşă.
Educatoarea recită o dată F1 Explicaţia
d) ÎNSUŞIREA - recită F2 şi explică cuvântul
TEXTULUI “nectar”= sucul dulce al Exerciţiul
florilor care cules de albine
se transformă în miere
- recită F3
Pe măsură ce se recită
versurile sunt prezentate
imaginile reprezentative din
tabloul pe care l-au realizat Exerciţiul
c) ÎNVĂŢAREA copiii la activităţile alese
CÂNTECULUI Le cere copiilor să recite
împreună tot textul

Se realizează pe fragmente
Se va cânta F1 de 2 ori, apoi
F1+F2 de doua ori şi apoi Exerciţiul
F1+F2+F3
Se cântă apoi cu
acompaniament pe CD.

Anunţă copiii că vor repeta


acelaşi cântec, dar executând
acum şi mişcările cerute de Exerciţiul
text.
Le cere copiilor să se aşeze în
3. OBŢINEREA formaţie de cerc şi să imite
PERFORMANŢELO zborul rândunelelor, să
R PRIN JOC meargă câte doi pe cerc
imitând zborul fluturilor, să
se oprească şi să culeagă
flori.
Se reaminteşte titlul noului
cântec Apreciere
În final se vor face aprecieri a verbală
asupra modului de
4. ÎNCHEIEREA memorare a versurilor, de
ACTIVITĂŢII intonare a cântecului şi de
executare a mişcărilor.
- îi invită să părăsească sala
de grupă

COPĂCEL

Copacelul din gradina


Primavara a inverzit
Si cu o raza de la soare
Alb ca neaua a inflorit.

Refren:
Copacel, copacel
Te iubesc de mititel.
Copacel, copacel
Te iubesc de mititel.

Primavara copacelul
De omizi l-am curatat.
Si in toamna urmatoare
Rod bogat am adunat.

S-ar putea să vă placă și