Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: Ciuca Mădălina- Ioana


Clasa: a I-a
Disciplina: Muzică şi mişcare
Subiectul: Mama

Competenţe generale:
1. Receptarea unor cântece pentru copii şi a unor elemente simple de limbaj
2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specific vârstei

Competenţe specific:
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule
ritmicomelodice simple şi repetate
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

Obiective operaţionale:
O1- Să exerseze corect exerciţiile de cultură vocală
O2- să interpreteze corect şi expresiv cantecul „Mama”

Strategii didactice
Metode didactice: convesaţia, explicaţia, exerciţiul (melodic şi ritmic), jocul
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode didactice Evaluarea

Captarea atenţiei Se va realize prin primirea unei


scrisori în care se află conţinutul
cântecului pe care noi urmeaza să îl Conversaţia
învăţăm. Este menţionat în
scrisoare că acest cântec trebuie să
rămână secret, pentru a le putea
face mămicilor o surpriză.
Dirijarea Se realizează exerciţii de Conversaţia
învăţării încălzire şi omogenizare a vocii:
a) Exerciţii de dicţie: imităm
păsărelele: Cip, cip, cip Demonstraţia
„ Șoricelul smotocit a șutit un
biscuit.”
b) Exerciţii de respiraţie sub
formă de joc: Mirosim o floare: Ce
frumos miroase floarea! Exerciţiul
Umflăm balonul.
Facem ca şi trenul „uuu…..”
c) Exerciţii de intonaţie: se Exerciţii melodic
realizează pe silaba „la”
d) Exerciţii ritmice, pe silabele: Exerciţii ritmice
ma, me, mi, mo, mu, ta, te, ti,
to, tu.
Familiarizarea cu conţinutul
cântecului. Pe baya unei imagini
cu mama se adresează întrebări. Conversaţia
Se învaţă cântecul: „Mama”
respectând etapele:
- Se audiază cântecul de pe CD Audierea
-Se repetă ritmat, pe rând, cântecului model
versurile primei strofe şi se
memoreză.
- Se cântă în cor prima strofă.
La fel se procedează şi cu cea de-a Exerciţiul muzical
doua strpfă şi refrenul.
După ce copiii au învâţat cântecul
acesta se intonează in cor, pe
grupe sau individual de către elevi.
Se execuţă mişcări specific
melodiei, lăsându-se elevilor
libertatea de eprimare.

S-ar putea să vă placă și