Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Sabou Anca

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P.Nr.12,Zalău

TEMA ANUALĂ:”Cum exprimam ceea ce simtim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII:”Emotii si sentimente”

CATEGORIA DE ACTIVITATE:ADE

DOMENIUL EXPERIENŢIAL:DEC(Educaţie muzicală)

TEMA ACTIVITĂŢII: Intonaţia corectă a liniei melodice a cântecelor

TIPUL ACTIVITĂŢII:Mixtă

FORMA DE REALIZARE:

1.”Daca te simti fericit canta asa”-predare joc cu text si cant

2.”Mergi cum cant”repetare (sunete inalte,joase)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 2.Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mişcării


 3.Activare şi manifestare a potenţialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:

2.3 Îşi coordonează mişcările în funcţie de ritm,cadenţă,pauză,semnale sonore,melodii;

3.3 Demonstrează simţ muzical ritmic,armonic prin cântec,joc cu text şi cânt..etc

SCOPUL ACTIVITĂŢII:Formarea deprinderii de a intona corect,expresiv şi omogen


cântecul,respectând poziţia corectă,tonul,semnalul de început,consolidarea deprinderii de a
asocia versurile jocului cu mişcările aferente.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să se familiarizeze cu conţinutul jocului cu text si cant;


 Să interpreteze corect linia melodică,respectând tonul dat de educatoare;
 Să exprime emotii prin mimica si gesturi produse de textul jocului cu text şi cânt

STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode didactice:conversaţia,explicaţia,demonstraţia,exerciţiul,metoda piramidei,expunerea

2.Mijloace didactice:plicul de la Zână,chitară,fluier,partitură,legume,sorţul cu piramida,buline

3.Forma de organzare: frontal,individual,pe grupe

Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluarea

1.Captarea atenţiei -Această etapă va fi realizată pe baza Expunerea Observarea


mai multor surprize. Mai întâi vom interesului copiilor
deschide plicul trimis de un copil pentru activitate
fericit de la o alta grupa cu cantecul
”Daca esti fericit canta asa”
-Se va descoperi cealaltă surpriză şi
anume o chitara si un microfon.
2.Anunţarea temei şi a -Li se comunică copiilor învăţarea Conversaţia Capacitatea de
obiectivelor unui cântec:” Daca te simti fericit atenţie
canta asa”motivaţi fiind de spusele Frontal
copilului fericit care ne spune ca acest
cântecel este cântat de toţi copiii din
camin.
Este un cantecel despre emotii si o
sa observati cum se schimba expresia
fetei atunci cand simtim anumite
emotii.
Vom canta despre bucurie, fericire,
tristete, furie si despre cum arata fata
noastra cand vrem sa fim caraghiosi
- Ce spuneti voi sunteti ferciti, vreti
sa cantam si noi acest cantecel?
Totuşi înainte de îndeplinirea acestei
sarcini,copiii vor cânta un cântecel
învăţat anterior
3.Exerciţii de cultură -Copiii,sub îndrumarea educatoarei se Stimularea orală
vocală vor juca puţin cu vocea: a copiilor
a)Exerciţii de respiraţie.
-Copiii vor închide ochii şi îşi vor Exerciţiul
imagina ca se află într-o grădină plină
cu flori pe care le vor mirosi(trag aer
pe nas apoi îl dau afară pe gură) Frontal
-Copiii îşi vor imagina că într-o mână
au o floare pe care o vor mirosi iar în
cealaltă vor avea făină de la brutărie Explicaţia
pe care o vor sufla
b)Exerciţii de omogenizarea vocii
-Copiii vor face ca păsările
călătoare,ca trenul călător ca diverse
animale din pădure
-Eu voi cânta cu „la,la,la”un scurt Execiţiul
fragment din noul cântec iar copiii
vor repeta după mine. Frontal

-voi oferi feedback oral

4.Repetarea cântecului -Cu ajutorul chitarei voi interpreta Exerciţiul Stimularea orală a
învăţat anterior cântecul învăţat anterior:”Mergi cum chitara copiilor
cant” iar copiii vor recunoaşte
cântecul şi îl vom cânta împreună Frontal

5.Prezentarea 1.Interpretarea model Stimlarea orală a


conţinutului şi -Cu ajutorul chitării voi interpreta Demonstraţia copiilor
dirijarea învăţării noul cântec pe care l-am primit din
partea copilului fericit”Daca esti Chitara
fericit canta asa” Frontal
2.Familiarizarea cu conţinutul
cântecului
-Expunerea conţinutului acestui
cântec se va realiza cu ajutorul
emoticoanelor ,prezentate în ordinea Expunerea
din cântec Stimularea orală şi
-Prin diverse întrebări adresate vom Emoticoane vizuală a copiilor
identifica emotiile. Frontal
3.Intrerpretarea cântecului de către
copii Observaţia
-Pentru început ne vom axa pe prima Conversaţia
strofă a cantecului. Voi cânta cu
copiii apoi îi voi lăsa pe ei pentru a
stabili punctele slabe în receptarea şi
redarea cântecului Exerciţiul
-Vom trece la strofa a 2 a şi vom Frontal
proceda la fel.Voi intervenu cu Chitara
chitara
6.Obţinerea -Chitara va interpreta cântecul
performanţei împreună cu copiii,o dată sau de două Fluierul
ori apoi copiii vor interpreta cântecul Explicaţia Stimularea orală
pe doua echipe:Prima strofă va fi Pe grupe
interpretată de grupa fetiţelor apoi Exerciţiul
strofa a doua va fi interpretată de
grupa băieţilor
7.Asigurarea retenţiei -Pentru desfăşurarea acestei etape voi Orală
şi a transferului folosi microfonul care va si inregistra Microfonul
interpretarea cantecului de catre copii Frontal
si se audiaza apoi inregistrarea, se
discuta impreuna cu copii despre
calitatea interpretarii.
Se reaminteste copiilor titlul jocului Exerciţiul
cu text si cant.
8.Evaluarea -Voi face aprecieri individuale şi Conversaţia Aprecieri
generale în urma implicării copiilor la Frontal
activitate.
Se acorda recompense copiilor.

S-ar putea să vă placă și