Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.05.2022
Student/a: Albu Ioana Laura
Nivel de vârstă/grupa: 3-4 ani, Mică
Tema anuală de studiu: Cum este/ a fost și va fi aici pe pământ?
Tema Proiectului/Săptămânii: Degetele muzicale
Domeniul Experiențial: Domeniul estetic și creativ
Activitatea: activitate muzicală
Tema activității: ,,Degețelele” – învățarea cântecului: joc muzical axar pe cântec –
executarea unor mișcări sugerate de text.

Mijloc de realizare: cântec

Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltării:


3. Activare și manifestare a potențialului creativ

• Comportamente vizate:
3.1. Mnifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt etc.
2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore,
melodii
• Scopul activității:
- Intonarea cântecului ,,Degețelele” propus de cadrul didactic. Stimularea
interesului copiilor pentru muzică.
- Formarea deprinderilor de a cânta în colectiv, de a începe și a termina toți, de a
respira corect în timpul cântării, de a avea o ținută corectă în timpul cântării.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 – Să execute exerciții de respirație și de cultură vocală
O2 – Să intoneze cântecul Degețelele, după modelul propunătoarei
O3 – Să execute mișcări sugestive conținutului tematic

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode şi procedee: conversația, explicația, demontrația, cântecul, jocul didactic.
b) Mijloace de învăţământ: Imaginile sugestive, partitura, imagini cu degețelele.
c) Forme de organizare a colectivului: frontal, individual
Strategii didactice Evaluare
Ob.
Etapele activității Conţinutul învăţării Metode şi procedee Mijloace de Forme de
op.
învăţământ organizare
C G I
1. Moment - Se asigură un climat Conversația Frontal Se observă
organizatoric optim pentru desfășurarea comportamentul
activității. nonverba al
- Se pregătesc materialele copiilor
necesare pentru activitate.

2 .Captarea atenţiei Dragi copii, știe cineva să îmi Conversația Frontal Se observă
răspundă la urmatoarea ghicitoare? comportamentul
Haideți să vedem: Am o grebluță,/ Cu copiilor
cinci dințișori/ Într-o zi îmi trebuie/
De-o mie de ori.
Copiii răspund: ,,Da, știm ce este.
Este o mână!”
Foarte bine, dragi copii. Eram sigură
că o să vă descurcați.

3.Anunţarea temei Astăzi o să învățăm un cântecel numit Conversația Frontal


şi a Degețelele și o să aflăm câte ceva
obiectivelor despre fiecare deget în parte. Vreți să
ascultați cântecelul?
Copiii răspund in cor: Daaa!
4. Prezentarea O1 – să Familiarizarea copiilor cu conținutul Conversația, Imaginile Frontal,
noului conținut execute cântecului: explicația, sugestive, laptop individual
exerciții de -propunătoarea le spune copiilor că în demonstrația
respirație și cântecul care urmează este vorba de
de cultură degetele pe care ei le au la o mână.
vocală - în timp ce propunătoarea le spune
copiilor conținutul cântecului, le arată
diferite imagini cu degețele.
Înainte de a începe să cântăm, vreau
să facem un mic joculeț și anume să
vă imaginați că pe măsuța voastră s-
a așezat o pană. Vă rog să suflați
încetișor, astfel încât pana să-și ia
zborul.
-Cadrul didactic execută exercițiul de
încălzire al vocii împreună cu copii.
Interpretarea integrală a cântecului –
demonstrarea corectă, clară,
expresivă.
-cadrul didactic le redă sunetul
cântecului folosindu-se de laptop și
de programul Musescore în care a
scris cântecul.
După ce l-au ascultat, le propune să îl
cânte împreună.
Propunătoarea, împreună cu copiii,
cântă împreună cântecelul.

3
5. Obținerea O3 – să Mai am în minte un joc. Ce ziceți Conversația, Frontal Aprecieri
performanței execute dacă, în timp ce cântăm, aratăm explicația, verbale cu
mișcări despre ce deget este vorba? Fiecare demonstrația privire la jocul
sugestive dintre noi avem la o mână degetele desfășurat
conținutului amintite și de cântec. Aș vrea să le
tematic al arătăm în timp ce cântăm.
cântecului Propunătoarea demonstrează jocul
muzical în timp ce interpretează
cântecul.
Haideți să cântăm împreună acum,
folosind degetele potrivite.
6. Asigurarea După terminarfea jocului, Conversația Frontal Se observă
retenției și a propunătoarea le adresează câteva comportamentul
transferului întrebări copiilor : nonverbal al
Despre ce a fost vorba în cântecul copiilor
nostru ?
Copiii răspund : În cântecul nostru a Se corectează
fost vorba despre degețele. eventualele
Foarte bine ! Cu ce erau asociate greșeli
acestea ? gramaticale
Copiii răspund : Acestea au fost
asociate cu animalele.
Foarte bine ! Bravo !
7. Încheierea Propunătoarea le mulțumește copiilor Conversația Frontal Aprecieri
organizată a că au fost activi în activitatea de globale și
activității astăzi, și îi laudă că au cântat foarte individuale cu
frumos. privire la
demersul
activității.

4
5

S-ar putea să vă placă și