Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

DATA: 28.09.21
CLASA: a –II-a
DISCIPLINA: Educatie muzicala
MODULUL: Expresivitatea și descriptivitatea muzicii.Tabloul muzical
SUBIECTUL: Cantecul “Toamna, iarasi ai venit!”
TPUL LECTIEI: De formare a capacitatilor,de dobandire a cunostintelor.
DURATA: 45 min
COMPETENTE SPECIFICE: Utilizarea terminologiei muzicale specifice pentru reflecţie
şi autoexprimare.
SUBCOMPETENȚE:
2.1 Recunoașterea elementelor de limbaj muzical folosite în exprimare și descrierea
trăirilor, portretlui și a tabloului în piese muzical interpretate.
2.3 Interpretarea unor cântece care exprimă diferite senstimente, descriu un portret/tablou
Interpretarea a unor cânte
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1. sa execute exercitii de respiratie si cultura vocala;
O2. sa interpreteze cantecul in colectiv, corect si expresiv;
O3. sa respecte o pozitie corporala corecta, corespunzatoare pe toata perioada
interpretarii unui cantec.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: demonstratia, explicatia, conversatia, exercitiul, auditia.
Mijloace didactice: negativul cantecului, calculator, imagini cu anotimpul toamna.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

BIBLIOGRAFIE:
 Palade L. , Palade C. , EDUCATIE MUZICALA-Ghid metodic pentru invatamant
prescolar si primar, EDITURA TAIDA, Iasi-2008
 Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învătământul primar,
2018
 ,,Sugestii metodice pentru învăţători”, Editura „Gheorghe Cârţu
Alexandru, ” Craiova, 1996
 https://www.didactic.ro/
DEMERS DIDACTIC

Momentele Ob. Metode si


Continutul invatarii Evaluare
activitatii Op. procedee
Se asigura un climat de ordine si disciplina necesar
desfasurarii in bune conditii a lectiei.
Evocare Conversatia
Se pregătesc materialele necesare desfasurarii
Moment - -
activitatii.
organizatoric Frontal
Se stabileste tinuta corporala la ora de educatie
muzicala.
Initierea unei conversatii despre caracteristicile
anotimpului Toamna.
 Care sunt cele 4 anotimpuri?
 In ce anotimp suntem acum? Conversatia
Vom enumera cateva caracteristici ale anotimpului
toamna: Imagine cu Apreciez
Captarea
- -este anotimpul recoltelor; anotimpul raspunsurile
atentiei
-ploua si bate vantul; toamna elevilor
-frunzele se ingalbenesc, se usuca si cad;
-pasarile calatoare pleaca spre tarile calde; Frontal
-animalele isi strang provizii pentru iarna;
-elevii incep scoala

Anuntarea Anunt tema si prezint obiectivele operationale ale lectiei


Conversatia
temei si a - pe intelesul elevilor. -
Frontal
obiectivelor
Exercitii de O1 Exerciții organizatorice: Demonstratia Executarea
cultura vocal- Poziționarea în bancă: exercitiilor
auditiva Recit versurile: de respiratie
„Spatele de scaun rezemăm propuse;
Pieptul înainte îl îndreptăm ” Exercitiul reproducerea
lor.
a) Exercitii de respiratie :
Inspirăm pe nas ca și cum mirosim o floare, experăm pe
gură ca și cum umflăm un balon Frontal
Inspirati adanc aer in piept si expirati pe urmatoarea fraza:
“Acum e anotimpul toamna!”
(demonstrez copiilor exercitiul)
Sa imitam vuietul vantului:
b) Exercitii de cultura vocala:
Imitarea tobelor:
Bum-bum-bum-bum-bum-bum-bum

Imitarea trompetei:
Tu-tu-tu-tu-tu-tu-tu

Imitarea viorii:

Vrum-Vrum-Vrum-Vrum-Vrum-Vrum-Vrum

O2
a) Anuntarea titlului:
Realizarea Astazi vom invata cantecul “Toamna, iarasi ai venit!”
b) Audierea cântecului: Conversatia
sensului
Pun la calculator cantecul “Toamna, iarasi ai venit!”
pentru a retine linia melodica. Demonstratia
https://www.youtube.com/watch?v=5udGNntXA5M
c) Analiza conţinutului:
Formulez cateva intrebari: Exercetiul
 Despre ce este vorba in cantec?
 Cum a fost melodia, vesela sau trista?
Auditia
O3  Ce s-a intamplat odata cu plecarea verii?
 Ce se intampla cu frunzele popilor?
 Ce au facut pasarile? Frontal
d) Cântarea model: Orala
Voi canta model cantecul.
e) Invatarea pe fragmente: Pozitivul
Cant prima strofa singura, apoi cu copiii: cantecului
Prezentarea
optima a “Toamna,
,,Vara-n graba a plecat iarasi ai
continutului si Ca un vis s-a destramat
dirijarea venit!”
Si-a luat cu ea in zbor
invatarii Frumusetea florilor.” Fise cu
versurile
Repetam de doua ori aceste versuri. cantecului
O4 Cant strofa I si adaug strofa a II-a: “Toamna,
iarasi ai
,,A luat dulceata murii venit”
Si tot verdele padurii
A lasat in urma sa
Toamna rece, toamna grea.”
Repetam impreuna cele doua strofe.
Pauză: Joc ritmic
https://www.youtube.com/watch?v=o7IH2_3Nmiw
Cant prima si a doua strofa si adaug a treia strofa:

,,Crengile ne bat in geam


Frunzele se rup din ram`
Si se lasa pe pamant
Un covor frumos ce sunt.”

Cant cu copiii strofa I, a II-a si adaug si strofa a III-a

Voi proceda in mod similar si cu celelalte strofe.


Pauză : A ram sam sam
https://www.youtube.com/watch?v=935UBEm0gg0&t=2s

Reluarea cantecului in urmatoarele modalitati:


Obtinerea - in lant, pe grupe si apoi pe banci ( fiecare banca cate o Exercitiul
O3 Orala
performantei strofa). Pe grupe
- in dialog fete-baieti.
Auditia

O3 Frontal
Evaluarea Pun negativul cantecului “Toamna, iarasi ai venit!” si le
Auditia
performantelor voi solicita tuturor elevilor sa cante.
O4 Negativul
cantecului

Voi face aprecieri asupra modului de


Reflecție
desfasurare a lectiei.
Incheierea - Conversatia -
lectiei
Tema pentru acasă: Să realizze un desen pe baza
cântecului învățat
TOAMNA, IARASI AI VENIT!

1) Vara-n graba a plecat 4) Vantul sufla neoprit


Ca un vis s-a destramat Prin fagetul desfrunzit
Si-a luat cu ea in zbor Pasarile speriate
Frumusetea florilor. Au zburat in tari mai calde

2) A luat dulceata murii 5) Croncane o cioara-n crang


Si tot verdele padurii Nori de prunc pe cer se strang
A lasat in urma sa Picaturi de ploaie rara
Toamna rece, toamna grea. Tot pamantul in presara

3) Crengile ne bat in geam 6) Omul sta ingandurat


Frunzele se rup din ram` De-o portita rezemat
Si se lasa pe pamant Si-si sopteste ragusit
Un covor frumos ce sunt. Toamna, iarasi ai venit!
Anotimpul toamna

S-ar putea să vă placă și