Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 19.05.2016
Şcoala Gimnazială : Şcoala nr. 22 B.P Haşdeu Iaşi
Profesor mentor: Durac Elena
Propunător: studentă Buruiană Andreea- Luminiţa ( căs. Braharu)
Clasa: II-a A
Aria Curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Subiectul: Cucule pasăre sură

Tipul de activitate: predare-învățare- evaluare

Scopul activității: Dezvoltarea capacității de interpretare muzicală și îmbogățirea memoriei


muzicale,însusirea cantecului “Cucule pasăre sură!” prin exersarea deprinderilor ritmice.

Competențe specifice:
Muzică și mișcare:
1. Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensități, înălțime și viteză de
succesiune contrastante.
2. Cântarea în colectiv, în grupuri mici și individual asociind dirijatul intuitiv.
3. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical.
Obiective operaționale:
O1: să execute corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii păstrând ritmul,
durata, înălțimea sunetelor;
O2: să-și însușească corect elementele de tehnică vocală;
O3: să interpreteze cântecul, individual și în grup;
O4: să explice sensul expresiilor lingvistice întâlnite.
Strategia didactică:
 Metode și procedee: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, interpretarea
individuală și în grup.
 Materiale didactice: ilustrație, fișe, tabletă
 Mod de organizare: frontal, individual, pe echipe.
 Material bibliografic:
1. Ana, Motora- Ionescu, Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV,
EDP, București, 1978
2. Programa școlară pentru disciplina Muzică și mișcare, clasele pregătitoare, I
și a II a, aprobată în 2013.

 Resurse temporale: 50 minute.


1
Desfășurarea activității

OB. Strategia didactică


Momentele lecției OP. Conținutul instructiv-educativ Metode Mod de Materiale Evaluare
și procedee organizare didactice
În vederea desfășurării lecției se are în
1. vedere: Evaluez poziția
Moment organizatoric - aerisirea clasei Conversația Frontal elevilor în bancă
- pregătirea materialului didactic
- asigurare disciplinei și fixarea poziției
corecte în bancă
Se face prin iniţierea unei conversaţii
despre caracteristicile anotimpului de
2. Primăvară. Frontal Evaluez capacitatea
Introducerea în  Care sunt cele 4 anotimpuri? de concentrare a
activitate  In ce anotimp suntem acum? Conversația atenției și
(captarea atenției) Vom enumera cateva caracteristici ale Ilustrație corectitudinea
anotimpului primăvara: Observația Individual răspunsurilor
-este anotimpul când natura reînvie;
-florile şi copacii înfloresc;
-apar anumite fructe de primăvară;
-pasarile călătoare pleacădin ţările calde şi
se reîntorc în ţara noastră;
Învăţătoarea le arată elevilor ilustraţii cu
anotimpul de primăvara

3. Așadar astăzi vom cânta. Vom învăța un


Anunțarea scopului și a căntecel nou, care se numește Cucule pasăre
obiectivelor sură și vom repeta cântecul Samba florilor
Acestea ne vor ajuta să ne pregătim pentru Conversația Frontal
anotimpul de vara ce o sa urmeze în care
natura şi păsările sunt într-o deplină

2
armonie.

4. Copiii sunt stimulați să efectueze câteva


Cultura vocală O1 exerciţii de respiraţie (într-o singură Conversația Evaluez deprinderea
respiraţie) : ”Mirosim floricele”, “Suflăm în de executare
lumânare”, ”Umflăm balonul”. Apoi se Exercițiul Frontal simultană a
execută o suită de exerciții de omogenizare a exercițiilor de
O2 vocii (vocalize): ma-me-mi-mo-mu; încălzire
atingându-se mai multe note muzicale şi se
intoneaza gama.
5.
Verificarea Se cântă în colectiv cântecele învățate Interpretare Evaluez
cunoștințelor și O3 anterior: Samba Florilor şi altele. vocală Frontal Anexa 2 corectitudinea
competențelor dobândite interpretării vocale,
anterior calitatea memorării

Pentru că se apropie anotimpul cald şi vrem


6. să-i aduem un omagiu astăzi vom învăța
Formarea de noi cântecul : Cucule pasăre sură.
competențe Frontal
Se adresează o ghicitoare: Conversația
Singuratic si hai hui Anexa 3
Moment aperceptiv Îsi canta numele lui Evaluez capacitatea
intuitiv (cucul) de a identifica
Ce motata dragii mei răspunsul după
A prins Creanga intr-un tei? descrierea în versuri
( pupăza)

Dirijarea învățării Se împart fișe cu textul noului cântecel,


apoi urmează audierea model a cântecului Fișe
pentru a reţine linia melodică. Demonstrația
Analizăm conţinutul melodiei prin câteva
întrebări: - despre ce este vorba în cântec Exercițiul

3
-cum vi se pare că a fost melodia; veselă sau
tristă?
- care este mediul de viaţa al păsării despre
O4 care se voebeşte în cântecel.
Învăţătoarea cântă model cîntecul: Evaluez capacitatea
de a formula
Cânt prima strofă singură, apoi cu copiii: Conversația răspunsuri corecte
privind conținutul
Cucule pasare sura cuc textului.
Cucule pasare sura cuc
Ce tot canti la noi pe sura Frontal
Cuculeana lugojana cuc
Cu-cu
O3

Repetam de doua ori aceste versuri.


Cant strofa I si adaug strofa a II-a:

Ori ti-e foame ori ti-e sete cuc Exercițiul


Ori ti-e foame ori ti-e sete cuc
Ori ti-e dor de codrul verde Evaluez capacitatea
Cuculeana lugojana cuc de a recepta linia
Cu-cu melodică și versurile

Repetăm împreuna cele două strofe.

4
Cânt prima şi a doua strofă şi adaug a treia
strofă:
Nici mi-e foame nici mi-e sete cuc
Nici mi-e foame nici mi-e sete cuc
Ci mi-e dor de codrul verde
Cuculeana lugojana cuc
Cu-cu

Cant cu copiii strofa I, a II-a si adaug si


strofa a III-a

Evaluez capacitatea
7. Se interpretează, integral, cîntecull colectiv, de interpretare
Obținerea performanței O3 apoi pe grupe de câte 5 și apoi individual Exercițiul Frontal individuală și
și conexiunea inversă câte o strofă. Apoi vor interpreta grupați pe colectivă
(feedback-ul) două echipe: echipa fetelor și echipa
băieților- fetele vor interpreta versurile iar
băieții refrenul. Apoi vom cânta după
melodie împreună

8.
Încheierea activității Se fac aprecieri verbale cu privire la Aprecieri orale cu
participarea la oră și se acordă stimulente Conversația Frontal privire la prestația
elevilor. individuală și
colectivă.

5
6

S-ar putea să vă placă și