Sunteți pe pagina 1din 6

MINISTERUL EDUCAȚIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT A CR, OCNIȚA

GIMNAZIUL ,,EMIL LOTEANU”, S. CLOCUȘNA

PROIECT DE LECȚIE
la educația muzicală
clasa a II-a

Realizat de :
Vlad Andriana,
profesor de ed.muzicală

2017
DATA:
CLASA: a II-a
OBIECTUL: EDUCAŢIE MUZICALĂ
SUBIECTUL : PAUZA DE JUMĂTATE DE TIMP
TIPUL LECŢIEI : DE FORMARE, PRICEPERI ŞI DEPRINDERI

OBIECTIVE :
O1 - Formarea priceperilor şi deprinderilor de a aplica cunoştinţe teoretice
despre pauza de jumătate de timp şi alte elemente de limbaj muzical, în cântece şi
dictee;
O2 - să respecte o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării
respiraţiei şi a emisiei sunetelor corespunzătoare;
O3 - să interpreteze corect şi expresiv linia ritmico-melodică a cântecelor;
O4 - să recunoască duratele şi pauzele de un timp şi o jumătate de timp în
cântecele prezentate;
O5 - dezvoltarea gustului estetic şi a interesului pentru audierea fragmentelor de
muzică cultă, compusă de autori români;

STRATEGII DIDACTICE
METODE : MIJLOACE :
Conversaţia Calculator
Exerciţiul Jetoane
Explicaţia Portret
Demonstraţia
Lectura explicativă
Munca independentă
Audiţia muzicală

BIBLIOGRAFIE:
 E. Zavelea; L. Crăciun – „Ora de educaţie muzicală”;
 A. Bălan, M. Popa, C. Chirilă, D. Bălan, M. Peneş, S. Opaiţ – „Educaţie
muzicală – culegere de cântece clasele I-IV”, Ed. Ana, Bucureşti;
 C. Cucoş (coordonator) – „Psihopedagogie pentru examenele de
definitivare şi grade didactice”, Ed. Polirom, Iaşi, 1998
STRATEGII DIDACTICE

OBIECTIVE
DURATA
TIPURI MODALI-
MOMENTELE
ELEMENTE ESENŢIALE DE CONŢINUT DE TĂŢI DE
LECŢIEI
METODE MIJLOACE ÎNVĂŢARE EVALUARE

I.
ACTIVITATE 2′ Moment organizatoric. Conversaţia Casetofon Cognitiv-
INTRODUCTIVĂ Captarea atenţiei. Audierea de pe casetă a melodiei pe care Casetă senzorială
elevii au avut-o de pregătit; recunoaştere.

II.  Pentru început să ne aducem aminte de:


EXERCIŢII DE 5′  valorile notelor patrimea, optimea, pauzele Exerciţiul Operaţională Observarea
CULTURĂ  notele muzicale învăţate până acum sistematică
VOCALĂ - unde se scriu pe portativ Mi , Sol, La , Do;
 Intonarea cântecelor învăţate după recunoaşterea lor după bătăi
ritmice
Pregătirea vocilor pentru cânt.
- Exerciţii de respiraţie:”miroase floarea”, “stingerea
lumânărilor de pe tort”, “păpădia”, “ce frumos miroase floarea”.
- Exerciţii de încălzire a vocii: intonarea unor scurte fragmente
musicale folosindu-se diverse silabe: ma, me, mi ,mo mu,, etc.
Intonarea cântecului gamei.
Vom recunoaşte după ritm şi câteva cîntecele învăţate de noi după
ce ne vom încălzi vocile.

III.
DIRIJAREA a. Se anunţă elevii că vor învăţa un nou cântec, în care vor
ÎNVĂŢĂRII întâlni un nou element de limbaj muzical. Vor citi ritmic noul
a. ENUNŢAREA 1′ cântec, îl vor cânta pe versuri, vor scrie pe portativ pauza de
OBIECTIVELOR jumătate de timp. Dar mai întâi vor reactualiza cântecul şi
cunoştinţele teoretice învăţate.

b. ACTUALIZAREA 10′ b. Se face reactualizarea cântecului „Soldații”, muzica Exerciţiul Reproductivă Probă
CUNOŞTINŢELOR Grigore Vieru: - cu toată clasa practică
STRATEGII DIDACTICE

OBIECTIVE
DURATA
TIPURI MODALI-
MOMENTELE
ELEMENTE ESENŢIALE DE CONŢINUT DE TĂŢI DE
LECŢIEI
METODE MIJLOACE ÎNVĂŢARE EVALUARE

- pe rânduri de bănci
- cântare individuală
- cântare în lanţ
Cunoştinţele teoretice se reactualizează prin întrebări:
 Ce este o pătrime?
 Ce este o optime? Reproductivă Conversaţia
 Ce este pauza? de verificare
Se scriu de fiecare dată notele cu duratele corespunzătoare şi Exerciţiul
pauzele pe portativ
Tactări orale de - o pătrime Operaţională Observarea
- o pătrime şi o pauză de un timp sistematică

c. Se face un dicteu oral, elevii scriind la tablă, pe portativ,


note cu duratele dictate.
Exerciţiul
Explicaţia
c. TRANSMITEREA 17′ Se citeşte ritmic dicteul cu silaba „ta”. Se observă pauza de Tablă Operaţională Observarea
CUNOŞTINŢELOR jumătate de timp. Analog cu definiţia pauzei de un timp se intuieşte sistematică
definiţia pauzei de jumătate de timp. Exerciţiul
Tăcerea care durează o jumătate de timp se numeşte pauză de Explicaţia
jumătate de timp. Demonstraţia Reproductivă

Se scriu pe portativ câteva pauze de jumătate de timp.


Se face o discuţie referitoare la conţinutul noului cântec. Exerciţiul
De pe portativul cântecului de însuşit „Ceasul”, se intuiesc
duratele şi pauzele întâlnite. Tablă Probă
Se citeşte ritmic cântecul de 2-3 ori, tactându-se, apoi pe practică
silabele versurilor. Operaţională
Se cântă model. Se citeşte textul. Se cântă pe cuvinte de 2-3
STRATEGII DIDACTICE

OBIECTIVE
DURATA
TIPURI MODALI-
MOMENTELE
ELEMENTE ESENŢIALE DE CONŢINUT DE TĂŢI DE
LECŢIEI
METODE MIJLOACE ÎNVĂŢARE EVALUARE

ori cu clasa, pe grupe fete – băieţi, în lanţ, individual. Demonstraţia Reproductivă

IV.
AUDIŢIA 5′ Se prezintă date despre viaţa şi opera compozitorului Eugen Lectura Portret
MUZICALĂ Doga: explicativă
S-a născut la 1 martie 1937, în satul Mocra, RASS
Moldovenească, azi Republica Moldova;
A fost muzician, compozitor, dirijor, profesor, politician;
A studiat la Școala de muzică "Ștefan Neaga" din
Chișinău (1951-1955), apoi la Conservatorul de stat
din Chișinău (1955-1960), la clasa de violoncel a lui
G. Hohlov și la Institutul de Arte "Gavriil
Muzicescu" din Chișinău (1960-1965), la clasa de
compoziție a profesorului Solomon Lobel.
Și-a început cariera de muzician ca violoncelist în
Orchestra Comitetului de Stat al R.S.S.M. pentru
Televiziune și Radiodifuziune, încă din perioada O4 Calculator Senzorială Observarea
studenției (1957-1962).  sistematică
A scris muzică la peste 200 de filme: "Nunta la palat",
"Singur în fața dragostei", "Zece ierni pe o vară",
"Explozie cu efect întârziat", "Durata zilei", "Casă
pentru Serafim", "Lăutarii", "Șatra", "Gingașa și
tandra mea fiară", "Anna Pavlova", "Patul lui
Procust"
 Anul 2017 a fost declarat anul lui Eugen Doga in Audiţia
Moldova ca un omagiu adus aniversării a 80 ani ai muzicală Reproductivă
marelui artist.
Vor asculta fragmente din cântecele lui E.Doga.
STRATEGII DIDACTICE

OBIECTIVE
DURATA
TIPURI MODALI-
MOMENTELE
ELEMENTE ESENŢIALE DE CONŢINUT DE TĂŢI DE
LECŢIEI
METODE MIJLOACE ÎNVĂŢARE EVALUARE

V. Exerciţiul Operaţional
APRECIERI 3′ Fișă de lucru Munca ă
FINALE independentă
1. Completați tabelul:

Semnul grafic Numele duratelor Durata în timp

VI.
TEMA PENTRU 1′ 1.De memorat cântecul ceasul”;
ACASĂ 2. Ex.2 pag. 23

S-ar putea să vă placă și