Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Scoala: Scoala Gimnaziala nr. 1 Valea Dragului


Clasa: I
Data:20.03.2014
Inv. primar: Comaneanu Mioara
Aria curriculara : Consiliere si orientare
Disciplina: DP
Discipline implicate: CLR, MM;
Unitatea tematica: ,,Vestitorii primaverii”
Subiectul: ‘’Emotiile mele-Starea de bine”(COMUNICARE
NONVERBALA)
Intalnirea de dimineata
Scop:Participarea si implicarea activa a copiilor in vederea
stimularii comunicarii, favorizarii interrelationarii, impartasirii
cu ceilalti si formari comportamentului empatic
Competente specifice:
2.1-asocierea emotiilor de baza cu ele mente simple de limbaj
nonverbal
3.1-identificarea unor sarcini de lucru simple in contexte variate
Obiective operationale:
O1-Sa utilizeze formulele de salut adecvate momentului
respectiv al zilei; obiectivul se considera realizat daca fiecare
copil isi saluta corespunzator colegii.
O2-Sa sesizeze absenta sau prezenta unui coleg; obiectivul se
considera realizat daca toti copiii realizeaza prezenta sau
absenta colegilor.
O3-Sa observe cu atentie vremea de afara oferind cateva
caracteristici ale acesteia marcandu-le prin simbolul adecvat;
obiectivul se considera realizat daca toti copiii remarca
fenomenele intalnite in natura in ziua respectiva.
O4-Sa schimbe impresii (idei), transmitand cu sinceritate
experientele sale ;obiectivul se considera realizat daca toti
copiii isi exprima sentimentele in legatura cu subiectul povestii.
O5-Sa adopte un comportament de relaxare, bunadispozitie,
empatie; obiectivul se considera realizat daca toti copiii isi
exprima starea de buna dispozitie.
O6- Sa coloreze ghiocelul folosind culoarea
corespunzatoare;obiectivul se considera realizat daca toti copiii
coloreaza ghiocelul verde.
O7- Sa personalizeze ghiocelul (vesel , trist); obiectivul se
considera realizat daca toti copiii deseneaza fata vesela sau
trista ghiocelului.

Metode: conversatia, explicatia, exercitiul;


Material didactic:
demonstrativ: calendarul naturii, laptop, videoproiector.
distributiv : fise cu ghiocei.
Scenariul Orei
Copiii vor fi asezati in semicerc.
Salutul : ,,Buna dimineata,copii veseli!”
,,Buna dimineata , doamna invatatoare!”
V-am spus’’ copii veseli’’ pentru ca va bucurati ca a sosit
anotimpul primavara,cu soare cu caldura ,cu mireasma
imbietoare a florilor.
-Sunteti veseli?
-Strigati de trei ori ura!
Acum ordonati pe scaun stam
Prezenta s-o ascultam.
Se face prezenta de catre doamna invatatoare, un baiat
numara fetele, o fata numara baietii, se numara toti copiii
prezenti, se numara absentii.
Se scie pe tabla numarul fetelor,numarul baietilor apoi se
aduna(acestia sunt copiii pezenti),se numara absenti si se scad
din totalul de copii din clasa I.
.
Clandarul naturii: Se stabileste anotimpul, luna, ziua, data, ziua
de ieri, ziua de maine, vremea, se va completa cu jetoanele
respective.
Mesajul zilei: ,,Suntem veseli!’’
Activitatea de grup:Invatatoarea va antrena copiii sa participe
la conversatie legata de anotimpul primavara.
Intrebari posibile:
Cum este primavara fata de anotimpul iarna?
Ce floare vesteste venirea primaverii?
Astazi va voi spune o poveste.Se spune ,, Legenda
ghiocelului’’ (prezentare PPT) , incurajand copiii sa-si exprime
cat mai multe emotii.
Aerul era foarte rece,vantul era tare intepator(cum facem
cand ne e frig?) dar intr-un colt se afla un locsor unde era placut
si cald(cum facem cand ne e cald?).In acel locsor se afla o
floricica al carei bulb se gasea sub pamant, acoperit inca de
zapada(cum sta ghiocelul ascuns?).
Fiecare floare din cele care exista are ceva cu care sa ne
bucure.
-Eu, a intrebat ghiocelul,asa mic si slab cum sunt,ce bucurie
pot face omului?
Dar ,iata ,Iarna este in puterile ei .Peste tot e doar omat.
Intr-o zi ,mic ,alb si plapand,ghiocelul isi suna vesel
clopotelul(cum isi suna clopotelul?).
-Cine indrazneste sa mi se impotriveasca?intreba baba
Iarna,scuturandu-si cojoacele de nea si de turturi (cum isi
scutura baba cojoacele?)
Se uita imprejur si zari ghiocelul(cum se uita imprejur?).
-Tu erai?Am sa te inghet la noapte !exclama Iarna.
-Nu va maniati baba Iarna si mos Omat.Soarele mi-a trimis
veste sa ma arat,raspunse ghiocelul.
Dar peste noapte ,baba Iarna si mos Omat au chemat gerul
in ajutor.A suflat si mos Crivat(cum a suflat mos Crivat).
- Unde esti, ghiocelule? N-ai inghetat? Mai cutezi sa mi te
impotrivesti?
- Drept sa va spun mi-a fost tare frig.Ba era sa ma smulga
vantul.M-am pitit dupa un bulgare de zapada.Daca si la
noapte va fi tot atat de frig,am sa mor inghetat,spuse cu
tristete ghiocelul(cum era ghiocelul trist).
Soarele ,auzind vorbele duioase ale ghiocelului ii trimise in
ajutor raze calde.
Dis de dimineata ,de sub plapuma de nea ,au aparut o
multime de ghiocei.
-Baba Iarna ,mos Omat,hai sa ne jucam de-a prinselea!
strigau veseli ghioceii(cum sunt ghioceii veseli?).
Asa s-a dovedit ghiocelul mai tare decat iarna,aratand ca el
este vestitorul primaverii.

Raspundeti la urmatoarele intrebari:


(daca raspundeti gresit florile vor rade de voi, daca veti
raspunde corect soricelul este vesel si va ofera o floare)

Cand se petrece actiunea?


-Actiunea se petrece in mijlocul iernii?
-Actiunea se petrece la sfarsitul iernii?
-Actiunea se petrece la inceputul verii?

Care sunt personajele povestirii?


(daca se inrosesc cuvintele inseamna ca nu ai ales corect)
Baba Iarna,razele soarelui,ghiocelul,mos Crivat
,ghioceii,mos Omat

Unde s-a pitit ghiocelul?


-Ghiocelul s-a pitit dupa alti ghiocei.
-Ghiocelul s-a pitit dupa un copac.
-Ghiocelul s-a pitit dupa un bulgare de omat.
Peste noapte baba Iarna si mos Omat au chemat in ajutor :
-gerul
-soarele

A suflat si :
-mos Crivat
-clopotelul

Soarele auzind vorbele duioase ale ghiocelului, ii trimise in


ajutor:
-pe mos Crivat
-vantul
-fulgii de zapada
-raze calde

Din aceasta poveste am invatat ca :


-ghiocelul a dovedit ca este vestitorul primaverii
-prima floare de primavara este foarte mandra

Activitate complementara:
Joc muzical: ,,Daca vesel se traieste’’ .

S-ar putea să vă placă și