Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lectie

COOEDONATORI: Profesor metodist: Fieraru Georgeta Profesor de practica pedagogica: Enescu Liliana Profesor pentru invatamantul primar: Dragu Mariana

Propunatoarea: Ciobanu Georgiana-Diana

Data: 9 mai 2012 Clasa: a II-a C coala: Colegiu National Jean-Monnet-Ploiesti Disciplina de nvmnt: Educaie muzical Aria curricular: Arte Tema: Interpretarea Subiectul: Cantecul Nea Alecu Tipul leciei: mixt

Obiective cadru
1.Formarea deprinderilor ritmico-melodice 2.Formarea capacitatilor de exprimare prin muzica 3.Formarea capacitatii de receptare a lumii sonore si a muzicii

Obiective operaionale:
Pe parcursul i la sfritul orei de educaie muzical elevii de clasa I vor fi capabili : O1: s respecte o poziie corporal corect, o emisie natural i o dicie corespunztoare pe toat perioada interpretrii unui cntec; O2: s recunoasc dup melodie sau ritm cntecele nvate; O3: s repete noul cntec pn la nsuirea acestuia; O4: s interpreteze cntecele n colectiv, n grupuri mici.

Strategii didactice: Resurse procedurale: conversatia euristica,


explicatia, demonstraia, exercitiul. Resurse materiale: planse

Resurse temporale: 50 de minute Locul desfasurarii: sala de clasa

Momentele lectiei 1.Moment organizatoric

Activitatea propunatoarei Se asigura un climat educational adecvat. Propunatoarea pregateste materialul didactic-asaza cu spatele plansele pe tabla. Se anunta inceperea orei de educatie muzicala. Propunatoarea le va spune elevilor cateva ghicitori:E pazita zi si noapte Cand mananca sau da lapte Sau cand doarme (ca-i firesc) De un caine ciobanesc Puiu i-l sacrificam Cand de Paste il mancam De e neagra sau balaie Stim cu totii ca-i o ....?(oaia) Cavaler impieptanat Sus pe gard sta cocotat Si tot striga prin vecini Ca e sef printre gaini!(cocosul) Cu ghearele scormonesc Si rame stiu sa gasesc Prieten imi e cocosul cel frumos cu pinten rosu Sigur sunt ca ma ghiciti,dar va rog nu va pripiti(gaina) Umbla gras si falos,cu cojocu-ntors pe dos

Activitatea elvilor Se pregatesc pentru lectie ,intra in sala de clasa si se asaza in banci.

Metode Strategii

2.Captarea atentiei

Convers atia euristica .

Elevii ascult ghicitorile si spun raspunsul.

Are coarne-ncarligate si cu alti semeni se bate(Berbecul). Odata descoperita denumirea anumalului,propunatoarea va intoarce plansa care ilustreaza animalul respectiv,insa o ultima plansa va ramane nedescoperita. Dupa rezolvarea tuturor ghicitorile,propunatoarea va discuta cu elevii despre aceste animale:Ce fel de animale sunt?/Unde traiesc ele?/La ce ne ajuta? etc.. 3.Anuntarea temei si a obiectivelor Propunatoarea le spune ca azi vor invata un nou cantec in care se vorbeste de toate aceste animale,iar el se numeste Nea Alecu. 4.Reactualizar Propunatoarea i intreaba ea ce cantec au invatat ora de cunostintelor muzica anterioara si va executa impreuna cu elevii exercitii de incalzire a vocii. Aceasta i pune pe elevi sa cante cantecul invatat anterior si canta impreuna cu ei. 5.Dirijarea Propunatoarea va canta demersului model cantecul vizat in didactic aceasta ora. Reia impreuna cu elevii fiecare strofa ,impreuna cu refrenul,cantand-o mai intai model. Se va interpreta cantecul sub diferite forme: doar fetele,doar baietii, pe randuri cate o strofa, fetele o strofa-baietii o strofa, pe grupuri, etc.

Acestea sunt animale domestice Ele traiesc pe langa casa omului Ne dau lana,lapte,carne...e tc Acestia asculta. Convers atia euristica . Acestia spun de cantecul invatat ora trecuta. -executa exercitiile de icalzire a vocii. Elevii canta. Convers atia euristica .

Elevii asculta. Elevii canta impreuna cu propunatoarea.

Convers atia; Demonst ratia; Exercitiu l.

6.Obtinerea performantei

7.Evaluarea

Propunatoarea i organizeaza pe elevii in asa fel incat fiecare strofa va fi cantata de catre un elev ,iar refrenul de toata clasa. Propunatoarea le va cere elevilor sa si-l imagineze pe Nea Alecu si sa impartaseasca clasei cum arata acesta in mintea lor. Dupa ascultarea mai multor parere si desfasurarea unei discutii despre varsta,infatisarea,vestima ntatia,ocupatia...etc lui Nea Alecu li se va descoperi copiilor si ultima imagine de la tabla care in care va fi ilustrat Nea Alecu. Se va canta inca o data cantecul . Se fac aprecieri individuale si colective.

Elevii canta.

Acestia vor da raspunsurile in legatura cu infatisarea lui Nea Alecu dupa parerea lor. Elevii canta.

Exercitiu l; Convers atia euristica .

Elevii asculta aprecierile propunatoarei.

Convers atia.

Nea Alecu

1. Nea Alecu, nea Alecu. Tunde oaia si berbecu 2. Si berbecul tot zicea. Nu mai tunde oaia mea 3. Cade frunza din gutui. Tocmai in caciula lui 4. Nea Alecu furios. Da cu foarfecele jos 5. Si berbecul furios. Da cu coarnele-n cocos 6. Si cocosul fara vina. Rupe creasta la gaina 7. Si gaina fara creasta. Sparge oul la fereastra 8. Nea Alecu suparat. Toata ziua n-a mancat.

S-ar putea să vă placă și