Sunteți pe pagina 1din 5

RECICLAREA DEȘEURILOR

PROIECT DIDACTIC

Duplava Maria, învățătoare, Gimnaziul Cigîrleni, raionul Ialoveni,


Republica Moldova
Data: 17.12. 2012
Clasa: a III-a B
Obiectul: Activităţi tematice
Modulul: Poluarea mediului
Subiectul: Atelier practic « Nouă ne pasă »
Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Subcompetenţe:
1. Elaborarea unui proiect de confecţionare a unui produs din deşeuri reciclabile.
2. Stabilirea şi organizarea mijloacelor de confecţionare a produsului propus;
3. Evaluarea calităţii confecţionării obiectului confecţionat.

Obiective operaţionale:
O1 Să exemplifice tipurile de deşeuri;
O2 Să enumere materialele şi instrumentele folosite pentru realizarea lucrării;
O3 Să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi deşeuri reciclabile;
O4 Să descopere soluţii de valorificare optimă a materialelor reciclabile în combinaţie cu alte materiale;
O5 Să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici variate;
O6 Să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele compoziţiei;
O7 Să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, plăcută, stimulativă, la activitatea propriu-zisă;
O8 Să păstreze în condiţii adecvate materialele şi ustensilele necesare;
O9 Să aprecieze obiectiv lucrarea proprie şi a colegilor.

Metode şi procedee: observaţia, coversaţia , explicaţia, descoperirea, algoritmizarea, compararea, tehnica “Floare de nufăr”, demonstraţia, prezentarea.
Mijloace didactice: foarfece, clei, cutii, hârtie colorată, hîrtie creponată , lipici, fişe, casetofon, materiale din natură (conuri de brad, frunze uscate), materiale sintetice (fire, or-
namente mici, bobiţe de polisteren, fire textile), suport, carton, CD, burete, imagini, nasturi...
Forme de lucru: frontal, individual, în perechi.

Resurse bibliografice :

1. Curriculum şcolar, clasele I-IV, Chişinău 2010;


2. Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta primară; Chişinău, 2011;
3. Elena Grosu, Rodica Croitoru, Lucia ciobanu, Ana Tverdohleb, Ana Stepan, Iurie Cucuietu, Educația tehnologică , manual pentru clasa a III-a, edit. «Epigraf», 2012;
4. Ion Canțîru, Alexandru Vatavu, Olga Carauș, Educația plastică , manual pentru clasa a III-a, editura ARC, 2012;
5. Nina Leon-Stoica, Veronica Ene, Educația plastică, Activități integrate, editura “Poligraf-Design”, 2011;
6. Lucia Stan, Ileana Stan, Gabriela Dorobanțu, Abilități practice, Ghid metodologic, clasa I-IV , editura «Aramis»;
7. Resurse internet : WWW.didactic.ro
Etap. Strategii didactice
lec- Metode ,
Ob. T Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Mijloace Forme de
ţiei procedee, Evaluare
didactice lucru
forme
Se stabileşte un climat adecvat pentru Salută oaspeţii
E desfăşurarea activităţii.
V activitate
O O1 6 Propun actualizarea cunoştinţeşor despre Elevii completează problema centrală Tehnica Postere, frontală Se evalu-
C min deşeuri prin tehnica «Floare de nufăr » «Deşeurile» cu 8 idei; fiecare idee secundară «Floare de carioci ează ca-
A devine idee centrală. Pentru fiecare idee se nufăr » pacitatea
R completează cîte 8 petale. elevilor de a
E Anexa 1 enumera
tipurile de
Ce deşeuri s-au repetat cel mai des? -Hîrtia , carton... deşeuri
2 min - De ce ? -Hîrtia este cel mai frecvent deşeu întîlnit
- Cum procedăm pentru a micşora cantitatea (41 %) Conversaţia
de deşeuri ? -Deşeurile se pot recicla.

b) Activitatea «Jumătatea mea » Elevii se aranjează în semicerc. fişe cu jumă- Activitate Se evalu-
4 min Se propune să se formeze figuri îmbinînd Extrag cîte o jumătate de figură. Exerciţiul tăţi de semnul în ează ca-
jumătăţi cu cifre identice. (pe verso sînt scrise cifre identice) internaţional perechi pacitatea
O7 Propun să ordoneze figurile obținute în ordine Găsesc perechea potrivită , citesc silaba Observaţia al reciclării elevilor de a
crescătoare. obţinută. descoperi
Acroşează figurile pe tablă. regula şi de
a ordona
numere
Citesc subiectul lecţiei: Atelier practic anexa 2
«Nouă ne pasă» Descoperirea
Se anunţă subiectul şi obiectivele lecţieiunţ
subiectul lecţiei
R 1 Le propun elevilor ghicitori cu denumirea Elevii îşi ocupă locul în bănci în dependenţă Exerciţiul Anexa 3 activitate
E min obiectului care trebuie să-l confecţioneze la de răspunsul la ghicitoare. în
A lecţie. (anexa 3) perechi
L O7 Para, morcov, păun , babă de zăpadă, brad, Ghicesc ghicitorile şi găsesc locul de lucru, Fişe cu
I flori, Moş Crăciun , robot, clopoţel. pe masă este scris răspunsul. ghicitori
Z Enumeră
A Materialele sînt pregătite. normele de
R 3 min - De ce ar trebui să ne amintim pentru Enumeră normele de igienă şi protecţie a igienă şi pro-
E a începe activitatea? muncii. tecţie a
A muncii.
20 Sarcini pentru fiecare pereche :
O2 min  Realizaţi un robot pe disc din burete; Elevii lucrează practic. Se apreciază
S  Realizaţi un clopoţel din bobiţe de Aţă colorată capacitatea
E O3 polisteren; Algoritmizarea Foarfece de a aplica
N  Realizaţi o pară din hîrtie mototolită; Cutie, act. în tehnici
S O4  Realizaţi un morcov din hîrtie pungi, bobiţe perechi variate;
U mototolită; Demonstraţia de polisteren,
L O5  Realizaţi un brad din fire textile; fire textile
U  Realizaţi o babă de zăpadă din bobiţe Explicaţia conuri, frunze
I O6 de polisteren; uscate, discuri,
 Realizaţi o compoziţie din flori, farfurii,
frunze şi scoici pe disc; nasturi,
Audiţie resturi de
 Realizaţi un păun din resturi de la
creion, burete,
creioane;
imagini,
 Ajutaţi-l pe moş Crăciun să
restabilească felicitarea; Explicaţia
 Realizaţi un buchet de flori din
nasturi ;
R O8 9 Se citeşte motto-ul : Se evalu-
E min „Nimic nu se pierde, nimic nu se cîştigă, totul ează
F se transformă.” (Lavoisier) capacitatea
L elevilor de a
E Lucrările elevilor se acroşează pe un covoraş. Formează un semicerc şi cercetează Prezentarea Lucrările autoevalua
C Se propune elevilor să-şi aprecieze lucrările lucrările colegilor. Își expun părerile proprii. elevilor lucrările
Ţ proprii şi ale colegilor. proprii
I şi a evalua
A Evaluez lucrările elevilor. lucrările
colegilor.
Cuv. învăţătorului : Fiecare dintre noi, copil
sau adult, indiferent de activitatea pe care o
desfaşoara are datoria de a-şi impune un set de
reguli de comportament în raport cu mediul.
Reciclarea deseurilor poate fi o astfel de
regula.

Notarea verbală
Interpretează colindul «Deschide uşa,
creştine»
Lucrul pentru acasă:
de exersat tehnicile preferate.
Anexa 1

Tehnica “Floarea de nufăr”

Deservirea
Industriale Din comerţ
populaţiei

Deservirea populaţiei Industriale Din comerţ

Din transport Din transport Deşeuri Spaţii verzi Spaţii verzi

Din construcţii Agricultură Activităţi casnice

Activităţi
Din construcţii Agricultură
casnice

A - TE - LI - ER PRAC - TIC “NO- UĂ NE

PA - SĂ!”
Anexa 3

Roşu, lung şi mustăcios Toate ele-mi sunt surori Balon desumflat, Coadă mândră și frumoasă... Falnic sus pe munte crește
Mai subţire ori mai gros, Şi le sunt de ajutor: Galben colorat Penele-i flăcăii-și pun ,
Dulce, vitaminizat Pentru fiecare-mparte Are mustăcioară Uneori la pălărie, Vântu-i clatină coroana,
Rege-i peste zarzavat. Torn apă din stropitori. Şi se cheamă ... Căci sunt pene ... Da s-o ia nu reușește,
Roz, albastre, roşii, toate, Verde stă așa și iarna.din
Mă aşteaptă însetate. copaci frunzele cad,
După ce le răcoresc, Verdeăi doar frunza de…
(Morcovul) Frumuseţe-mi dăruiesc. (Pară) (Păun) ( Brad)
(Florile)
Om făcut de mâna mea, E un moș O maşină automată Mic precum e degețelul. Primăvara înverzește
Cu ochi negri şi lulea. Cu nasul roș Îndeplineşte prosece îndată, Și cu-o limbă de metal. Toată-i verde și foșnește .
Nici-un viscol nu-l răstoarnă, Iarna lasă jucării chip de om , memorie bună Când aude ciobănelul. Toamna se îngălbenește,
Că e sprijinit de iarnă. La cei mai cuminţi copii. Sentimente nu îndură. Oaia-l scutură cu har. Cade jos , se vestejește.

(Omul de zăpadă) (Moş Crăciun) (Robot) (Clopoțel) (Frunza)

S-ar putea să vă placă și