Sunteți pe pagina 1din 5

RECICLAREA DEȘEURILOR

PROIECT DIDACTIC
Subiectul: Atelier practic« Nouă ne pasă »
Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Subcompetenţe:

Obiective operaţionale:
O1 Să exemplificetipurile de deşeuri;
O2Să enumere materialele şi instrumentele folosite pentru realizarea lucrării;
O3Să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi deşeuri reciclabile;
O4 Să descopere soluţii de valorificare optimă a materialelor reciclabile în combinaţiecualtemateriale;
O5 Să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici variate;
O6Să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele compoziţiei;
O7Să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, plăcută, stimulativă, la activitatea propriu-zisă;
O8Săpăstrezeîncondiţiiadecvatematerialeleşiustensilelenecesare;
O9 Să aprecieze obiectiv lucrarea proprie şi a colegilor.

Metodeşiprocedee: observaţia, coversaţia ,explicaţia, descoperirea, algoritmizarea, compararea, tehnica“Floare de nufăr”, demonstraţia, prezentarea.
Mijloacedidactice:foarfece, clei, cutii, hârtie colorată, hîrtie creponată , lipici, fişe, casetofon, materiale din natură(conuri de brad, frunze uscate), materiale sintetice (fire, or-
namente mici, bobiţe de polisteren, fire textile), suport, carton, CD, burete, imagini, nasturi...
Forme de lucru: frontal, individual, înperechi.

Etap. Strategiididactice
lec- Metode ,
Ob. T Activitateaînvăţătorului Activitateaelevilor Mijloacedidact Forme de
ţiei procedee, Evaluare
ice lucru
forme
Se stabileşte un climat adecvat pentru Salută oaspeţii
E desfăşurarea activităţii.
V activitate
O O1 6 Propun actualizarea cunoştinţeşor despre Elevii Tehnica Postere, frontală Se evalu-
C min deşeuriprintehnica«Floare de nufăr » completeazăproblemacentrală«Deşeurile» cu «Floare de nufăr » carioci ează ca-
A 8 idei; fiecareideesecundară devine idee pacitatea
R centrală. Pentru fiecare idee se completează elevilor de a
E cîte 8 petale. enumera
Anexa 1 tipurile de
Ce deşeuri s-au repetat cel mai des? deşeuri
2 min - De ce ? -Hîrtia , carton... Conversaţia
- Cum procedăm pentru a micşora cantitatea -Hîrtia este cel mai frecvent deşeu întîlnit
de deşeuri ? (41 %)
-Deşeurile se pot recicla.

b)Activitatea«Jumătatea mea » Exerciţiul fişe cu jumă- Activitate Se evalu-


4 min Se propunesăse Elevii se aranjează în semicerc. tăţi de în ează ca-
formezefiguriîmbinîndjumătăţi cu cifre Extrag cîte o jumătate de figură. Observaţia semnulinternaţ perechi pacitatea
O7 identice. (pe verso sînt scrise cifre identice) ional al elevilor de a
Propun să ordoneze figurile obținute în ordine Găsesc perechea potrivită , citesc silaba reciclării descoperireg
crescătoare. obţinută. ulaşi de a
Acroşează figurile pe tablă. ordona
numere
Descoperirea
Citesc subiectul lecţiei: Atelier practic anexa 2
«Nouă ne pasă»
Se anunţă subiectul şi obiectivele lecţieiunţ
subiectul lecţiei
R 1 Le propun elevilor ghicitori cu denumirea Elevii îşi ocupă locul înbănciîndependenţă Exerciţiul Anexa 3 activitateîn
E min obiectului care trebuie să-lconfecţioneze la de răspunsul la ghicitoare. perechi
A lecţie. (anexa 3)
L O7 Para, morcov, păun , babă de zăpadă, brad, Ghicesc ghicitorile şi găsesc locul de lucru, Fişecughicitori
I flori, Moş Crăciun , robot, clopoţel. pe masă este scris răspunsul.
Z Enumeră
A Materialele sînt pregătite. normele de
R 3 min - De ce artrebui să ne amintim pentru Enumeră normele de igienăşiprotecţie a igienăşi pro-
E a începe activitatea? muncii. tecţie a
A muncii.
20 Sarcini pentru fiecare pereche :
O2 min  Realizaţi un robot pe disc dinburete; Elevii lucrează practic. Aţă colorată Se
S  Realizaţi un clopoţel dinbobiţe de Foarfece apreciazăcap
E O3 polisteren; Algoritmizarea Cutie, act. în acitatea de a
N  Realizaţi o pară din hîrtiemototolită; pungi,bobiţe perechi aplicatehnici
S O4  Realizaţi un morcov din de variate;
U hîrtiemototolită; Demonstraţia polisteren,fire
L O5  Realizaţi un brad din fire textile; textile
U  Realizaţi o babă de zăpadă din bobiţe Explicaţia conuri, frunze
I O6 de polisteren; uscate, discuri,
 Realizaţi o compoziţie din flori, farfurii,
frunzeşiscoicipe disc; nasturi,
Audiţie resturi de
 Realizaţi un păun din resturi de la
creion, burete,
creioane;
imagini,
 Ajutaţi-l pe moş
Explicaţia
Crăciunsărestabileascăfelicitarea;
 Realizaţi un buchet de flori din
nasturi ;
R O8 9 Se citeştemotto-ul: Se evalu-
E min „Nimic nu se pierde, nimic nu se cîştigă, totul ează
F se transformă.” (Lavoisier) capacitatea
L elevilor de a
E Lucrările elevilor se acroşează pe un covoraş. Formează un semicerc şi cercetează Prezentarea Lucrările autoevalua
C Se propune elevilor să-şi aprecieze lucrările colegilor. Își expun părerile proprii. elevilor lucrările
Ţ lucrărilepropriişi alecolegilor. proprii
I şi a evalua
A Evaluez lucrările elevilor. lucrările
colegilor.
Cuv. învăţătorului :Fiecare dintre noi, copil
sau adult, indiferent de activitatea pe care o
desfaşoara are datoria de a-şi impune un set de
reguli de comportament în raport cu mediul.
Reciclarea deseurilor poate fi o astfel de
regula.

Notarea verbală
Interpreteazăcolindul«Deschideuşa,
creştine»
Lucrul pentru acasă:
de exersat tehnicile preferate.

Anexa 1

Tehnica“Floarea de nufăr”

Deservireapopul
Industriale Din comerţ
aţiei

Deservireapopulaţiei Industriale Din comerţ

Din transport Din transport Deşeuri Spaţiiverzi Spaţiiverzi

Din construcţii Agricultură Activităţicasnice

Activităţicasni
Din construcţii Agricultură
ce
A-TE - LI - ER PRAC - TIC “NO- UĂ NE

PA - SĂ!”

Anexa 3

Roşu, lung şi mustăcios Toate ele-mi sunt surori Balon desumflat, Coadă mândră și Falnicsuspemuntecrește ,
Mai subţire ori mai gros, Şi le sunt de ajutor: Galben colorat frumoasă... Vântu-iclatinăcoroana,
Dulce, vitaminizat Pentru fiecare-mparte Are mustăcioară Penele-i flăcăii-și pun Da s-o ia nu reușește, Verde
Rege-ipestezarzavat. Torn apă din stropitori. Şi se cheamă ... Uneori la pălărie, stăașașiiarna.dincopacifrunzele
Roz, albastre, roşii, toate, Căci sunt pene ... cad, Verdeăidoarfrunza de…
Mă aşteaptă însetate. ( Brad)
După ce le răcoresc,
(Morcovul) Frumuseţe-mi dăruiesc. (Pară)
(Florile) (Păun)
Om făcut de mâna mea, E un moș O maşină automată Mic precum e degețelul. Primăvara înverzește
Cu ochi negri şi lulea. Cu nasul roș Îndeplineşte prosece îndată, Și cu-o limbă de metal. Toată-i verde și foșnește .
Nici-un viscol nu-l răstoarnă, Iarna lasă jucării chip de om , memorie bună Când aude ciobănelul. Toamna se îngălbenește,
Că e sprijinit de iarnă. La cei mai cuminţi copii. Sentimente nu îndură. Oaia-l scutură cu har. Cade jos , se vestejește.

(Omul de zăpadă) (Moş Crăciun) (Robot) (Clopoțel) (Frunza)

S-ar putea să vă placă și