Sunteți pe pagina 1din 6

MINISTERUL EDUCAȚIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECȚIA ÎNVĂȚĂMÎNT, TINERET ȘI SPORT DROCHIA


INSTITUȚIA PUBLICĂ LICEUL TEORETIC PELINIA

Proiect didactic de scurtă durată


la educația tehnologică

Subiectul: Elemente decorative, motive populare tradiționale,


compoziții decorative

Clasa a VII-a

Grumeza Galina,
profesor de educație tehnologică,
grad didactic doi

18 ianuarie 2016
Aria curriculară: Arte, tehnologii și sport
Modulul: Arta covorului
Durata: 45 minute
Tipul lecției: mixtă

Subcompetențe:
 1.1 Valorificarea terminilor tehnici în limbajul curent;
 1.2 Dezvoltarea capacității de executare a desenului tehnic pentru decorul
unui covor;
 1.3 Asumarea responsabilității la activitățile de grup și aplicarea principiului
cooperării.

Obiective operaționale:
La finele lecției elevii vor fi capabili:
O.1 Să descrie motivele tradiționale specifice pentru țesutul tradițional;
O.2 Să execute schița pentru ornamentul covorului conform indicațiilor;
O.3 Să utilizeze termeni specifici domeniului în activitățile de descriere a
motivelor tradiționale utilizate la țesutul covoarelor ;
O.4 Să utilizeze diverse tipuri de ornamente în procesul de executare a schiței
pentru ornamentul covorului tradițional;

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, problematizarea,


lectura ghidată, jocul de rol, povestirea, asaltul de idei.

Forme de lucru: individuale, în grup, frontale.

Resurse didactice: planșe, manual, PPT, film instructiv, machete, lucrări-


model.
Desfășurarea activității:

Nr Etapa Obiectiv Activitatea Activitatea elevilor Strategii Timpu


. e profesorului didatice l
1 Evocare 1. Organizează Observarea, 1 min
colectivul de explicația
elevi.

O.1 2. Evaluarea 2. Prezintă modele de Povestirea în 3 min


temei pentru diverse ornamente baza
acasă: utilizate în arta imaginilor din
a) tipuri de decorativă-aplicată: filmulețul
ornamente a) geometrice video
utilizate în arte
decorativă-
aplicată;

b) vegetale
Conversația 5 min
b) Semnificația
motivelor
ornamentale.

c) zoomorfe
d) antropomorfe

e) cosmogomorfe

2. Realizare 1.Anunță 1.Înscriu subiectul în Analiza, 2 min


a O.2 subiectul lecției, caiete demonstrația
sensului obiectivele , explicația
propuse spre
realizare;

2.Demonstreaz 2. Observă, analizează Scheme de 5 min


O.3 ă fișa planșele. reper,
tehnologică explicația
pentru
realizarea
schiței pentru
țesutul neted
cu diverse
motive
tradiționale; 3. Înscriu fișele Lucrul practic 5 min
tehnologice în caiete.
3. Explică
semnele
convenționale
utilizate la
desenul tehnic;
4. Studiază tema din
manual și determină ce
4.Monitorizează nu a fost menționat de
activitatea în profesor. Lucrul cu 3 min
grupuri a manualul,
elevilor lectura
ghidată.

3. Reflecție 1.Adresează 1. Răspund la întrebările Conversația, 5 min


întrebări la adresate de profesor; asaltul de idei
tema studiată;

O.4 2. Dirijează cu 2. Înscenează diverse Jocul de rol 8 min


activitatea situații cu privire la
elevilor. semnificația motivelor
ornamentale.

3. Notează
elevii, 3.Adresează întrebări explicația 4 min
argumentînd pentru a concluziona
notele. unele aspecte

4. Extensie Explică lucrul 1. Înscriu tema explicația 4 min


dat pentru pentru acasă în
acasă: agende
continuarea
schemei
începute în
clasă
V.1 motive
geometrice
V.2 motive
vegetale
Elevii cu CES
transcrierea
schemei de pe
fișe în caiete

S-ar putea să vă placă și