Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 9 “Nicolae Orghidan”


DATA: 5 noiembrie 2019
CLASA: a II-a C ‘’ Micii Cercetași’’
PROPUNĂTOR: ȘERBAN ANDREEA
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA DOMINANTĂ: Arte vizuale și abilități practice
DISCIPLINE SECUNDARE: Comunicare în limba română;Muzică și mișcare
UNITATEA TEMATICĂ: „Poveștile prieteniei ”
SUBIECTUL: Măști pirați (colorare,decupare,asamblare)
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare

Observații :
1
Sunt preluate din programa disciplinei ;
2
Se formulează cu respectarea celor cinci pasi și a condițiilor de
operaționalizare ;
3Se prescurtează pentru o completare ușoară în organigrama
instruirii;
4
Secventele lecției sunt cele care orientează tipul de lecție ;
5
Proiectul de lecție este însoțit de bibliografie și anexe.
I. OPERATIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMA COMPETENȚELE SPECIFICE
Arte vizuale și abilități practice

CODUL Competențe specific vizate1 Obiective operaționale2

C.1. Explorarea de mesaje artistice 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual 3
1.1.1 Să formuleze răspunsuri orale la
exprimate în limbaj vizual într-o diversitate simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice întrebări legate de lucrarea model( elemente
de contexte familiare 1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje de detaliu );
artistice simple, exprimate vizual 1.3.1; Să exprime ceea ce simt după ce
analizează lucrarea model

C.2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau 2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale 2.3.1 Să realizeze creativ lucrarea propusă
estetice folosind materiale şi tehnici elementare uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
diverse 2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/
lucrărilor realizate prin efort propriu

DISCIPLINE INTEGRATE

Comunicare în limba română

CODUL Competente specific vizate1 Obiective operationale2

C. 1 Receptarea unor varietăți de mesaje 1. 1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui 1. 1. 1 Să demonstreze înțelgerea modului de realizare a
scrise , în contexte de comunicare mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi lucrării explicând modul în care aceasta se realizează;
cunoscute rar 1.3.1 Să găsească un nume potrivit pentru personajul în care
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte este deghizat
în enunţuri rostite cu claritate
C.2. Exprimarea de mesaje orale în diverse 2. 2. Transmiterea unor informaţii prin 2. 2. 1. Să –și exprime părerea în ceea ce privește modul de
situaţii de comunicare intermediul mesajelor simple execuție a propriei lucrări și în ceea ce privește lucrările
colegilor.

Muzică și mișcare

CODUL Competente specific vizate1 Obiective operationale2

C3 :Exprimarea unor 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse 3.1.1. Să execute corect şi expresiv linia
idei, sentimente şi forme de exprimare, în funcţie de conţinutul şi caracterul muzicii ritmico-melodică a melodiei Dansul prieteniei !
experienţe prin
intermediul muzicii şi
mişcării, individual sau
în grup

RESURSE
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, munca independentă, turul galeriei .
b) Mijloace de învăţământ : masca model , foarfeca , lipici ,creioane colorate
c) Forme de organizare : frontală, individuală,
II. Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluarea colegilor, analiza produselor
activității
III. TEMPORALE Ora are o durată de 50 minute, din care 40 minute activitatea propriu-zisă și 10 minute activități recreative.
IV. UMANE: 27 de elevi
V. BIBLIOGRAFICE:

 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-
IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar. MECTS-
„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romana, Matematica și explorarea mediului și Dezvoltare Personala, aprobata
prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, București, 2012;

 MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului si Dezvoltare Personala,
aprobata prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactica
Secvențele
Ob. instruirii4 Conținutul instruirii Metode si Mijloace Forme de Metode și forme
Op. procedee didactice organizare de evaluare Timp
Se asigura climatul optim pentru
C.L.R buna desfășurare a activității:
2.1.1. 1.Moment aerisirea salii de clasa,aranjarea conversaţia frontal 2
organizatoric mobilierului, pregătirea explicaţia min
materialului didactic.

C.L.R 2.Captarea Explic elevilor faptul că,a sosit Conversația Frontal


1.3.1 atenţiei momentul petrecerii.Pentru că am Observarea 3 min
ajuns la finalul căutării,comoara Explicația Individual comportamentului
este la căpitanul Oase care ne elevilor
așteaptă la carnaval.

3. Anunţarea Voi anunță elevii că vom face Expunerea Masca Individual 2 min
subiectului şi a împreună lucrarea ,,Măști pentru model
obiectivelor carnaval “ , având grija să lucreze
urmărite curat și îngrijit , să respecte
cerințele .
A.V 4.Dirijarea a) Intuirea materialelor de Conversația
A.P învăţării lucru Fișe de Ev. capacității de
- se prezintă materialele de lucru lucru înțelegere a unor
1.1.1 folosite: carton colorat,creioane Frontal mesaje
colorate,perforator,foarfecă Demonstrația
b) Intuirea lucrării model
-prezint lucrarea model şi adresez Măști
Individual
întrebări pentru ca elevii să o
Explicația Ev. capacității de a
studieze cu atenţie
lucra curat și îngrijit 20
Lipici min
A.V. c) Explicarea şi
A.P demonstrarea tehnologiei
de lucru Exercițiul Foarfecă Observarea
-explic etapele de lucru
1.3.1 comportamentului
elevilor
d) Realizarea lucrărilor de
către elevi

A.V. 5. Analiza și Elevii vor expune lucrările.Fiecare


A.P evaluarea Conversația Măști Frontal Autoevaluare 15
dintre copii va veni și vă face
lucrărilor Ev. capacității de a
aprecieri în ceea ce privește:
1.3.1 se autoevalua și de a
-modul de decupare și evalua lucrariile
asamblare; Explicația
-daca lucrarea este curata și
îngrijită.
Individual
Fiecare copil vă aprecia atât
propria lucrare cât și lucrarea În grup
M.M colegilor Turul galeriei
3.1.1 -activitatea se va încheia cu
cântecul :Dansul prieteniei
6. Încheierea Conversația Recompense Frontal Observarea 2
Voi face aprecieri globale
activităţii asupra modului în care s-a comportamentului min
Individual elevului
desfășurat lecția.
Oferirea recompenselor
(bănuți de aur din ciocolată).
ANEXA NUMĂRUL 1

S-ar putea să vă placă și