Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

STRUCTURA -

DATA:

CLASA: a IV-a

PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR:

ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Meseriile pămîntului

SUBIECTUL: Flori de primăvară

TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

SCOPURILE LECŢIEI:

- Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;

- Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

- Identificarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să răspundă la întrebări despre povestea audiată;

O2- să decupeze după contur diferite forme;

O3- să utilizeze corect materialele necesare realizării lucrării ;

O4- să realizeze lucrările respectând tehnica de lucru și indicațiile primite;

O5- să analizeze după criteriile stabilite lucrările realizate;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, demonstraţia, turul galeriei

Mijloace didactice: planşe cu lucrarea model, fişă cu povestea, foarfece, lipici, hârtie colorată

Forme de organizare: frontală, individuală

Resurse temporale: 45 minute

Resurse umane: 14 elevi

Mijloace bibliografice:

1.Nisteriuc N., Arte vizuale şi ablităţi practice – sugestii pentru învăţământul primar, Ed. Lidana, Suceava, 2014;

2.Ghid de proiectare didactică-I.Dănilă, E.Ţarălungă-Ed Egal,2002;

3.Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare-cl.I-IV, Aramis.

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr.Cr Secvenţele Ob Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare
t lecţiei .
Op Metode Mijloace Forme de organizare
1. Moment Stabilesc ordinea, disciplina; verific conversaţia
organizatoric dacă toţi elevii au tot ce le este
1’ necesar, în scopul bunei desfăşurări a
orei.
2. Captarea
atenţiei Captare atenției se va realiza printr-o conversaţia planşă activitate frontală
3’ poveste: „Picătura PIC-PIC”. poveste
Se adresează elevilor întrebări pe capacitatea de
O1 baza povestirii audiate. explicaţia răspunde la
întrebări

expunerea activitate individuală


3. Anunţarea Anunț tema lecției ce urmează a fi
temei şi a parcursă: "Flori de primăvară". activitate frontală
obiectivelor conversaţia
3’ Prezint elevilor tema lucrării de
astăzi ,,Flori de primăvară” şi
obiectivele operaţionale într-o formă
accesibilă: însuşirea tehnicii de lucru, explicaţia
asamblarea materialelor cu scopul
finalizării lucrărilor.
4. Prezentarea 1. Prezentarea și intuirea lucrării

3
optimă a model:
conţinutului Se prezintă elevilor lucrarea model. planşe cu activitate frontală
5’ O2 Se intuiesc materialele necesare lucrarea
realizării lucrării: hârtie colorată, model
lipici, foarfecă. capacitatea de a
2. Explicarea și demonstrarea descrie
tehnicii de lucru: explicaţia conţinutul
Se decupează picături de diferite etapelor de
mărimi și de diferite culori, apoi se parcurs
lipesc pe o coală neagră sub forma
unei flori.
3. Realizarea lucrării de către
elevi:
Elevii realizează lucrările sub atenta
îndrumare a învățătoarei. Aceștia au demonstraţia activitate individuală
posibilitatea de a-și manifesta
creativitatea, nefiind necesar să
realizeze o lucrare asemănătoare cu
modelul prezentat. Li se atrage
atenția asupra faptului că lucrarea lor
trebuie să aibă un aspect îngrijit.
5. Dirijarea
învăţării Realizarea lucrării de către elevi: hârtie
23’ colorată
Elevii realizează lucrările sub atenta exerciţiul
îndrumare a învățătoarei. Aceștia au foarfece activitate frontală
O2 posibilitatea de a-și manifesta
creativitatea, nefiind necesar să lipici capacitatea de a
realizeze o lucrare asemănătoare cu demonstraţia colora corect
modelul prezentat. Li se atrage folosind tehnica
atenția asupra faptului că lucrarea lor potrivită
O3 trebuie să aibă un aspect îngrijit.

4
conversaţia

Supraveghez şi ajut elevii dând


explicaţiile necesare acolo unde este explicaţia
cazul.
O4 Elevii finalizează individual
propria lucrare în mod original. activitate individuală

6. Obţinerea Pe măsură ce lucrările sunt gata se expunerea


performanţei vor aşeza în faţa clasei şi se vor activitate frontală capacitatea de a
5’ evalua printr-un tur al galeriei. conversaţia lucrările evalua lucrările
Solicit elevilor să aprecieze realizate colegilor
O5 lucrările după următoarele criterii: turul galeriei
- corectitudinea picturii activitate individuală
- aranjarea elementelor
- acurateţea lucrării.
7. Asigurarea Elevii sunt invitaţi să privească activitate frontală
retenţiei şi a Pomii înfloriţi şi să îşi exprime conversaţia
transferului părerea despre cum se simt când
5’ privesc lucrările.
8. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale activitate frontală
activităţii asupra modului de participare al
1’ elevilor la lecţie şi a colaborării în conversaţia
cadrul activităţii . activitate individuală

5
6

S-ar putea să vă placă și