Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la educația plastică
Subiectul orei: Peisaj de iarnă
Clasa: a III-a

A elaborat:Ceban Victoria,gr.43ȘC
Verificat de:
Coordonator practică: Covali Violeta_____
Învățător:Mîrza Svetlana___________
Nota: ________________
Chișinău, 2023

Date generale:
CLASA: III-a
INVĂŢĂTOR: Ceban Victoria
DATA:24.02.2023
DISCIPLINA:Educația plastică
MODULUL:Modulul III.
SUBIECTUL: Peisaj de iarnă
TIPUL LECŢIEI: De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor

Unități de Obiective operaţionale:


competenţe La sfâşitul lecţiei, elevul va fi capabil:
O1 -să definească tehnica utilizată;
2.1. Identificarea calităților O2 -să realizeze tema propusă respectând tehnica de
constructive și decorative ale
elementelor de limbaj plastic lucru şi instrucţiunile primite;
în imagini plastice. O3-să asambleze corect şi estetic părţile componente ale
2.2. Explorarea calităților
constructive și decorative ale lucrării, având ca suport modelul;
elementelor de limbaj O4-să analizeze cu spirit critic şi autocritic atât lucrarea
plastic. proprie, cât şi lucrările colegilor;

Strategii didactice a lecţiei:


а) forme de organizare:frontal,individual, în grup ;
в) metode, procedee şi tehnici: expunerea, conversația, explicația, observația, demonstrația, problematizarea, exercițiul, jocul de rol, Turul
galeriei, munca independentă, jocul didactic;
c) mijloace de învățământ: calculator,planșe,fișe,creion,stilou,tablă,creta ,caiet,pix ,foaia,pensula,goașa,acuarela ;
Strategii de ECD:
evaluare formativă în etape( P2. Lucrare plastică utilizând punctul/ linia/ culoarea/ pata ca elemente de limbaj plastic)

Resurse informaţionale şi metodologice:


1) Curriculumul şcolar pentru clasele I-IV, Chişinău, 2018
2) )https://educatieonline.md/Files/Manuals/2/II_Educatia%20plastica%20(in%20limba%20romana).pdf
Momentele lecției Ob. Demersul didactic Mijloace Forme de Evaluare
operaționa
Cadrl ERRE și metode organizare
le
Evocarea Asigurarea unui climat educațional favorabil și pregătirea conversația frontală Observarea
1.Moment celor necesare bunei desfășurări a lecției. sistematică
organizatoric Realizarea fondului cu cerneală albastră.
2. Captarea atenției Se propune spre audiție cântecul „Iarna e vecina noastră”. conversația frontală Observarea
sistematică
Se va iniţia o discuţie despre anotimpul iarna, despre
elementele caracteristice acesteia. poezia ,,Iarna
pe uliță”
Se prezintă planşa cu peisajul de iarnă şi textul poeziei
„Iarna pe uliță” de la care iniţiem discuţia.

Realizarea Anunț titlul lecției ,,Tablou de iarnă”. explicația frontală


sensului
Se prezintă etapele de lucru și tehnicile de lucru
3. Anunțarea temei și recomandate.
a obiectivelor

4. Dirijarea învățării Se va intui planşă model prezentată. planşă model Observarea


O1 Se explică procesul tehnologic: expunerea, frontală sistematică
O2  Desenarea elementelor decorative date (casă, conversația, individuală Aprecieri
O3 om de zăpadă) verbale
explicația,
O4  realizarea desenelor cu ajutorul picului pe observația,
planșa acoperită cu cerneală
demonstrația,
 realizarea lucrării confrom desenului model
problematizare
oferit la ecran
Se supraveghează elevii, acordându-se ajutor acolo unde a, exercițiul,
este nevoie. munca
independentă
Se oferă explicaţii suplimentare, individuale. cerneală, pic,
lipici, foarfecă
Reflecție Se recomandă utilizarea altor tehnici de lucru învățate, în
materiale și
frontală Observarea
5. O4 vederea completării lucrării și a conturării elementului de individuală sistematică
instrumente la
Obținerea originalitate. Aprecieri
alegere
performanței verbale
6. Evaluare  Se face evaluarea prin metoda,,Turul galeriei” Turul galeriei pe grupe Analiza
Se afișează concluzia zilei: Azi e o zi minunată!, prilej conversația, răspunsurilor
pentru aprecierile finale (+ recompense) asupra observația
activităților desfășurate și a modului în care elevii s-au
simțit alături de partenerii lor.

S-ar putea să vă placă și