Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I


ÎNV.: Taloș Lavinia ÎNV.: Taloș Lavinia
DATA: 05.12.2023 DATA: 05.12.2023

ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare


DISCIPLINA:Arte vizuale și abilități practice DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Oul haios UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Toți cei mici, la bunici

SUBIECTUL LECȚIEI: Ghetuța lui Moș Nicolae SUBIECTUL LECȚIEI: Ghetuța lui Moș Nicolae

TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română – CLR Comunicare în limba română – CLR
Muzică și mișcare – MM
COMPETENȚE GENERALE:
1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii positive față de COMPETENȚE GENERALE:
sine și față de ceilalți. 1.Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de context
2.Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți cunoscuți. familiare.
2. Realizarea de creații funcționale și / estetice folosind material și tehnici elementare
COMPETENȚE SPECIFICE: diverse
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor COMPETENȚE SPECIFICE:
vizuale Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj visual simplu, exprimat printr-o
interesului direct varietate de forme artistice.
Comunicare în limba română 1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiar, rostit clar și visual
rar 2.1.Identificarea unor caracteristici/proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: cunoscut
O1:să enumere / precizeze etapele de realizare a lucrării; 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii,
O2:să realizeze tema respectând etapele de lucru; formei.
O3: să aprecieze obiectiv lucrarile proprii și ale colegilor; 2.3.realizarea de obiecte/ construcții/ folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici
O4: să prezinte interes în realizarea lucrării; accesibile
2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă.
STRATEGII DIDACTICE: Muzică și mișcare
a. Resurse procedurale:conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul, 1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do1 –Do2, alcătuite din formule
activitate practică. ritmico-melodice simple și repetate.
b. Resurse materiale: laptop, mapa elevului 5-O călătorie prin clasa OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
pregătitoare- Editura EDU, foarfecă, lipici, acuarele. O1:să enumere / precizeze etapele de realizare a lucrării;
c. Resurse informaţionale: O2:să realizeze tema respectând etapele de lucru;
 Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei O3: să aprecieze obiectiv lucrarile proprii și ale colegilor;
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; O4: să prezinte interes în realizarea lucrării;
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : mapa elevului 5 / STRATEGII DIDACTICE:
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 - Caiet a) Resurse procedurale: conversaţia, demonstrația, explicaţia, activitate practică.
de creație 2. b) Resurse materiale: șablon (Anexa 1), creioane colorate sau acuarele,carioci,
foarfecă, lipici, laptop.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual c) Resurse informaţionale:
 Programele şcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale.
DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
2 min.  aerisirea sălii de clasă; conversaţia 2 min.  aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului;  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținerea momentului de liniște.
2.Captarea atenției Activitate indirectă: activitate 2.Captarea atenției Activitate directă: activitate
5min. Vizionare : Legenda lui Moș Nicolae frontală 5min. Vizionare : Legenda lui Moș Nicolae frontal
conversaţia conversaţia
3.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: activitate 3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției: activitate
subiectului lecției Ghetuța lui Moș Nicolae și a obiectivelor frontală subiectului lecției Ghetuța lui Moș Nicolae frontală
și a obiectivelor operaționale. conversaţia și a obiectivelor și obiectivele operaționale. conversația
operaționale 2 min. explicația operaționale 2 min. explicația
4.Prezentarea Activitate directă: conversația 4.Prezentarea Activitate directă: explicația
noului conținut Numirea materialelor, instrumentelor şi noului conținut Numirea materialelor, instrumentelor şi conversația
tehnicilor utilizate; demonstrația tehnicilor utilizate; demonstrația
15 min Prezentarea lucrării model ! 20 min. Realizarea ghetuței : colorare, decupare, lipire.
Oferirea indicațiilor necesare realizării lucrării. explicația Prezentarea șablonului, prezentarea sarcinii de exercițiul
Activitate independentă: lucru și prezentarea unui model. munca
Realizarea lucrării Activitate independentă: independentă
Audiție Colinde Realizarea lucrării. Audiție Colinde

5.Fixarea Activitate directă: conversația 5. Fixarea Activitate directă: conversația


cunoștințelor/obține exercițiul cunoștințelor/obține exercițiul
rea performanței Prezentarea lucrărilor. rea performanței Prezentarea lucrărilor.
3 min. 3min.
6. Asigurarea Discuții despreMoș Nicolae și cadouri 6. Asigurarea Discuții despre Moș Nicolae, despre cadouri conversația
retenției și a conversația retenției și a exercițiul
transferului 5 min. transferului 5min.
7. Încheierea lecției Se vor face aprecieri verbale asupra modului în conversația 7. Încheierea lecției Se vor face aprecieri referitoare la implicarea conversația
2 min. care elevii au participat la lecţie. 2 min. elevilor în lecție.

S-ar putea să vă placă și