Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I

ÎNV.: Taloș Lavinia ÎNV.: Taloș Lavinia

DATA: 24.11.2023 DATA: 24.11.2023

ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare

DISCIPLINA: Dezvoltare personală DISCIPLINA: Dezvoltare personală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Năsturel cel necăjit UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Toți cei mici, la bunici

SUBIECTUL LECȚIEI:Igiena personală și a îmbrăcămintei SUBIECTUL LECȚIEI: Reguli de igienă personală

TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată

DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE:

CLR, AVAP Arte vizuale și abilități practice – AVAP


COMPETENȚE GENERALE:

1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive COMPETENȚE GENERALE:


față de sine și față de ceilalți.
1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii positive față de sine
COMPETENȚE SPECIFICE: și față de ceilalți.

Dezvoltare personală COMPETENȚE SPECIFICE:


1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală
Dezvoltare personală
Comunicare în limba română 1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală
2.4. Exprimarea propiilor idei în context cunoscute, manifestând interes
pentru comunicare Arte vizuale și abilități practice:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-
o varietate de forme artistice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să numească minim 3 obiecte de igienă personală;
O1: să enumere 5 reguli de igienă personală ;
O2: să descrie rolul pe care îl au obiectele de igienă personală;
O2: să numească cel puțin 5 obiecte de igienă personală;
O3:să enumere cel puțin 3 reguli de igienă a îmbrăcămintei;
O3:să motiveze de ce este importantă igiena;
O4: să participe cu interes la prezentarea materialului digital.
O4: să asculte cu interes poezia citită.
O5: să mimeze corect modul în care se folosesc obiectele de igienă
personală O5: să mimeze corect modul în care se folosesc obiectele de igienă personală

STRATEGII DIDACTICE: STRATEGII DIDACTICE:


a. Resurse procedurale:jocul didactic,conversaţia, explicaţia, exerciţiul, a. Resurse procedurale: jocul didactic,conversaţia,explicaţia, exercițiul,
observația, munca independentă. observația, munca independentă.

b. Resurse materiale: laptop, fișe de lucru, jetoane, videoproiector,caiet b. Resurse materiale:laptop, fișe de lucru, jetoane, videoproiector.
de creație 2 – O călătorie prin clasa pregătitoare- Editura EDU
c. Resurse informaţionale:
c. Resurse informaţionale:
 Programele şcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei  Dezvoltare personală – Caiet de lucru–Lucreția Neacșu, Cristina Martin -
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; editura Elicart
„O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație /
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu
2016 - Caiet de creație 2. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în pereche

MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului


FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în pereche elevilor

MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică a


comportamentului elevilor.

DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1.Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
 aerisirea sălii de clasă; conversaţia  aerisirea sălii de clasă;
1 min.  pregătirea materialului; 1 min.  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște;  obținerea momentului de liniște;
 pregătirea elevilor pentru lecție.  pregătirea elevilor pentru lecție.
Se prezintă o păpușă murdară, cu haine activitate Se spun câteva ghicitori, se prezintă o păpușă activitate
2.Captarea îngrijite și o păpușă murdară, cu frontală 2.Captarea murdară, cu îmbrăcămintea neîngrijită. frontală
atenției îmbrăcămintea neîngrijită.se citesc conversaţia atenției Se va completa Calendarului naturii. conversaţia
5min. ghicitori 5 min. - În ce zi suntem? Ce zi a fost ieri? A câtea
Se va completa Calendarului naturii. zi din săptămână este?
- În ce zi suntem? Ce zi a fost ieri? A - În ce dată suntem?
câtea zi din săptămână este? - Cum este vremea astăzi?
- În ce dată suntem?
- Cum este vremea astăzi?
3.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: activitate 3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției:
subiectului Igiena personală și aîmrăcămintei frontală subiectului Reguli de igienă personală activitate
lecției Se anunță și obiectivele operaționale. conversaţia lecției Se anunță și obiectivele operaționale. frontală
și a obiectivelor explicația și a conversația
operaționale obiectivelor explicația
1 min. operaționale
1 min.
4.Prezentarea Activitate directă: 4.Prezentarea Activitate indirectă:
noului conținut Știți voi ce înseamnă igiena personală? Conversația noului Elevii clasei I primesc o fișă de lucru (Anexa Conversația
Igiena înseamnă reguli și măsuri practice conținut 1) pe care trebuie să:
5 min. pe care le respectăm pentru a ne păstra - coloreze imaginile care ilustrează igiena
sănătatea. 15 min. personală, Explicația
Igiena personală înseamnă să ai grijă de Explicația - realizeze un desen care reprezintă o regulă de
tine în fiecare zi; cu cât păstrezi un nivel igienă pentru menținerea sănătații
ridicat de igienă personală, cu atât vizitele - bifeze obiectele folosite pentru igiena
la medic vor fi mai rare.În plus,vei fi personală
mereu apreciat de prieteni și dei cei din Activitate directă: Exercițiul
jurul tău. Verificarea fișei de lucru.
10 min. Se prezintă cu ajutorul videoproiectorului – Se citește poezia „Află ce a pățit Maria ”de
povestea „Năsturel cel necăjit ” Irina Glință (Dezvoltare Personala-Eliart-
Voi cum aveți grijă de hainele voastre? Conversația pag.16)
De ce era necăjit „Năsturel”? Discuții pe baza textului.
De ce nu a găsit Nina năsturele de le Pentru a ne menține sănătoși, trebuie să
palton? respectăm câteva reguli de igienă personală:
Unde ar fi trebuit să așeze paltonul? Dimineața,după ce ne trezim :
Cum își pune Nina lucrurile? -ne spălăm pe mâini cu apă și săpun
Ce fel de fetiță este Nina? -apoi ne spălam pe față,cu apă rece ca să ne
Ce înțelegeți voi prin igiena înviorăm și ne ștergem cu un prosop de față
îmbrăcămintei? curat
Așa cum trebuie să avem o igienă -după aceea ne spălăm pe dinți
personală zilnică, tot așa trebuie să avem -ne pieptănăm părul
10 min. grijă și de îmbrăcăminte. Exercițiul Seara:- ne spălăm tot corpul cu apă caldă și
săpun, ne ștergem bine și ne îmbrăcăm cu
Activitate indirectă: haine curate, iar hainele murdare le punem la
3 min. spălat
Fisă de lucru (Anexa 2). Elevii vor colora -ne spălăm dinții
imaginile în care copiii au grijă de -dacă avem unghiile mari le tăiem.
îmbăcăminte și încălțăminte . Ne spălăm pe mâini cât mai des,cu apă și
săpun:
- înainte de a masa și după masă
- de fiecare data când intrăm în casă de afară
- după ce am mângâiat animale
7 min. - după ce am fost la toaleta
- după ce am dus gunoiul
Ce obiecte folosim pentru aceste acțiuni?
5.Fixarea Activitate directă: 5. Fixarea Activitate directă:
cunoștințelor/o conversația cunoștințelor/ conversația
bținerea Joc: Ce sunt și la ce mă folosești ? / Mima Joc de rol obținerea Joc: Ce sunt și la ce mă folosești ?/ Mima Joc de rol
performanței Cu ajutorul unor jetoane pe care sunt performanței Cu ajutorul unor jetoane pe care sunt imagini
8min imagini cu obiecte de igienă personală, 8min. cu obiecte de igienă personală, elevii trebuie să
elevii trebuie să le descries au să mimeze le descries au să mimeze

6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: 6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: conversația
retenției și a -Ce am învățat astăzi? conversația retenției și a - Ce ați învățat voi astăzi? Dacă avem o igienă
transferului - Cum ne păstrăm îmbrăcămintea curată și transferului corecta,
îngrijită? „SUNTEM CURAȚI, SUNTEM SĂNĂTOȘI”
3 min. 3 min.
7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra conversația 7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale referitoare la conversația
lecției modului în care elevii au participat la lecției implicarea elevilor în lecție.
2min. lecţie. 2min.
Anexa 1
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I

ÎNV.: Taloș Lavinia ÎNV.: Taloș Lavinia

DATA: 23.11.2023 DATA: 23.11.2023

ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii

DISCIPLINA:Matematică şi explorarea mediului DISCIPLINA:Matematică şi explorarea mediului

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Năsturel cel necăjit UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Toți cei mici, la bunici

SUBIECTUL LECȚIEI:Numărul și cifra 6 SUBIECTUL LECȚIEI: Probleme care se rezolvă printr-o singură
operație
TIPUL LECȚIEI: Lecție de fixare și consolidare de cunoştinţe
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale și abilități practice - AVAP
Comunicare în limba română - CLR Arte vizuale și abilități practice - AVAP

COMPETENȚE GENERALE: COMPETENȚE GENERALE:

1.Utilizarea numerelor în calcule elementare 1. Utilizarea numerelor în calcule elementare

3.Identificarea unor fenomene/ relații/ regularități/ structure din mediul 3.Identificarea unor fenomene/ relații/ regularități/ structuri din mediul apropiat
apropiat.
COMPETENȚE SPECIFICE:
COMPETENȚE SPECIFICE: Matematică și explorarea mediului:
1.1.Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100
Matematică și explorarea mediului
1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31 1.2.Compararea numerelor în concentrul 0 - 100

1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31. 1.3.Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 100, folosind poziționarea pe
axa numerelor, estimări, aproximări
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa
numerelor 3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul
apropiat
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, în concentrul 0-31, prin adăugare /
extragere a 1-5 elemente dintr-o mulțime. Arte vizuale și abilități practice:
2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care
3.1.Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal, kinestezică.
mediul apropiat, în scopul unor regularități

Arte vizuale și abilități practice


1.1 Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflect un context familiar
O1:să numească rezultatul adunării și al scăderii;
Comunicare în limba română
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, O2: să rezolve corect operații de adunare și scădere în intervalul 0 - 10 ;
rostit clar și rar.
O3: să rezolvecorect probleme printr-o operație,cu ajutorul imaginilor, în
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar intervalul 0 – 10;
și rar.
O4:să observe cum se orientează pe axă;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
STRATEGII DIDACTICE:
O1:să numere corect crescător și descrescător în intervalul 0 - 6;
a. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstrația, munca
O2: să recunoască cifra 6;
independentă.
O3:să rezolve corect cel puțin un exercițiu de pe fișa de lucru;
b. Resurse materiale: manual, imagini, laptop.
O4: să recunoască îmbrăcămintea corespunzătoare fiecărui anotimp;
STRATEGII DIDACTICE: c. Resurse informaţionale:

a. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca  Programele şcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
independentă
 Matematică și explorarea mediului – Manual pentru clasa I /Tudora
c. Resurse materiale: Caiet de creație 2, laptop, videoproiector, fișă de Pițilă, Cleopatra Mihăilescu. -București: Editura Didactică și
lucru pedagogică, 2020
 Caiet de lucru – Arina Damian, Camelia Stavre – Editura Elicart
d. Resurse informaţionale:

 Programele şcolare aprobate prin Anexa nr. 2 la ordinul ministrului FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
educaţiei naţionale nr. 3418 / 19. 03. 2013 ) ;
 CD Editura Edu MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale,
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație / evaluare orală.
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 -
Caiet de creație 2.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică.

DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
 aerisirea sălii de clasă; conversaţia  aerisirea sălii de clasă;
2 min.  pregătirea materialului; 2 min.  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținerea momentului de liniște.
2.Reactualizare Activitate indirectă : exercițiul 2.Reactualizare Activitate directă: conversația
a cunoștințelor În caietul de creație 2 pagina 9 a cunoștințelor Se verifică efectuarea temei, se fac anumite
predate predate precizări sau intervenții dacă e cazul. exercițiul
anterior anterior Se verifică noțiunile teoretice:
3 min. 3 min. -Cum se numesc numerele care se adună?
-Cum se numește rezultatul adunării?
-Cum se numește rezultatul scăderii?
Exerciții de calcul mintal: 5+3 = ; 6+4 = ;
7-2 = ; 8 - 4 =
3.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: activitate 4. Anunțarea Se anunță subiectul lecției: activitate
subiectului lecției Numărul și cifra 6. Consolidarea frontală; subiectului lecției Probleme care se rezolvă printr-o singură frontală;
și a obiectivelor cunoștinșelor despre numerele 0-6 conversaţia; și a obiectivelor operație și obiectivele operaționale. conversația;
operaționale2min. și a obiectivelor operaționale. explicația operaționale explicația
Activitate directă: conversația Activitate indirectă: munca
4.Dirijarea 5.Prezentarea - Bilețele cu exerciții de adunare și scădere independentă
activității Pe tabla magnetică se vor realiza exerciții de explicația noului conținut Activitate directă:
8min. completare a numerelor care lipsesc din șirul 0-6, 8min. Pornind de la imaginea de la pagina 37 din manual, explicația
vecinii numerelor, ordonarea numerelor crescător în care cei 2 copii au împrumutat cărți de la conversația
munca
și descrescător bibliotecă, vom observa numărul cărților pe care le-
independentă a împrumutat Tudor și numărul cărților împumutate
demonstrația
Activitate indirectă (AVAP) de Ana și vom calcula numărul total de cărți.
10min. explicația 10min. Se rezolvă probleme după imagini la tablă
demonstrația Joc didactic : Potrivește ! exercițiul
– fișă de lucru Pe tabla magnetică sunt mulțimi de elemente
exercițiul (operații de adunare și scădere), iar elevii trebuie
să așeze jetonul cu rezultatul corect.

5.Fixarea Activitate directă: 5. Fixarea Activitate indirectă: observația


cunoștințelor/o Verificarea activității independente. Discuții exercițiul cunoștințelor/o -fișă de lucru - probleme conversația
bținerea și explicații dacă e nevoie la exercițiile care li bținerea Activitate directă: exercițiul
performanței s-au parut mai dificile. performanței Verificarea activității independente. Discuții
15 min. 15min. și explicații dacă e nevoie la exercițiile care
li s-au parut mai dificile.
6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: 6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: conversația
retenției și a Verificarea fișei de lucru conversația retenției și a - Ce ați învățat astăzi? exercițiul
transferului transferului -Cum procedăm să rezolvăm corect o
3 min. 3 min. problemă?
7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului conversația 7. Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la conversația
lecției2 min. în care elevii au participat la lecţie. lecției2 min. implicarea elevilor în lecție.
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I

ÎNV.: Taloș Lavinia ÎNV. : Taloș Lavinia

DATA: 24.11.2023 DATA: 24.11.2023

ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare

DISCIPLINA:Comunicare în limba română DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Năsturel cel necăjit UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Muncim, învățăm, ne jucăm

SUBIECTUL LECȚIEI:,,Povestea nucii lăudăroase“ de Vladimir Colin SUBIECTUL LECȚIEI: La moară – Sunetul și literele „o,O” de tipar și
de mână
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoştinţe
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale și abilități practice - AVAP
Arte vizuale și abilități practice - AVAP

COMPETENȚE GENERALE:
COMPETENȚE GENERALE:
1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare 2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
cunoscute
3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare
4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare cunoscute

COMPETENȚE SPECIFICE: 4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

Comunicare în limba română COMPETENȚE SPECIFICE:


1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme familiare,rostit clar și
rar. Comunicare în limba română:
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit clar și rar. claritate.

1.3. Identificarea sunetului inițial și /sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în context
cuvintelor din propoziții rostite clar. de comunicare cunoscute.

2.2. Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universal apropiat, 2.1. Formularea unor enunțuri proprii pe diverse situații de comunicare.
prin mesaje scurte.
2.2.Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple.
2.4. Exprimarea propiilor idei în context cunoscute, manifestând interes
pentru comunicare. 2.3.Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite context de
comunicare.
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universal apropiat, scrise cu
litere mari și mici de tipar. 3.1.Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de
mână.
3.2. Identificarea semnificației unei/ unor imagini care prezintă întâmplări,
fenomene, evenimente familiare. 3.2.Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări
fenomene, evenimente familiare.
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse
variate. 4.1.Scrierea literelor de mână.

Arte vizuale și abilități practice 4.2.Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza mână, folosind material diverse.
interesului direct.
Arte vizuale și abilități practice:
2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în
OBIECTIV GENERAL:Exersarea comunicării orale care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal,
kinestezică.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OBIECTIV GENERAL:Citirea / scrierea corectă a literelor de mână
O1:să recunoască povestea și personajele principale ale acesteia;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O2:să povestească secvențele preferate;
O1: să citească cel puțin 5cuvinte corect din șapte;
O3: să formuleze corect răspunsuri la întrebările adresate ;
O2: sădespartă în silabe corect cel puțin 4 cuvinte din șapte;
O4: să manifeste interes față de poveste;
O3: să precizeze corect poziția sunetului „o” în cuvinte;
O5: să stabilească valoare de adevăr pentru propozițiile date pe baza textului
O4:să realizeze corespondența între 5 litere mici și literele mari;
STRATEGII DIDACTICE:
a. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca O5: să scrie corect cel puțin două cuvinte și o propoziție;
independentă.
STRATEGII DIDACTICE:
b. Resurse materiale: laptop, videoproiector, Caietul 2 a. Resurse procedurale: conversaţia, demonstrația, explicaţia,
exercițiulmunca independentă.
c. Resurse informaţionale:
b. Resurse materiale: manual, imagini, caiet de scriere,fişă de lucru,
 Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei
laptop.
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ;
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație / c. Resurse informaţionale:
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 -
Caiet de creație 2  Programeșcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
 Comunicare în limba română: manual pentru clasa I / Cleopatra
Mihăilescu, Tudora Pițilă – București: Editura Didactică și
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual pedagogică, 2020
 Caiet de lucru : clasa I / Niculina I. Vișan, Cristina Martin, Arina
Damian – Elicart
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, (calitatea


actului citirii), aprecieri verbale, evaluare orală, fişă de lucru,
autoevaluarea.
DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
2 min.  aerisirea sălii de clasă; conversaţia 2 min.  aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului;  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținerea momentului de liniște.
2.Captarea Se va realiza prin prezentarea : unui copac de activitate 2.Captarea Se va realiza prin audiția unei strofe din activitate
atenției pluș, a unei nuci, a unui ursuleț ,iepuraș de frontală atenției cântecul „A,a,a, acum e toamnă da”-strofa frontală
4 min. plus,dar și o păpușă (băiețel) care a mâncat conversaţia 4 min. cu ”O”. conversaţia
nuca din poveste https://www.youtube.com/watch?v=H-Fqst5nIqc
3.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: ,,Povestea activitate 3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției: La moară – activitate
subiectului nucii lăudăroase“, de Vladimir Colin frontală subiectului lecției Sunetul și literele „o,O” de tipar și de mână frontală
lecției și a obiectivelor operaționale. conversaţia și a obiectivelor conversația
și a obiectivelor https://www.youtube.com/watch? explicația operaționale și obiectivele operaționale. explicația
operaționale v=Jrz80OA9gyE 2 min.
4.Prezentarea Activitate directă: conversația 4.Prezentarea Activitate indirectă: explicația
noului conținut Prezentarea poveștii ,, Povestea nucii demonstrați noului conținut Fișă de lucru conversația
lăudăroase “ , de Vladimir Colin a
5 min. https://www.youtube.com/watch?v=8cuEopdHHno explicați demonstrați
Observati imaginile! 15 min. a
Despre ce este vorba în poveste? exercițiul
10 min. Care sunt personajele poveștii? munca
Câte animale sunt în poveste? independent
Joc: la o propoziție adevărată, bateți din ă
palme, iar la o propozișie falsă, bateți cu
degetul în bancă.
5.Fixarea Activitate indirectă : conversația 5. Fixarea Activitate directă: conversația
cunoștințelor/o Activitate inegrată cu AVAP exercițiul cunoștințelor/ Discutii în urma rezolării fișei de lucru. exercițiul
bținerea Colorați bulina din dreptul personajelor obținerea
performanței poveștii -Caiet 2,pag.11 performanței
10 min. Colorați imaginile poveștii! 10 min.

6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: 6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: conversația
retenției și a -Ce poveste am ascultat astăzi? conversația retenției și a - Ce literă am învățat astăzi? exercițiul
transferului -Care sunt personajele din poveste? transferului
2 min. - Ce informații am reținut? 2 min.

7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului conversația 7. Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la conversația
lecției2 min. în care elevii au participat la lecţie. lecției2 min. implicarea elevilor în lecție.
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I

ÎNV.: Taloș Lavinia ÎNV.: Taloș Lavinia

DATA: 22.11.2023 DATA: 22.11.2023

ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare

DISCIPLINA:Arte vizuale și abilități practice DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Năsturel cel necăjit UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Toți cei mici, la bunici

SUBIECTUL LECȚIEI:Hăinuțe peticite - colaj SUBIECTUL LECȚIEI: Oaia îngrijită

TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi TIPUL LECȚIEI: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată

DISCIPLINE INTEGRATE: DISCIPLINE INTEGRATE:

Comunicare în limba română – CLR Comunicare în limba română – CLR


Muzică și mișcare – MM

COMPETENȚE GENERALE: COMPETENȚE GENERALE:

1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii positive 1.Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de
față de sine și față de ceilalți. context familiare.
2.Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți 2. Realizarea de creații funcționale și / estetice folosind material și tehnici
cunoscuți. elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE:
COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj visual simplu, exprimat
artelor vizuale printr-o varietate de forme artistice.

2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe 1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple,
baza interesului direct exprimate visual

Comunicare în limba română 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului,
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiar, rostit culorii, formei.
clar și rar
2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Muzică și mișcare
O1:să enumere / precizeze etapele de realizare a lucrării; 1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do1 –Do2, alcătuite din
formule ritmico-melodice simple și repetate.
O2: să folosească corect foarfeca;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O3:să realizeze tema respectând etapele de lucru;
O1:să enumere / precizeze etapele de realizare a lucrării;
O4: să aprecieze obiectiv lucrarile proprii și ale colegilor;
O2: să folosească corect foarfeca;
O5: să prezinte interes în realizarea lucrării;
O3:să realizeze tema respectând etapele de lucru;
STRATEGII DIDACTICE:
a. Resurse procedurale:conversaţia, explicaţia, demonstrația, O4: să aprecieze obiectiv lucrarile proprii și ale colegilor;
exerciţiul, activitate practică.
b. Resurse materiale: laptop, mapa elevului 5-O călătorie prin clasa O5: să prezinte interes în realizarea lucrării;
pregătitoare- Editura EDU, foarfecă, lipici, acuarele.
c. Resurse informaţionale: STRATEGII DIDACTICE:
 Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei a) Resurse procedurale: conversaţia, demonstrația, explicaţia, activitate
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; practică.
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : mapa elevului 5 / b) Resurse materiale: șablon (Anexa 1), creioane colorate sau
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 acuarele,carioci, foarfecă, lipici, laptop.
- Caiet de creație 2. c) Resurse informaţionale:
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual  Programele şcolare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri
verbale. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale.

DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
2 min.  aerisirea sălii de clasă; conversaţia 2 min.  aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului;  pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținerea momentului de liniște.
2.Captarea atenției Cântecul : Povestea unui ciobănaș activitate 2.Captarea atenției https://www.youtube.com/watch? activitate
5min. https://www.youtube.com/watch? frontală 5min. v=EPsBzoRKpnM frontal
v=EPsBzoRKpnM conversaţia conversaţia
3.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: activitate 3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției: activitate
subiectului lecției Hăinuțe peticite- decupare, lipire și a frontală subiectului lecției Oaia îngrijită- Colorare, decupare, lipire și frontală
și a obiectivelor obiectivelor operaționale. conversaţia și a obiectivelor obiectivele operaționale. conversația
operaționale2 min. explicația operaționale2 min. explicația
4.Prezentarea Activitate directă: conversația 4.Prezentarea Activitate directă: explicația
noului conținut Numirea materialelor, instrumentelor şi noului conținut Numirea materialelor, instrumentelor şi conversația
tehnicilor utilizate; demonstrația tehnicilor utilizate; demonstrația
15 min Prezentarea planșei de decupat ! 20 min. Prezentarea șablonului, prezentarea sarcinii de
Oferirea indicațiilor necesare realizării lucrării. explicația lucru și prezentarea unui model. exercițiul
Activitate indirectă: Activitate indirectă: munca
Realizarea lucrării. Realizarea lucrării. independentă
Audiție în timpul realizării Audiție în timpul realizării lucrărilor:
lucrărilor :https://www.youtube.com/watch?
v=I1KwHplNE70
5.Fixarea Activitate directă conversația 5. Fixarea Activitate directă: conversația
cunoștințelor/obține Prezentarea lucrărilor. exercițiul cunoștințelor/obține Prezentarea lucrărilor. exercițiul
rea performanței rea performanței
3 min. 3min.
6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: 6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: conversația
retenției și a Cum este acum Nicușor? conversația retenției și a - Cum are blanița acum oaia? Cum credeți că exercițiul
transferului5 min. transferului5min. sde simte ea acum, după ce i-ați aranjat
blănița?
7. Încheierea lecției Se vor face aprecieri verbale asupra modului în conversația 7. Încheierea lecției Se vor face aprecieri referitoare la implicarea conversația
2 min. care elevii au participat la lecţie. 2 min. elevilor în lecție.

S-ar putea să vă placă și