Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de activitate-lecție

Data: 8 aprilie 2024


Şcoala Gimnazială „Mihai Drăgan”
Profesor pentru învăţământul primar Scurtu Simona
Clasa: a III-a C
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea 6: În ritm de primăvară
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Textul narativ - text suport: Regele Midas după Charles Perrault
Scopul: Formarea şi consolidarea deprinderilor de citire corectă, curentă, expresivă şi
conştientă; însuşirea conţinutului ideatic.
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Competențe – cheie:

- comunicarea în limba maternă;

- competențe sociale și civice;

- sensibilizare și exprimare culturală;

Competențe specifice:

1.1 Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil.
3.1 Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare.
Obiective operaționale

a) Cognitive

La sfârșitul activității-lecție, elevii vor ști:

OCI (de identificare)

OCI – să identifice 3 idei principale, pe baza discutării textului;

 Nivel minimal – identificarea a 3 idei principale din text, cu sprijin substanțial din
partea învățătorului;
 Nivel mediu – identificarea a 3 idei principale, cu sprijin moderat din partea
învățătorului;
 Nivel maximal – identificarea a 3 idei principale, fără sprijin din partea învățătorului;
OCII (de descriere/analiză)

OCII – să prezinte subiectul textului, respectând succesiunea evenimentelor;

 Nivel minimal: prezentarea subiectului textului, fără a respecta succesiunea


evenimentelor, cu sprijin substanțial din partea învățătorului;
 Nivel mediu: prezentarea subiectului textului, respectând succesiunea evenimentelor,
cu sprijin moderat din partea învățătorului;
 Nivel maximal: prezentarea subiectului textului, respectând succesiunea
evenimentelor, fără sprijin din partea învățătorului;
OCIII (de creație)

OCIII.1. - să alcătuiască enunțuri scurte, de 1-2 rânduri, utilizând cuvintele/expresiile date;

 Nivel minimal: alcătuirea unui text scurt, de 1 rând, cu sprijin substanțial din partea
învățătorului;
 Nivel mediu: alcătuirea unui text scurt, de 2 rânduri, cu sprijin moderat din partea
învățătorului;
 Nivel maximal: alcătuirea unui text scurt, de 2 rânduri, fără sprijinul învățătorului;
OCIII.2. – să identifice 4 însușiri ale regelui Midas:

 Nivel minimal: identificarea a 3 însușiri, cu sprijinul total din partea învățătorului;


 Nivel mediu: identificarea a 3 însușiri, cu sprijinul moderat din partea învățătorului;
 Nivel maximal: identificarea a 4 însușiri, fără sprijin din partea învățătorului;
b) Afectiv-atitudinale

Pe parcursul activității, elevii:

OA1(+) – vor adopta atitudinea corespunzătoare față de lecţie

OA2(-) – vor lua atitudine față de încălcarea regulilor de comportament în relaţia cu ceilalţi ;

c) Motrice

Pe parcursul activității, preșcolarii vor deveni capabili:

OM1(+) – să realizeze sincronizarea între comunicarea verbală și cea nonverbală sau


paraverbală;

OM2(-) – să-și reprime tendința de a realiza mișcări inutile în timpul lecției;

Resurse
A. Bibliografice

A.1. Oficiale

- Ministerul Educației Naționale, Programa școlară, clasa a III-a și a IV-a, București, 2014;
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014;

- Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Vasile Molan, Limba și literatura română, București,
Editura CD PRESS, 2014, pp. 104-105;

A.2. Științifice:

 Dumitru Gherghina (coord.), Ion Buzași, Ovidiu Ghidirmic et alii, Limba și


literatura română, literatura pentru copiii, pentru studiul la clasă, concursul de
competență, definitivat și gradul II: specializările: educatoare, învățători, institutori,
profesori I și II, Craiova, Editura „Didactica Nova”, 2005, pp. 177-178;

A.3. Metodice:

 Ioan Dănilă, Organizarea evenimențială a lecției, în „Lecția, în evenimente. Ghid de


proiectare didactică”, de Ioan Dănilă și Elena Țarălungă (coordonatori), Bacău,
Editura „Egal”, seria „Biblioteca Inițial” (nr. 2), ediția a II-a, revizuită și adăugită,
2003, pp. 7-22;
 Daniela Beșliu, Nicoleta Stănică, Limba şi literatura română – manual pentru clasa
a IV-a, Editura „Litera”, Bucureşti, 2021, pp. 94-96;
 Mihăescu,M. şi colab., (2010), Metode activ-participative aplicate în învăţământul
primar, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti;

B. Metodologice

a. metode și procedee: conversația, observația, povestirea, exercițiul, explicația, demonstrația,


explozia stelară;

b. mijloace de învățământ: cufăr, bilete, puzzle, caiete, planșă, laptop, videoproiector,


flipchart, creioane colorate, șablon-brățară, fișă de lucru;

c. forme de activitate: individuală, frontală;

C. Temporale
C.1. Proxime: activitate - lecție de 45 de minute;

C.2. Modulare: locul activității – lecție în modul: 1;

D. Umane:

Colectivul de elevi, dintre care:

- de nivel minimal: ;

- de nivel mediu: ;

- de nivel maximal: ;

E. Axa lecției

Identificare Analiză Creație

OCI OCII OCIII

OA1 OA1 OA1

OA2 OA2 OA2

OM1 OM1 OM1

OM2 OM2 OM2

Sinteza activității de învățare:

O S I E
Obiective Sarcini didactice Instrumentar Evaluare
OCI – să identifice 3 idei SOCI – identifică 3 idei - explicația; IOCI – Îdentificați 3
principale pe baza principale pe baza - exercițiul; reguli de comportament
textului dat; textului dat; în relaţia cu ceilalţi, pe
baza discutării unor
situaţii concrete din text!

OCII – să prezinte SOCII – Prezintă - textul din manual, IOCII – Prezintă subiectul
subiectul textului, subiectul textului, observația; textului, respectând
respectând succesiunea respectând succesiunea succesiunea
evenimentelor; evenimentelor! evenimentelor!

OCIII.1. - să alcătuiască SOCIII.1. - Alcătuiește - manualul, povestirea, IOCIII.1. – Alcătuiește


enunţuri scurte, de 1-2 enunţuri scurte, de 1-2 exercițiul, conversația; enunţuri scurte, de 1-2
rânduri, utilizând rânduri, utilizând rânduri, utilizând
cuvintele/expresiile date cuvintele/expresiile date! cuvintele/expresiile date!

OCIII.2. – să identifice 4 SOCIII.2. - Identifică 4 povestirea, exercițiul, IOCIII.2. Identifică 4


însușiri ale regelui Midas; însușiri ale regelui Midas! conversația; însușiri ale regelui Midas!
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele O S I E Anticiparea
lecției Obiective Sarcini didactice Instrumentar Evaluare riscurilor și soluțiile
Activitatea învăţătorului Activitatea școlarilor (continuă, propuse
distinctă)

0. Momet Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea Își vor pregăti cele necesare Conversația Risc: unii elevi vor fi
lecţiei.
organizatoric – 1 în vederea începerii gălăgioși.
Stabilirea ordinii şi disciplinei.
minut activității. Soluție: îi atenționez
că urmează să
înceapă lecția.
1. Captarea OM1 - le prezint copiilor cufărul ce cuprinde o scrisoare de - copiii manifestă curiozitate Explicația, conversația, - observarea Risc: unii copii s-ar
la regele Midas și un plic cu diverse cuvinte. Elevii le
atenției -0,5 OM2 față de joc și ascultă cu jocul; comporta- putea să fie timizi;
for așeza pentru a forma proverbe:
minute  brățară , este, Munca , aur , de interes explicațiile, mentului Soluție: îi încurajez;
 omenia, Lăcomia , strică răspunzând la întrebări. activitate frontală, verbal și
 preț, Cinstea, fericit, nu are, o , cel ce, nonverbal;
are
Despre ce este vorba în aceste proverbe?
(Cinste/muncă)

2. Enunțarea OM1 Pornind de la o imagine a regelui Midas, le spun Elevii sunt atenți, manifestă Explicația, conversația Observarea Risc – unii copii pot
obiectivelor – 1 OM2 copiilor că urmează să cunoaștem un rege deosebit. Le curiozitate față de noile sistematică fi neatenți;
minut fac cunoscut subiectul activității și le arăt textul din cunoștințe și se mobilizează activitate frontală, Soluție – aflu
manual. pentru activitate. motivul neatenției și
Le precizez că urmează să citim fragmentul, să îi atenționez.
extragem ideile principale și să povestim oral textul,
fiind atenți și participând la lecție.
3. Actualizarea OA2 Îi voi întreba pe copii dacă își amintesc despre lecția Școlarii răspund la Conversația, Evaluare Risc – unii copii nu
cunoștințelor 1,5 anterioară. întrebările adresate. activitate frontală, continuă, au înţeles scrierea
minute individuală formativă anumitor cuvinte.
Soluție – actualizez
informaţiile;
4. Prezentarea OCII Realizez lectura model a textului pe care urmează să o Copiii ascultă cu atenție Explicația, Evaluare Risc – copiii cu
conținutului OA1 realizeze și școlarii. textul lecturat. demonstrația formativă, deficiențe de auz sau
învățării – 2 OM1 Voi explica cuvintele/expresiile. Școlarii urmăresc activitate frontală și continuă vedere;
minute Alcătuiesc eu enunțuri cu acestea, dar îi rog și pe elevi explicațiile și indicațiile individuală; Soluție- așezarea lor
să alcătuiască enunțuri proprii. învățătorului. cât mai aproape de
învățător;
5. Dirijarea OCII Rog elevii să lectureze, în gând, fragmentul din Elevii realizează lectura Conversația, explicația, Evaluare Risc – copiii ar putea
învățării – 7,5 OA1 manual. Solicit câțiva elevi să citească cu voce tare, pe textului, extrag ideile Activitate frontală, continuă, să nu fie familiarizați
minute OM1 fragmente, pentru a extrage ideile principale. Alcătuim principale, alcătuiesc planul Planșa cu explozia orală; cu acest tip de
planul de idei principale, explozia stelară. de idei, urmăresc elementele stelară, reprezentare a
de structură din fișa cu textului literar.
Port discuţii referitoare la text cu ajutorul exploziei explozia stelară. Soluție – accent pe
stelare:
Copiii ascultă cu atenție elementele
¤ Cine este personajul principal al textului? indicațiile oferite. structurale ale fișei;
¤ Unde își petrecea zilele regele?

¤Ce dorință a îndeplinit spiridușul regelui ? Risc: copiii pot

¤ Când și- a dat seama regele că era prea lacom? deveni gălăgioși,
neatenți.
¤ De ce spiridușul i-a luat harul regelui?

Soluție: păstrarea
unui moment de
calm.
6. Obținerea OCIII Se va explica că autorul ne transmite mesajul textului Școlarii alcătuiesc propoziții Conversația, Aprecieri Risc: unii copii nu au
performanței – 4 OA1 prin intermediul faptelor personajelor. Acesta poate fi corecte din punct de vedere Exercițiul, activitate verbale fost atenți, nu vor
considerat ca o învățătură. În unele texte narative,
minute OM2 mesajul este scris la sfârșitul acestora ca o concluzie. gramatical, așezând individuală reuși să facă
cuvintele în ordine. enunțuri;
Se împarte elevilor brățara pe care va fi scrisă morala
Soluție: voi ruga pe
textului
colegi să repete și îi
voi ajuta să facă
enunțuri.
7. Feedbackul – OCII Le solicit copiilor să povestească fragmentul, pe scurt. Școlarii povestesc conținutul Explicația, exercițiul, Evaluare Risc – unii copii nu
1,5 minute textului. activitate frontală continuă, vor reuși;
formativă, Soluție: voi repeta
orală împreună cu ei;
8.Evaluarea a. Evaluare orală – îi rog să identifice 4 însușiri ale Elevii identifică însușirile Conversația, explicația, Aprecieri Risc – unii copii nu
cunoștințelor – 5 OCII regelui Midas; solicitate. observația, verbale vor rezolva fișa de
OA1
minute Activitate frontală lucru din cauza
OA2
Copiii sunt atenți la indicații neatenției
și rezolvă cerințele. Activitate individuală Soluție – îmi propun
să repetăm, la finalul
evaluarii.
9. Retenția – 0,5 OCI Le propun copiilor să repete titlul textului, numele Elevii răspund. Conversația Aprecieri Risc – unii copii au
minute autorului și personajele textului. verbale obosit
Soluție – propun un
joc de energizare
prin care să asociem
numele personajului
cu o calitate morală
ce îl definește.
10. Transferul – OA1 Propun copiilor să completeze un text lacunar. Elevii se mobilizează din Conversația. Explicația Observa-rea Risc – unii copii vor
1,5 minute punct de vedere afectiv și răspunsu- putea avea
intelectual pentru a răspunde rilor neânțelegeri în ceea
cerinței. ce privește cerința.
Soluție – le voi
explica.
Frigia

Dragi copii,

Cum sunteți astăzi? Curioși? Obosiți? Plictisiți?


Cum ar fi să discutăm despre bogății, aur sau bani? V-
am trezit interesul?
Vai, dar stați! M-am luat cu întrebările și am uitat
să vă spun cine sunt. Eu mă numesc regele Midas, unul
dintre cei mai cunoscuți regi din istorie, rege al Frigiei,
o țară din Asia Mică. Vreți să știți de ce am devenit așa
faimos? Ei.... asta veți afla astăzi, în ora de limba și
literatura română. Dar vă dau un indiciu.... descoperiți
proverbele din plic, prin organizarea cuvintelor pe care
le-am decupat eu anapoda.... deoarece, după cum știți,
regii nu prea se pricep la decupat...
Spor la treabă!
brățară este Munca
aur de

omenia Lăcomia
strică

preț Cinstea fericit,


nu are o cel ce are
Fișă de lucru

Completează spațiile libere astfel încât să obții povestirea pe scurt a


textului:

A fost odată un ……………. . Acesta își dorea să se …………….. . Prin


urmare, ………………….. i-a îndeplinit dorința, ca tot ceea ce …….…… să se
transforme în ……… După ce a transformat aproape tot ………., și-a dat
seama că a fost prea …………… .
În cele din urmă, regele i-a cerut spiridușului să îi …… acest ………. ,
realizând că ……… nu aduce fericirea, iar lăcomia este ………………
nenorocirilor .

Fișă de lucru

Completează spațiile libere astfel încât să obții povestirea pe scurt a


textului:

A fost odată un ……………. . Acesta își dorea să se …………….. . Prin


urmare, ………………….. i-a îndeplinit dorința, ca tot ceea ce …….…… să se
transforme în ……… După ce a transformat aproape tot ………., și-a dat
seama că a fost prea …………… .
În cele din urmă, regele i-a cerut spiridușului să îi …… acest ………. ,
realizând că ……… nu aduce fericirea, iar lăcomia este ………………
nenorocirilor .
Regele Midas
după Charles Perrault

1. Citeşte cu atenţie fiecare afirmaţie dată. Dacă o consideri adevărată,


încercuieşte A, iar dacă o consideri falsă, încercuieşte F:
a) Textul citit este o descriere. A F
b) Regele Midas își dorea să fie și mai bogat. A F
c)Dorința regelui a fost îndeplinită de către un pește. A F
d)Regele a transformat obiectele în aur. A F
e)Regele a recunoscut că a fost orbit de lăcomie. A F

2. Scrie în dreptul fiecărui cuvânt din prima coloană un cuvânt cu sens


asemănător aflat în a doua coloană:

bogat …………………………… vorbi


aș vrea …………………………. prilej
spuse …………………………... să se schimbe
ocazia …………………………. dar
să se transforme ………………. aș dori
harul …………………………... înstărit

3. Precizează învățătura textului

S-ar putea să vă placă și