Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT
GRUPA: Mare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate- Activitate practica
TEMA PROIECTULUI : ,,Povestea cartii’’
TEMA ACTIVITATII: , ,,Măşti pentru carnaval’
MIJLOC DE REALIZARE: confecţionare
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE GENERALE:
 Consolidarea deprinderii de a decupa dupa contur si de a lipi pe o suprafata data
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să denumească materialele puse la dispoziţie şi să le utilizeze;
 Să realizeze tema propusă folosind tehnici de lucru cunoscute: decupare după contur ,lipire
 Să evalueze propriile lucrări şi ale colegilor după criterii:corectitudinea execuţiei şi aspectul lucrării;

METODE DE ÎNVĂTĂMÂNT:conversaţia,explicaţia,observaţia,demonstraţia,exercitiul,

MIJLOACE DE ÎNVĂTĂMÂNT: cartoane colorate, foarfeci, lipici, elastice , diverse materiale decorative
DURATA: 30˝
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar,Editura DPH, Bucureşti,2009.
 ,,Caiet de activităţi practice- Preşcolari nivelul II’’ , Editura Erc Press Educativ,2007.

ETAPELE OBIECTIVE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂȚII OPERAȚIONALE DIDACTICE

I. MOMENT Se vor realiza:


ORGANIZATORIC - aerisirea sălii de grupă
-aranjarea materialului demonstrativ
și a mobilierului
- introducerea copiilor în sala de
grupă
II. CAPTAREA Se va realiza prin observarea unei Metode - orala
ATENȚIEI masti pe care o are Zana Povestilor. didactice - frontala
-observarea
-explicatia
-conversatia

III. ANUNTAREA Copiii vor fi anunțați ca vor Metode


TEMEI SI A confectiona masti pentru carnaval didactice
OBIECTIVELOR pentru a participa la Carnavalul -expunerea
organizat de Zana Povestilor. - explicatia
Se vor specifica obiectivele
urmarite in realizarea lucrarii:
- Sa decupeze dupa contur
- Sa lipeasca elementele
decorative
- Sa respecte tema data
- Sa finalizeze lucrarea

IV. EXPLICAREA SI Se va explica copiilor modul de Metode


DEMONSTRAREA realizare a temei propuse: didactice
TEHNICII DE LUCRU  decupare dupa contur -explicatia
 aplicarea lipiciului Conversatia
 lipirea elementelor decorative

Se executa cateva miscari pentru


incalzirea muschilor mainii:
Batem palmele usor
Batem palmele de zor
Un, doi, unu, doi
Toti acum suntem vioi

Inchid pumnii si ii desfac


Degetelor fac pe plac
Unu, doi, unu, doi
Toti acum suntem vioi

La pian acum cantam


Sssst! Sa ascultam
Plic, plac, plic, plac,
Melodiile imi plac!

V. DESFASURAREA Copiii incep lucrul la semnalul


ACTIVITATII educatoarei avand ca fundal muzica Metode Itemi:
lenta pentru relaxare. didactice: 1.Decupeaza
Li se atrage atentia asupra utilizarii dupa contur
corecte a obiectelor si siguranta Explicatia fara sa
fizica: pozitia corpului, coordonarea Exercitiul depasesca
actiunii mainii cu privirea. liniia.
Se urmareste executarea corecta a 2. Lipeste cu
tehnicilor de lucru, parcurgerea acuratete
etapelor si respectarea criteriilor de materialele
reusita. decorative.
3. Finalizeaza
lucrarea.
VI. OBTINEREA Se va organiza o expozitie a Metode Itemi:
PERFORMANTEI mastilor . Copiii vor evalua si didactice: 1.Ce lucrare
autoevalua lucrarile realizate pe iti place?
baza criteriilor de reusita prezentate: Observarea 2.De ce iti
-respectarea etapelor de lucru Aplauze place aceasta
-finalizarea lucrarii lucrare?
-acuratete si originalitate

VII. INCHEIEREA Se vor face aprecieri individuale si


ACTIVITATII generale legate de participarea la
activitate.

S-ar putea să vă placă și