Sunteți pe pagina 1din 4

GRÃDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

2
ŞIMLEU SILVANIEI

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITATE PRACTICĂ
ŞI ELEMENTE DE
ACTIVITATE CASNICĂ

EDUCATOARE:
VALERIA LUCÃCEL
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 14.03.2006
GRUPA : mica A
ACTIVITATEA: Activitate practică şi elemente de activitate casnică
TEMA: “Coş cu ghiocei”
FORMA DE REALIZARE: lipire
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea şi consolidarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să lipească ghioceii decupaţi în spaţiul cerut;
- să utilizeze corect tehnicile de lipire, materialele şi uneltele specifice;
- să respecte poziţia corectă a corpului faţă de măsuţă pentru o bună
coordonare oculo-motrică;
- sã execute individual tema dată;
- sã lucreze curat şi în linişte.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
- conversaţia, explicaţia, demonstratia, exerciţiul, analiza
Mijloace de învãţãmânt:
- coş cu ghiocei, ghiocei decupaţi, lipici, pensule, fişe, burete umed,
modelul educatoarei
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- MEdC, (2000) Programa activitãţilor instructive-educative în grãdiniţa de
copii, V & Integral
- Petricică, M. , Petre, M. (1977) Metodica predării activităţilor manuale în
grădiniţa de copii, E.D.P., Bucureşti
RESURSE TEMPORALE:
- 10 -15 minute
SCENARIU DIDACTIC

Nr Secvenţele Conţinutul instructiv - educativ Strategii Evaluare


crt activităţii didactice

1 Moment Aerisirea sãlii de grupã.


organizatoric Aranjarea mobilierului sub formă de
careu
Distribuirea materialului didactic
Captarea Se va realiza prin intermediul păpuşii - conversaţia
2 atenţiei “Primăvara” care ar fi bucuroasă să - păpuşa
aibă mai multe coşuleţe cu ghiocei “Primăvara”
Comunicarea Copiii vor fi informaţi cu tema
3 obiectivelor activităţii şi cu modalităţile de realizare - explicaţia
urmărite a lucrării “Coş cu ghiocei”
- explicaţia
4 Reactualizarea Se va realiza intuirea materialului şi - ghiocei decu-
cunoştinţelor prezentarea modelului educatoarei paţi, fişe, pensule
lipici, burete
umed
Prezentarea Se va efectua demonstraţia şi explicaţia
5 conţinutului şi modului de lucru şi a materialelor - demonstraţia
dirijarea folosite pentru fiecare etapă de realizare - explicaţia
învăţării
Se execută lucrarea individual, sub respectarea
6 Obţinerea îndrumarea directă a educatoarei - exerciţiul tehnicilor
performanţei specifice
Asigurarea Copiii vor realiza lucrarea într-un mod
7 conexiunii corect şi estetic - exerciţiul corectitudinea
inverse realizarii
Se vor analiza lucrările şi se vor
8 Evaluarea exprima aprecieri generale de către - analiza lucrări
performanţei educatoare privind modalitatea de -coş cu ghiocei estetice
redare şi finalitatea lucrării
Asigurarea Valorificarea lucrărilor prin expunerea
9 retenţiei şi a lor pe panoul grupei, reprezentând - expoziţie
transferului daruri pentru “Primăvară”
Activitate practică: “Coş cu ghiocei” - lipire - 14.03.2006

S-ar putea să vă placă și