Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.05.2019 Data: 23.05.2019


Şcoala Primara Bascenii de Jos Şcoala Primara Bascenii de Jos
Invatator: Lixandroiu Cristina Invatator: Lixandroiu Cristina
Clasa: P+I+aIIa Clasa: a III-a+aIVa
Aria curriculara:Om si societate Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Dezvoltare personala Disciplina: Matematică
Subiectul lecţiei: Igiena personala Subiectul lecţiei: Unitati de masura pentru timp
Tipul lecţiei: consolidare-sistematizare Tipul lecţiei: consolidare-sistematizare
Scopul lecţiei: Scopul lecţiei:
Consolidarea cunostintelor privind igiena personala,respectarea Consolidarea cunostintelor privind unitatile de masura pentru
normelor de igiena . timp si utilizarea lor in exercitii variate.

Competenţe specifice: Competenţe specifice:


Clasa pregatitoare Clasa a III a
1.2 Identificarea unor obiecte si activitati simple de igiena personala; 4.1 Utilizarea unor instrumente si unitati de masura standardizate in
3.1 Identificarea unor rutine in activitatea scolara. situatii concrete;
4.2Operarea cu unitati de masura standardizate,fara transformari;

1
Clasa I Clasa a IVa
1.2 Identificarea unor reguli de igiena personala; 4.1. Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în
3.1 Identificarea unor sarcini de lucru simple in context variate.

Clasa a II a
1.3 Respectarea unor reguli de igiena personala; situații concrete, inclusiv pentru validarea unor transformări;
3.1 Realizarea unui program zilnic de activitati. 4.2. Operarea cu unități de măsură standardizate, folosind transformări.

Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:


O1 – să identifice obiecte de igiena personala,specificand utilitatea lor; O1 – să precizeze unitatile de masura pentru timp;
O2 – să numeasca activitatile de igiena reprezentate; O2 – să identifice orele indicate pe ceas;
O3 – să coloreze exemplele pozitive, de respectare a normelor de O3 – să coreleze unitatile de masura adecvate diferitelor intervale de
igiena; timp ;
O4 – să completeze rebusul cu cuvintele potrivite; O4 – să efectueze operatii matematice folosind unitati de masura
O5 – să intoneze cantecul “Prietenii mei”. pentru timp;
O5 – să indice instrumentele de masurare a timpului.
Strategii didactice
 Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, Strategii didactice
brainstorming,observatia.  Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca
 Forme de organizare: frontal, individual. independentă , jocul didactic, metoda ciorchinelui.
 Mijloace didactice: planse, fişe de lucru, rebus,carioca,lipici
creioane colorate,stimulente.  Forme de organizare: frontal, individual,pe grupe.
 Mijloace didactice: planse, flip chart, fişe de lucru,
Bibliografie: cufar,calendarul.
 Programa scolara pentru clasele pregatitoare,I,aIIa,Bucuresti 2013 Bibliografie:
 AdinaGrigore,CristinaToma,Dezvoltare  Programa scolara pentru disciplina matematica,clasele
personala(cls.preg,cls.I),Ed.Ars Libri,Arges,2013 aIIIa,aIVa,Bucuresti,2014
 Constantin Petrovici,Didactica matematicii pentru invatamantul
primar,Ed.Polirom,2014

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

CLASA PREGATITOARE+I+aIIa CLASA a-III-a+a IV a


Secvenţele Ob Conţinuturi Strategia Eva- Secvenţele Ob Conţinuturi Strategia Eva-
lecţiei Op didactică luare lecţiei Op didactică luare
1.Moment Se pregătesc Exercitiul 1.Moment Se asigură Exercitiul
organiza- materialele necesare organizato- organiza- condiţiile optime pentru organizato-
toric pentru desfăşurarea ric toric desfăşurarea lecţiei. ric
activităţii.

2.Verifica- Activitate directă Frontal 2.Verifica- Activitate directă Frontal


rea temei Verific temele rea temei Se verifică tema
pentru elevilor. Fac aprecieri cu Observaţia Apreci- pentru elevilor şi se fac Apreci-
acasă privire la rezolvarea Conversaţia eri acasă aprecieri cu privire la eri
temei. verbale rezolvarea ei. Conversaţia verbale

3. Captarea Activitate directa 3. Captarea Activitate


atenţiei Captarea atenţiei Frontal atenției independenta
elevilor se va face prin Captarea atenţiei
citirea poeziei „Nu Conversaţia elevilor se va face
uitati „ de S.Mihnea si a printr-o scurta Indepen-
unor ghicitori adecvate povestioara despe Zeul dent
temei. Cronos(zeul timpului)
(Anexa 1). (Anexa 2)

4. 4.
Anunţarea „Astazi,la ora de Anunţarea Elevii sunt informaţi
temei şi a Dezvoltare frontal temei şi a că în această oră vor frontal
3
obiective- personala,vom discuta obiective- incerca sa-i demonstreze
lor despre igiena personala lor lui Cronos ca ei stiu sa
,vom numi obiecte de pretuiasca timpul si
igiena personala si vom cunosc unitatile de
prezenta reguli de igiena Conversa- masura pentru timp prin Conversa-
pe care trebuie sa le ţia rezolvarea de exercitii si ţia
respectam.” astfel vor deschide
Notez titlul lectiei: cufarul.
IGIENA PERSONALA Notez titlul lectiei:
UNITATI DE
MASURA PENTRU
TIMP

5.Reactua- Activitate semidirijata Frontal Capaci- 5.Reactua- Activitate


lizarea Brainstorming tatea de lizarea independentă Frontal
cunostinte- Individual a scrie cunostinte- Cunoas
lor cat mai lor Elevii vor avea de terea
IGIENA Explicaţia multe completat un ciorchine Conversaţia unitati-
cuvinte cu unitati de masura Explicaţia lor de
Brainstor- legate O1 pentru timp pe care masura
ming de acestia le-au invatat. invatate
Elevii vor scrie igiena. Pentru rezolvarea Ciorchinele
cuvinte legate de igiena Conversaţia corecta elevii primesc
pe fisa, apoi vor cheia cu care deschid
impartasi aceste cuvinte primul lacat. (Anexa 4)
si cu ceilalti colegi.
(Anexa 3)

4
6. Dirijarea 6. Dirijarea Activitate directa
invatarii Activitate invatarii
independenta Ca sa deschida
urmatoarele 5 lacate
Se vor da elevilor elevii vor rezolva sarcini
fise de lucru cu exercitii Apreci- de lucru diferite : Apreci-
O1 variate despre igiena Individual eri (Anexa 7) eri
dintilor,a mainilor,a verbale frontal verbale
O2 parului si a corpului. Explicaţia 1.Sa identifice orele
O2 indicate pe ceasuri;

Activitatea elevilor Observatia


va fi îndrumată, 2.Sa uneasca duratele de
O3 corectată şi încurajată. Exerciţiul O3 timp cu unitatile de
( Anexele 5,6) masura potrivite; Exercitiul

3. Sa calculeze
exercitii de adunare ,
scadere ,inmultire ,
impartire cu unitati de Conversatia
masura pentru timp.
O4
4.Sa rezolve problema: Explicatia
„Un biciclist a parcurs
un drum in 3 zile si 4
ore .In cate ore a parcurs
el drumul?”

O5 5.Sa scrie 3 instrumente


de masura pentru timp .

5
7.Obtine- Activitate directă 7.Obtine- Activitate
rea perfor- Elevii vor avea de rea perfor- independenta
mantei completat un Frontal mantei
rebus,obtinand pe Elevii vor primi cate Individual
coloana A-B cuvantul un calendar pe care vor
O5 IGIENA. Conversaţia incercui urmatoarele
O5 date: 15 ianuarie,8 Apreci-
1.Cu periuta ne spalam Apreci- martie,25 decembrie,1 Conversaţia eri
pe ......(DINTI) eri iunie si vor preciza ce verbale
2.Trebuie sa ai ......de Exerciţiul verbale sarbatorim pe fiecare
corpul tau.(GRIJA) data.(Anexa 8) Exercițiul
3.Inainte sa mananci te
speli pe .......(MAINI) Pentru rezolvarea
4............ este mama corecta a sarcinii vor
sanatatii.(CURATENIA deschide al 6-lea lacat.
5.Dupa ce vin de la
scoala imi schimb
........(HAINELE)
6.Cu sampon imi spal
..........(PARUL)

6
8. 8. Activitate
Asigurarea O5 Activitate directa Asigurarea directa+independenta
feedback- feedback-
ului Auto- ului Elevii vor trebui sa Jocul Auto-
Elevii vor intona Frontal evalua- scrie repede pe biletele didactic evalua-
cantecul „Prietenii mei” re ora pe care o indica re
(Anexa 9) ceasul in acel moment.
Primul elev care Individual
indica corect ora va
primi ultima cheie si va
deschide cufarul
eliberand Soarele si
Luna.

9.Incheie- Pentru ca au dat Frontal 9.Incheie- Se va da tema pentru Frontal


rea dovada de o buna rea acasa si se vor face
activitatii cunostere a regulilor si Conversatia activitatii aprecieri verbale asupra Conversatia
obiectelor de igiena vor modului in care elevii
primi cate o periuta si o au rezolvat sarcinile si
pasta de dinti pentru a-si au participat la lectie.
mentine dintisorii curati.

7
Anexa 1 NU UITATI!

de Stelian Mihnea

Zilnic cu o periuță
Dinții curăță-i ușor,
Că de n-o faci, ei se strică
Și te dor.

Fructe și legume multe


Să mănânci: iți folosesc,
Căci sunt bune, sunt gustoase
Și hrănesc.

Mâinile de-ți sunt murdare,


Când mănânci, te-mbolnăvești.
Spală-te ades pe ele
Și-o să-mi mulțumești!

Ce voios ești când faci baie


Și curat ești ca un crin!
Fă în orice săptămână,
Una cel puțin!

8
Anexa 2

POVESTEA LUI CRONOS

Cronos,Zeul Timpului,era tare nemultumit ca oamenii nu pretuiau


timpul si il considerau cel mai putin important zeu,asa ca intr-o zi ,a
hotarat sa se duca in inaltul cerului si sa fure Soarele si Luna.
El a i-a adus pe cei doi la palatul sau si i-a bagat intr-un cufar .A
incuiat cufarul cu 7 lacate si a decis ca singurii care vor putea
descuia lacatele sunt cei ce demonstreaza ca pretuiesc timpul.

9
Anexa 3

BRAINSTORMING

IGIENA

10
Anexa 7
FISA DE LUCRU
1.Identifica si scrie orele indicate pe ceasuri:

2. Uneste duratele de timp cu unitatile de masura potrivite;


1 deceniu 1000 ani
60 min 1 an
100 ani 1 ora
12 luni 10 ani
1 mileniu 1 secol
60 secunde 1 minut

3.Calculati:
1 ora 30 min+3 ore 15min= min
120 min- 1 ora= min
1 mileniu +5 secole+2 decenii+8 ani= ani
2 ore-1 ora 40 min= sec

11
4. Un biciclist a parcurs un drum in 3 zile si 4 ore .In cate ore a parcurs el
drumul?

5. Scrie 3 instrumente de masura pentru timp.

12
Anexa 9

PRIETENII MEI

I.Atunci cand ma joc in parc II.Obrajorii mei iti spun

Nu pot sa raman curat Ce-am papat azi la dejun

Din nisip cand fac casute Dintisorii mititei

Raman urme pe manute Striga ca-s murdari si ei

Eu nu stiu cum reusesc

Zilnic sa le murdaresc

Dar o magie stiu sa fac

Si petelor le vin de hac

REFREN Sapunel,apa calduta

BIS Pasta si cu periuta

Au grija de corpul meu

Sa fie curat mereu

13

S-ar putea să vă placă și