Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data : 15.05.2018
Clasa: a III-a B
Școala: Colegiul Național e Informatică Matei Basarab, Rm. Vâlcea
Aria curriculara: Matematică şi ştiinţele naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare : Unități de măsură
Subiectul: Măsurarea lungimilor
Tipul lecţiei: consolidarea priceperilor și deprinderilor
Propunător: prof. înv. primar Ancuța Elena Raluca
Competență cadru: 4. Utilizarea unor etaloane convenționale pentru măsuri și estimări
Competențe de referință:
4.1 Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete
4.2 Operarea cu unități de măsură standardizate, fără transformări
5.3 Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0-10 000
Competențe specifice:
A. Cognitive:
C1 - să enumere multiplii şi submultiplii metrului;
C2 - să efectueze oral şi în scris transformări în exerciţii şi probleme cu unităţi de măsură pentru lungime;
C3 – să rezolve corect probleme cu unităţi de măsură ;
C4– să utilizeze instrumente și unități de măsură standard și nonstandard;

1
B. Afective:
C5– să colaboreze în activitățile pe grupe sau în perechi,
C. Psiho-motorii
C6 – să mânuiască corect ustensilele de lucru și instrumentele de măsură puse la dispoziție
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
- Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia,bobservaţia, problematizare, joc didactic, experimentul,
- Organizatorice: frontal, individual, pe grupe
2. Resurse materiale: manualul, caiete, culegere clasa a III a, fişe de lucru, fișe pentru autoevaluare, videoproiector, materiale ppt,
rulete, centimetru de croitorie, metru de tâmplărie, liniare,
3. Resurse temporale: 50 minute

Bibliografie:
 Lupu C., Săvulescu D., Lupu I., Aritmetică – Teorie. Probleme. Metode de rezolvare, Ed. „Egal”, Bacău, 2002.
 Cîrjan F., Begu C., Metodica predării-învăţării matematicii la ciclul primar, Ed. Paralela 45, Braşov, 2001.
 Didactic.ro (multumiri doamnei invatatoare Marian Gabriela)
 Manuale scolare in vigoare, programa scolara

2
PROBLEMĂ: Metoda ,,Ştiu, vreau să știu, am învăţat’’
Compune o problemă folosind imaginea dată. Transformaţi în dm.

PROBLEMA:
Compune o problemă folosind imaginea dată. Transformați în
dm.

Şcoala

?m

423m

3
RESURSE EVALUARE
Procedurale
MOMENTELE C CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL RECEPTĂRII
Metode si Organizat
Materiale
LECŢIEI
Activitatea invatatoarei Activitatea procedee orice
elevilor
1. Moment Se asigura în clasă ordinea şi liniştea, ambianţa Elevii se conversatia Frontal Rechizitele Aprecieri
organizatoric educaţională favorabilă desfăşurării în bune pregătesc de necesare verbale
condiţii a lecţiei. lecție
2.Verificarea Se verifica cantitativ şi calitativ tema prin citirea Elevii urmăresc Conversatia frontal caietele de Aprecieri
temei orală de către elevi. tema individual, Exerciţiul matematica verbale
10 corectându-se
acolo unde este
cazul.
3. Captarea Captarea atenției se face printr-o poezie adusă de Conversatia Fise de autocorectare
atenţiei veverița Rița. Exerciţiul Lucru in calcul
1 • Astazi, Rita- veverita echipa distractive
• Vrand sa-si pieptene codita
• A cazut de pe crenguta
• Si s-a lovit la labuta.
• Acum sade suparata
•  Ca nu este ajutata
• Sa ajunga de indata
• La casuta ei curata.
• Spuneti voi, copii isteti,
• Nu ati vrea s-o ajutati

4
• Azi pe Rita – veverita
• Sa ajunga de indata
• In casuta ei curata?
• Caci de o veti ajuta
• O surpriza veti afla

4.Anuntarea Astăzi vom rezolva exerciţii şi probleme cu Recepţionează Conversația frontal caietele de Aprecieri
temei si a unități de măsură. titlul lecţiei şi matematica verbale
obiectivelor Se scrie titlul pe tablă si în caiete: obiectivele.
1 ”Unități de măsură”
Până la sfârșitul orei mă aștept să calculați, să Scriu titlul în
răspundeți întrebărilor, să rezolvați probleme , să caiete
colaborați cu cei din grupul vostru, să lucrați în
perechi, să completați onest fișele de
autoevaluare. Noile cunoştinţe vor fi ușor
însușite deoarece se bazează pe achiziţiile
anterioare.
5.Actualizarea Calcul mintal și repetarea unor noțiuni teoretice Aprecieri
cunoștințelor Se adresează următoarele întrebări: Răspund la Conversaţia Frontal verbale
5 1. Care este unitatea principală pentru întrebări :
măsurarea lungimii?
2. Care sunt instrumentele necesare pentru a
măsura lungimea obiectelor?
3. Care sunt multiplii metrului?

5
4. Dar submultiplii ?
5. De câte ori este mai mare km decât m?
6. Dar hm decât m?
7. De câte ori este mai mare m decât cm?

Exercitii de calcul oral:


8x9,6x7,9x4,7x6,7x7,5x8,36:4,72:9 etc Exerciţiul frontal
Efectuează transformările: Rezolvă oral Aprecieri
1 m = ? mm 10m = ? dam transformările verbale
100 m= ? hm 2000 m = ? km date
700 m = ? hm 3m = ? mm
Probleme
* Dacă de la București la Brașov sunt 168 km și
de la Brașov la Deva sunt 266 km, câți kilometrii
sunt de la București la Brașov?
* Miruna are o sfoară de 18 m. Ea dorește să o
taie în bucăți de 2 m. Câte bucăți va tăia?

6. Dirijarea Îi îndrum să rezolve exerciţiile şi problemele de


învățării la tablă:
1.Transformaţi în unităţile de măsură Citesc sarcinile şi
indicate: rezolvă exerciţiile
1 km=?m la tablă şi pe

6
21 km = ? m caietele de clasă.
400 dm=? m Exerciţiul Individual Fișe de Aprecieri
54 m=?cm muncă verbale
35 m =?m independentă
27000 dm=?m
1000 mm = ? m Conversaţa
2. La un atelier de croitorie s-au adus 9 bucăţi de Explicaţia
stofă, fiecare bucată măsurând 25 m. Exerciţiul
Din întregul material s-au confecţionat paltoane, Problemati- Tabla
folosindu-se 3 m de stofă pentru fiecare palton. zarea. Activitate Caiete de
Câte paltoane s-au confecţionat? Rezolvă problema frontală şi clasă
3. Veverița are nevoie de o cămară pentru a-și cu plan de individual
strânge proviziile. Dacă perimetrul cămarei este rezolvare. ă
de forma unui pătrat de 760 hm, câți hectometrii
va avea latura sa? Transformați rezultatul in
metri.

4. Un biciclist are de parcurs 376 km. În prima zi


parcurge cu 13 km decât în a doua zi, iar în a treia
zi cu 26 km mai mult decât în a doua zi.
Câți kilometrii a parcurs biciclistul în fiecare zi?
6.Obținerea Formează grupe de 5 elevi care vor avea de Realizeaza Conversatia Pe grupe, Fișă de Observarea
performanței realizat un experiment şi de completat fişa. (Vezi experimentul dat Experimentul individual muncă sistematica

7
10 Anexa ) si completeaza Exercitiul , Proba scrisa
fisa. Problematizarea frontal

8.Evaluarea Indic elevilor rezolvarea sarcinilor din fișa de Elevii sunt atenți Conversația Fisele de Sondaj verbal
5 evaluare. Solicit elevilor să facă schimb de fişe cu și se auto Autoevaluare autoevalua Aprecierea
colegul de lângă el pentru corectare . Verific oral apreciază re verbală
exerciţiile din fişă.
9. Retenția și Propun o problemă: ,,Ştiu, vreau să știu, am Conversația
învăţat’’- pe grupe
transferul
Compune o problemă folosind imaginea
3 dată.Transformă în decimetri.(anexa ) Activitatea
Pe grupe, vor avea ca sarcină rezolvarea
frontală
cerinţelor din fişă.
Prezint criteriile de redactare şi evaluare a Joc didactic
rezolvării problemei.
Monitorizez activitatea grupelor.

Le prezint câteva curiozităţi despre unităţi de


măsurat lungimea

Solicit elevilor să precizeze importanța studierii


10. Încheierea unităților de măsură pentru lungime. Fac aprecieri Notează tema frontal Caiete
activității verbale colective şi individuale. Notez copiii cei conversatia culegere
2 mai activi.
Dau tema pentru acasă.
AMUZAMENT MATEMATIC (oral) :
Tu eşti căpitanul unui vapor. Vasul are 85m
lungime, 25m lăţime, are o viteză de 30 de

8
noduri şi se deplasează pe ruta
Constanţa – Marsilia – Singapore.
Echipajul este compus din 43 de oameni.
Câţi ani are căpitanul ?

9
Fișă de evaluare

1. Alegeţi varianta corectă: ƒ


a. Distanţa dintre două localităţi se măsoară în:
a. centimetri; b. metri; c. decametri; d. kilometriƒ

a. Unitatea de măsură de 100 de ori mai mică decât metrul este:


a. milimetrul; b. centimetrul; c. decimetrul; d. hectometrulƒ

a. Lungimea unui gard se măsoară cu ajutorul următorului instrument:


a. rigla; b. metrul de croitorie; c. metrul de tâmplărie; d. ruleta

2. Spune dacă este adevărat (A) sau fals (fals): …

Hectometrul este de 100 de ori mai mare decât metrul.


Grosimea unei cărţi se poate măsura în milimetri. …
Decimetrul este unitatea de măsură mai mare de 10 ori decât metrul. …
Pentru a transforma o unitate de măsură mai mică în una mai mare se foloseşte operaţia de înmulţire. …
Pentru a măsura o bucată de pânză folosim ruleta. …
Înălţimea băncii se poate măsura cu ajutorul riglei.

3. Calculaţi:
a) 507 km + 1067 km = ……..

10
111 cm + 889 cm + 540 cm =

b) 119 mm x 7 =
80 m : 10 = ………

c) 1000 hm – 274 hm =
874 m – 227 m + 336 m =

d) 100x (72dam + 117dam + 18damm) =


0 : (222dm : 2 – 100 dm) =

11
FIŞĂ DE EXPERIMENT
GRUPUL DE EXPERŢI
1. Determinaţi lățimea cărţii de matematică folosind ca instrument de măsură mai întâi radiera şi apoi ruleta.
2. Determinaţi lungimea catedrei folosind ca instrument de măsură creionul şi apoi metrul de croitorie .
3. Determinaţi lungimea băncii folosind ca instrument de măsură palma şi apoi metrul de tâmplărie.
4. Determinaţi lungimea băncii folosind ca instrument de măsură creionul şi apoi metrul de tâmplărie.
5. Determinaţi lungimea sălii de clasă folosind ca instrument de măsură pasul și apoi ruleta.
6. Determinați lungimea unei coli de hârtie A4 folosind radiera si apoi liniarul.

CE CU CE CE REZULTATE AM CE AM
EXPERIMENTĂM? MATERIALE? OBŢINUT? OBSERVAT?

S-ar putea să vă placă și