PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VI-a
Data: 19.03.2013
Profesor: Cristea Maria
Disciplina : Matematică
Unitatea de învăţare: Operaţii cu numere intregi
Subiectul : Inmultirea numerelor intregi
Tipul lecţiei : Lectie mixtă (fixare şi dobândire de cunoştinţe noi)
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă
Competenţe specifice:
Etapele lecţiei
1. Momentul organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor
5. Predare (asimilarea) noilor cunostinte
6. Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
7. Incheierea lecției
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1.Momentul
organizatoric
Se pun absenţele, elevii îşi pregătesc materialele;
(2 min) Conversaţia Frontal
Se asigură de existenţa materialelor necesare;
2.Captarea Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor). Frontal
atentiei
O1 Sunt efectuate la tablă exerciţiile şi problemele la care elevii au întâmpinat
(5 min) Conversaţia Individual
dificultăţi.
Elevii sunt atenţi şi reţin explicaţiile oferite în vederea soluţionării
exerciţiilor şi problemelor.
|−7| ;|−6|;|−5|;|0|;|2|;|5|;
2. Realizaţi legăturile corecte:
a.) (+5)+(+3) 1. -10 Explicatia
b) (-15)+(+5) 2. 8
c) (-6)-0 3. 0
d) (+2)-(-2) 4. -6
5. 4
4.Anuntarea Scriu titlul pe tablă: Inmultirea numerelor intregi. Reguli de calcul
subiectului si a
Anunţ obiectivele lecţiei
obiectivelor Conversaţia Frontal
(1 min)
5.Predarea Pornind de la cateva exemple incercam sa deducem regulile de inmultire general
(asimilarea) valabile ale numerelor intregi:
noilor Invatarea
cunoştinţe Ex.
(10 min) prin
a) 5∙ (−3 )=(−3 ) ∙ 5=−3+ (−3 ) + (−3 ) + (−3 )+ (−3 )=−15 descoperire
b) (-2¿ ∙3=-2+(-2)+(-2)=-6 ⇒
daca inmultim doua numere intregi cu semne diferite inmultim modulele lor
iar rezultatului ii punem semnul „-„
c) 4+(-4)=0 / ∙ (-3)
4∙ ¿3)+(-4)∙ (−3 )=0 ⇒
Frontal
-12+ 12 =0 ⇒ (-4)∙ (−3 )=12 Conversaţia
daca inmultim doua numere intregi cu acelasi semn inmultim modulele lor
iar rezultatului ii punem semnul „+„
O1 Conversaţia
O2 Reguli de calcul
c∙ 0=0 ,⩝ c ∈ Z
sau
(+)∙ (+)= (+)
Ex.
1) Efectuaţi: Explicaţia
a) (-3)∙(+4)=
b) (+5)∙(+7)=
c) (-12)∙(-6)=
d) 9∙(-1)=
e)(- 23)∙0=
f) (-2)∙(+6)∙(-4)=
g) -2+(-5) ∙4=
h) -5-7∙(-1)= Exerciţiul
i) (-1) ∙(-2)+3∙(-6)=
Elevii rezolva si repetă regulile de calcul: -dacă numerele au semne diferite, atunci
rezultatul va avea semnul (-)
(-3)∙(+4)= -12
(+5)∙(+7)= +35
(-12)∙(-6)= +72
6.Fixarea O1
cunostintelor si Pentru a se asigura că notiunile au fost inţelese, se realizeaza o activitate pe grupe. Pe grupe
asigurarea O2
feedback-ului Se formează 5 grupe :
(24 min) O3
-matematicienii
Exercitiul
Conversatia
-studioşii
-înţelepţii
Exercitiul
-jucătorii
Conversatia
-campionii Pe grupe
7.Incheierea Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai
lectiei
activ.
(3 min) Conversaţia Frontal
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfăşurat activitatea si se
notează membrii echipei câştigătoare.
Se anunţă tema pentru ora viitoare: ex. 1, 2, 3 pag 57 din culegere.
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema
pentru ora viitoare.
-matematicienii
Anexa 1
Fişă de sistematizare
-1-
2. Efectuaţi:
a) (-5)·(+8)=
b) (-9) ·(-7)=
c) (-3) ·0=
e) 9·(-6)+ 8·4=
-studioşii
Fişă de sistematizare
-2-
2. Efectuaţi:
a) (-4)·(+3)=
b) (+8) ·(-2)=
c) (-50) ·(-50)=
e) (-3)·11+ 7·(-4)=
-înţelepţii
Fişă de sistematizare
-3-
2. Efectuaţi:
a) (+4)·(-6)=
b) (-3) ·(-2)=
c) 8·(-10)=
Fişă de sistematizare
-4-
2. Efectuaţi:
a) (-4)·(-5)=
b) (+7) ·(-9)=
c) (-6) ·(+4)=
d) (+9) ·0 ·(-7)=
e) 4·(-10)+ 4·(+7)=
-campionii
Fişă de sistematizare
-5-
1. Produsul a două numere întregi.........................................este un număr întreg negativ.
2. Efectuaţi:
a) (-4)·(-8)=
b) (+5) ·(-3)=
c) (-5) ·4=