Sunteți pe pagina 1din 4

Școala Gimnazială Nr.

10 Bacău

Cercul Metodic Nr. 8 al profesorilor de matematică

PROIECT DIDACTIC

An școlar: 2018-2019

Disciplina: Matematică

Titlul lecției: Divizori comuni, multipli comuni

Tipul lecției: mixtă

Unitatea de învățare: Divizibilitatea numerelor naturale

Clasa a V-a

Profesor: Ivu Anișoara

Obiective:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:

O1: identifice corect divizori și multipli ai unui număr natural dat

O2: utilizeze terminologia specifică acestei unități de învățare (divizor, multiplu, divizor comun, multiplu
comun, divizori improprii, divizori proprii)

O3: valideze propoziții date

O4: transpună într-o schemă rezolvarea unei probleme

Probleme anticipate:

- cu elevii: întârzierea la oră, indisciplina;


- cu sarcini: rămâneri în urmă la activități, neatenția la calcule, la explicații, nerespectarea cerinței.
Soluții: prezentarea de situații diverse în care apar noțiunile predate.

Desfășurarea lecției:

Activitatea 1: Rezolvarea de exerciții în care apar divizori, multipli, divizori improprii, divizori proprii
Obiective: O1, O2
Strategii didactice:
a) metode: observația, modelarea, conversația, exercițiul, problematizarea, demonstrația
descoperirea;
b) mijloace: manuale de matematică, clasa a V-a;
c) forme de organizare a activității: frontală, individuală, în perechi;
Competențe vizate: 2.1.; 3.1.; 4.1.; 5.1.
Estimarea timpului: 15 minute
Descrierea activității:
- moment organizatoric;
- actualizarea cunoștințelor dobândite în orele anterioare, referitoare la divizibilitatea numerelor
naturale;
- verificarea temei pentru acasă;
- rezolvarea unei fișe cu exerciții de diverse tipuri și cerințe ( fișa de lucru 1).

Activitatea 2: Predarea de noi conținuturi

Obiective: O2, O4

Strategia didactică:

a) metode: expunerea, observația, conversația, modelarea, lectura, exercițiul


b) mijloace: fișa de lucru 2;
c) forme de organizare a activității: individuală, în perechi frontală

Competențe vizate: 2.1., 3.1., 4.1.

Estimarea timpului: 20 minute

Descrierea activității: Se prezintă noile noțiuni cu ajutorul unor probleme din fișa de lucru 2, apoi se aplică
noțiunile învățate și la alte tipuri de exerciții cu alte cerințe.

Activitatea 3: Asigurarea conexiunii inverse

Obiective: O1, O2, O3

Strategia didactică:

a) metode: observația, conversația, lectura, exercițiul, problematizarea, descoperirea.


b) mijloace: manuale de matematică, clasa a V-a;
c) forme de organizare a activității: frontală, individuală.
Competențe vizate: 2.1., 3.1., 4.1., 5.1.
Estimarea timpului: 10 minute
Descrierea activității: rezolvarea unor exerciții de identificare a divizorilor comuni și a multiplilor comuni.

Activitatea 4: Evaluarea
Obiective de evaluare: Pe tot parcursul lecției, prin procesul de evaluare formală orală și scrisă, se apreciază
”Cât de bine” și ”Cum” știu elevii:
E1: să efectueze împărțiri exacte
E2: să recunoască divizori și multipli din relații scrise
E3: să găsească divizori comuni și multipli comuni în exerciții și probleme
Strategia didactică:
a) metode: observația, conversația, exercițiul
b) mijloace: manuale de matematică, clasa a V-a;
c) forme de organizare a activității: frontală și individuală
Competențe vizate: 2.1., 3.1., 4.1.
Estimarea timpului: 5 minute
Descrierea activității:
- rezolvarea unor exerciții rapide cu grade diferite de dificultate;
- analiza erorilor și prezentarea metodelor de remediere;
- tema pentru acasă.
Fișa de lucru 1

1. Verifică dacă 143 se divide cu 12.


2. Scrieți divizorii numărului 45 și precizați care sunt divizorii proprii și care sunt
divizorii improprii.
3. Stabiliți valoarea de adevăr a enunțului: 75 este divizibil cu 15.
4. Găsiți 4 multipli ai lui 6 mai mici decât 36.
5. Arătați că (250 + 248 + 246) este divizibil cu 21.
6. Precizați dacă (18a +9b + 27c) ⋮ 3.
Fișă suplimentară de lucru (nr. 2)

1. Fie numerele: a = 1 + 3 + 5 + ... + 99 și b = 13 ∙ (1 + 3 + 5 + ... +99). Arătați că


numărul a + b este divizibil cu 14.

2. Află valoarea lui x din: a) 20 ⋮ (x + 2); b) (x + 5) ⋮ 28.

3. Marina plantează 8 bulbi de lalea, 12 bulbi de narcise și 16 bulbi de zambile. Află


câte ronduri de flori poate amenaja, astfel ca în fiecare rond să fie același număr de
lalele, același număr de narcise și același număr de zambile.

4. O scară are 20 de trepte numerotate de la 1 la 20 (treapta 1 este la sol). Un șoricel


sare din două în două trepte, iar un motan sare din cinci în cinci trepte. Scrie
numerele treptelor pe care le calcă și șoricelul și motanul.

S-ar putea să vă placă și