Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Sarivan Maria


Clasa: a VI-a
Data: 22.11.2023
Aria curriculară: Matematică si Stiinte
Disciplina de bază: Matematica
Discipline integrate: Fizica, Chimia, Istoria, Geografia
Durata lecției: 45 minute
Capitolul: Numere întregi. Operații cu numere întregi
Subiectul lecției: Oră de sinteză integrativă
Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de analiză — sinteză a cunoștințelor
Competențe specifice:
l. Operarea cu numere reale pentru a efectua calcule in diverse contexte, manifestând interes pentru rigoare
și precizie;
2. Exprimarea in limbaj matematic a unui demers, a unei situații, a unei soluții, formulând clar și concis
enunțul;
3. Extrapolarea achizițiilor matematice pentru a identifica și a explica procese, fenomene din diverse
domenii, utilizând concepte și metode matematice in abordarea diverselor situatii.
Unități de competență:
2.1 Identificarea, scrierea, citirea și aplicarea numerelor întregi in diverse contexte.
2,2 Identificarea și aplicarea terminologiei și a notațiilor aferente noțiunii de număr întreg in situații reale
și/sau modelate, inclusiv în comunicare.
2,4 Aplicarea proprietăților operațiilor studiate cu numere întregi in efectuarea calculelor in situații reale
și/sau modelate.
2.7 Utilizarea numerelor întregi În diverse domenii: În viața cotidiană, in economie, în alte discipline
școlare.
Obiective operaționale: La finele lecției elevii vor fi capabili:
Ol — Să aplice cunoștințele teoretice în rezolvarea diverselor sarcini;
O2 — Să compare și să ordoneze numere întregi;
O3 — Să efectueze calcule cu numere întregi, utilizând proprietățile, ordinea operațiilor și semnificația
parantezelor;
O4 — Să rezolve probleme din viața cotidiană;
O5 — Să deducă exemple de aplicare a numerelor Întregi in diverse domenii;
O6 — Să manifeste curiozitate si creativitate in rezolvarea sarcinilor propuse;
Strategii didactice:
 metode și procedee: conversația, calcul oral, interogarea, exercițiul, compararea, problematizarea,
explicația, demonstrarea, lucru cu manualul;
 forme de organizare: frontală, individuală, in perechi;
 resurse didactice: manualul, calculatorul, proiectorul, tabla, fișe de lucru, creta albă/colorată.

REFERINTE BIBLIOGRAFICE:
l. Manual de matematică, clasa a VI-a, Ion Achiri, Editura Prut International, Chisinău, 2020;
2. Matematica: culegeri de exerciții și probleme pentru clasa a VI-a, Victor lavorschi, Tipografia Orhei,
Chișinău, 2011;
3. Curriculum național, Matematică, clasele V-IX, Lyceum, Chișinău, 2020;
Evaluarea: aprecieri verbale, observarea, analiza răspunsurilor, evaluarea orală și scrisă
Strateg
Etapele
lecției

Timp
Activitatea ii Evalu-
Ob Activitatea profesorului
elevilor didacti area
ce
- Salut elevii. Salută profesorul Conver
Moment
organi-
zatoric

- Organizez clasa pentru a începe lecția. -


1’
sația

Fiți atenți și răspundeți Ia următoarele Elevii răspund Ia Proble- Apre-


(abordare treansdiscipli-

probleme, scriind exercitiul. întrebări: matizar cieri


Captarea atenției

l) Într-o zi de iarnă, Ia ora 12, termometrul 1) 5-8 = -3 (C) ea verbal


indica o temperatură de 50C, iar până seara 2) -52 + 100 = e
scade cu 80C. Ce temperatură indică 48(1ei)
nară)

2’ O4 termometrul seara?
2) Maria are Ia magazin o datorie de 52 de lei,
mama i-a dat 100 de lei să achite datoria. Câti
lei i-au rămas Mariei?

Se verifică tema pentru acasă prin întrebări. Elevii spun Exerciți Evalu-
Verificarea temei

Unde va fi necesar, se vor face completări răspunsurile oral u area


pentru acasă

pentru înlăturarea lacunelor. interact orală


Cu ajutorul aplicației learningapps verific iv
5’ O3
cunoștințele acumulate referitor la operațiile cu
numere întregi: Tablete
https://learningapps.org/display? sau
v=pez72cye222 telefon
Astăzi avem o oră de sinteză integrativă in care Elevii notează Proiect

obiectivelor
Anunțarea
temei și a vom recapitula cunoștințele acumulate in tema în caiete or
capitolul „Numere întregi. Operații cu numere
1’
întregi".
Se anunță obiectivele (sunt prezentate la
proector
- Ce reprezintă mulțimea numerelor întregi? Elevii răspund Intero- Apre-
Analiza-sinteza materiei

- Cum se notează multimea numerelor intregi? frontal. garea cieri


teoretice studiate

- Ce relație există între mulțimile N și Z? a) este egală cu 0 verbal


- Ce se numește modulul numărului întreg: b) se adună e
- Care sunt regulile de calcul cu puteri? descăzutul cu
5’ O1
• Continuati enunturile: opusul scă-
a) Suma a două numere întregi opuse... zătorului.
b) Pentru a scădea două numere intregi... c) Negativ,
c) Produsul a două numere întregi cu semne pozitiv.
diferite este ..., dar cu acelasi semn este ....
Notati in caiete cu simbolul „+" sau „-" Elevii scriu în Exerciți Apre-
următoarele situații (abordare transdis.) caiete u cieri
a) 7 grade de frig; a) -7 verbal
b) Nivelul apei in râul Nistru a crescut cu 13cm; b) +13 e
c) Un profit de 5000 lei; c) +5000
d) Anul 87 înaintea lui Hristos; d) -87
Fixați pe axa numerelor următoarele
evenimente Elevii plasează
(corelație cu istoria): pe axă
l) Anul nașterii lui Pitagora - 580 î.Hr. numerele.
2) Anul morții lui Aristotel - 322 î. Hr.
3 Anul nasterii lui Newton – 1642 a) -24 și 23
4) Anul nașterii lui Ștefan cel Mare -1433
• Se dă multimea b) -22 și 22; -23
a) Scrie cel mai mic și cel mai mare număr al și 23 Compa-
mulțimii. c) 23; 22; 21; rarea
b) Indică perechile de numere opuse din - 22; -23;
multime; -24; Lucru
Analiza-sinteza metodelor de rezolvare studiate

c) Ordonează descrescător numerele din d) 21. frontal


multime.
d) Indică numărul din mulțime cel mai apropiat Elevii scriu in
de 0. caiete:
• În tabelul alăturat sunt date temperaturile (in oxigen, argon,
C) de lichefiere ale unor gaze (temperaturile azot, Lucru
sub care gazul indicat devine lichid). (Corelație neon, hidrogen, in-
1’
O1 cu chimia) heliu. dividua
3’
O2 Scrie aceste gaze in ordinea crescătoare a tem- l
6’
peraturilor lor de lichefiere. Elevii lucrează,
apoi se Prezent
verifică a-
răspunsurile rea la
frontal. proiect
or

• Fiecare pereche de elevi primește câte un tabel


cu exerciții, spre rezolvare.

Anali-
za răs-
punsu-
rilor
Lucru
în
perechi
• Situație — problemă: (corelație cu geografia) Elevii răspund Proble- Apre-
Cel mai adânc punct de pe suprafața Pământului oral. matizar cieri
este Groapa Marianelor, in Oceanul Pacific, Elevii scriu ea Verba
având -11022 m, dar cel mai inalt punct de pe rezolvarea le
suprafața Pământului este vârful Everest, în problemei în
munții Himalaya, având +8848 m. Care este caiete, dar un Lucru
distanța dintre aceste două puncte? elev rezolvă Ia cu
• Rezolvați problema 4 (VI), pag. 84 din tablă. manual
manual, prin ecuație: (corelație cu geografia) Notăm cu x - ul
Din cauza secetei, nivelul apei în lac a scăzut cu nivelul
16 cm. După ploaie, nivelul apei a crescut cu 9 apei până Ia
cm și este de 658 cm. Care a fost nivelul apei în secetă.
O3
5’ lac până Ia secetă? (x- 16) +9 = 658
O4
x- 16 = 658 -9
x- 16=649
x = 649 + 16
x = 665 (cm) Demon
Răspuns: 665 cm -
strarea

Expli-
cația
• Elevii primesc câte o fișă de lucru și efectuea- Elevii lucrează
Evaluarea (foemativă

ză exercițiile propuse. (Anexa I) individual pe


de tip sumativ, cu
aprecieri cu note)

Apoi se plasează pe tablă răspunsurile corecte fișă.


și se verifică reciproc fișele cu colegul de
10’ O3 bancă.
• Dați exemple e numere pozitive și numere Elevii comunică Indivi- Obser-
negative din diverse domenii: fizică, biologie, oral. dual varea
geografie, istorie, economie etc. Din fizică:
deplasarea Con-
Se determină care obiective au fost realizate Ia unei bărci in versația
lecției. Se formulează concluzii privind activi- directia apei și
tatea clasei de elevi in general și a unor elevi in contra, tempe-
particular. ratura aerului
Bilanțul lecției. Concluzii

indicată Ia
termometru
Din geografie:
O5 nivelul mării este
2’
O6 0, deasupra
nivelului mării
numere pozitive
și sub nivelul
mării numere
negative. profit
și pagube;
datorii.
Pin istorie:
evenimente
înaintea erei
noastre și după.
De pregătit pentru proba de evaluare, consoli- Elevii notează în Expli-
dând materia studiată. agende lucrul cația
pentru
Tema

acasă

1’ pentru acasă.
De rezolvat exercițiul 4 (VII), pag. 84.

Anexa I
Calculați:
a) - 84 + 45 = c) 45 + (-22) =
b) - 23 - 67 = d) -48 : 2 =
e) - 35 (- 16) =
f) (-2)2 * (-2)2 =
g) (-8)5 * (-8)3 =
h) -64 : (-4) + (-13)5 : (-13)3 =
i) -72 : 3 – (5)2 * (5)3 =

S-ar putea să vă placă și