Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic la matematică

Profesor: Oprea Maria


Disciplina de învățământ: Matematică
Clasa: a VI-a
Data:20.10.2022
Numărul lecției în modul: 3/21
Durata lecției:45 min
Capitolul: Numere Întregi.
Subiectul lecției: Ordonarea și compararea numerelor întregi.

Unități de competență:
2.1. Identificarea, scrierea, citirea și aplicarea numerelor întregi în diverse contexte.
2.2 Identificarea și aplicarea terminologiei și a notațiilor aferente noțiunii de număr întreg în situații reale și/sau modelate, inclusiv în comunicare.
2.3. Compararea, ordonarea și reprezentarea numerelor întregi pe axa numerelor.
2.4. Aplicarea proprietăților operaţiilor studiate cu numere întregi în efectuarea calculelor în situații reale și/sau modelate.
2.5. Utilizarea modulului în calcule cu numere întregi în diverse contexte.

Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:


O.1- să identifice elementele mulțimii numerelor întregi;
O.2 - să reprezente numerele întregi pe axa numerelor ;
O.3 - să compare două numere întregi utilizând modulul și/sau reprezentarea lor pe axa numerică.
O.4 - să aplie compararea și ordonarea numerelor întregi în diverse situații.
O.5 - să investigheze valoarea de adevăr a unei afirmații sau sugestii simple prin prezentarea unor exemple, contraexemple.

Tipul lecției: lecție de formare a capacităților și de dobîndire a cunoștințelor.


Tehnologii didactice:
1. Forme:
-frontală;
-în perechi;
-individuală;

2. Metode:
-metoda exercițiului;
-conversația euristică;
-explicația;
-problematizarea;

3. Mijloace de învățământ:
-Ion Achiri, Andrei Braicov, Olga Șputnenco. Matematică. Manual Clasa a VI-a, E. Prut Internațional. Chișinău, 2020;
-PrezentarePower Point(PPT);
-Computerul;
-Proiectorul, tabla interactivă;

Evaluarea: formativă, evaluarea orală și în scris, evaluarea reciprocă;


Produse: răspuns oral, exercițiul rezolvat.
Scenariul lecției

Nr Secvențele Timp Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea


. lecției
crt
1 Evocare: 6 min Salutul. Verificarea pregătirii pentru lecție. Salută profesorul. Vizual
Moment -Care a fost tema pentru acasă? De învățat: § 1, secvența 1.3,
organizatoric capitolul 2.
De rezolvat exercițiile 20, 22 pagina
45.

-Ce întrebări sunt la tema pentru acasă? Elevii formulează întrebări dacă este
cazul.
Reactualizarea 9 min  Cîte mulțimi de numere cunoașteți? Mulțimea numerelor naturale.
cunoștințelor O1 Mulțimea numerelor naturale N. Numerele cu care numărăm ființele.
N= Mulțimea numerelor întregi.
Mulțimea numerelor întregi Z. Numelele negative, numerele positive
Z= și zero.
Elevii cu CES:0 Evaluare
Elevii cu CES: care este cel mai mic număr natural?
frontal
O4
 Unde în viață întîlniți numere întregi? În geografie, pentru notarea po-
ziţiilor obiectelor faţă de nivelul
mării. Pentru măsurarea temperaturii
aerului. În operaţii bancare, de
regulă, veniturile se notează cu
numere pozitive, iar cheltuielile – cu
numere negative, etc.
Precizați pentru fiecare număr din propozițiile următoare
O1 unul din simbolurile „+” sau „-”.
O4 a) Iarna temperatura minimă a aerului este 25 grade Celsius a) -25
sub zero. b) +2
b) Distanța de acasă până la școală este 2 km. c) -15
c) Marcel are o datorie de 15 lei. d) +16
d) Înălțimea unui bloc locativ este de 16 m. e) -250
e) Adîncimea la care s-a scufundat un submarin este de 250 f) -500
metri sub nivelul mării. g) +2000
f) Vasile are de plătit 500 lei amendă.
g) Ion a câștigat la loto 2000 lei.
O1 Scrieți în caiete următoarele numere: 1. -5
1. Opusul numărului 5. 2. -3
2. Predecesorul numărului -2. 3. 25 Autoevalu
3. Modulul numărului -25. 4. 7 are
4. Opusul numărului -7. 5. 0
5. Succesorul numărului -1. 6. 15
6. Valoarea absolută a numărului 15. 7. 3 și -3
7. Numărul care se află la distanța de 3 unități de măsură de la 8. -10
originea axei numerice.
8. Numărul de la stînga numărului -9.

Elevii cu CES: Scrieți în caiete numerele: Elevii cu CES:

a) mai mici decît 4. a) 0,1,2.3.


b) de la 9 pînăla 15. b) 9,10,11,12,13,14,15
c) Cuprinse între 20 și 30. c) 20,21,22,23,24,25,26,27,28,
29,30.
2 Realizarea 2 min 1.Observați imaginile și determinați semnul de comparație potrivit:
sensului Cîte un elev comentează imaginea și
O4 stabilește semnul de comparație
<

>

< Evaluare
orală
7 min O2 2.Comparați numerele întregi:a)32 și 24; b) 7 și 0; c)8 și-15 ; d)- Elevii scriu în caiete exercițiul 2.
O3 19 și -11. Costruiesc axa numerică și plasează
Rezolvare: pe ea numerele din condiție.
Reprezentăm numerele din enunț pe axa numerelor: Evaluare
orală

a) 32>24. Numărul 32 se află pe axă la dreapta numărului 24.


b) 7>0. Numărul 7 se află pe axă la dreapta numărului 0.
c) Numărul 8 se află pe axă la dreapta numărului -15. Deci
8>-15.
Numărul -19 se află pe axă la stânga numărului -11. Deci -19<-11

Rețineți!
 Dintre 2 numere reprezentate pe axa numerelor, Elevii formulează concluzii.
mai mare este cel care se află la dreapta celuilalt.

 Orice număr întreg negativ este mai mic decît orice număr
întreg pozitiv.
 Numărul 0 este mai mic decît orice număr întreg pozitiv:
0<1<2<3<4<…..
5 min  Numărul 0 este mai mare decît orice număr întreg negativ:
0>-1>-2>-3>4>… Elevii ordonează în caiet numerele. Evaluare
reciprocă
O4 Aplicăm! -27,-17,-3,-1, 0, 14, 31, 43
3. Scrieți în ordine crescătoare numerele:
1. 31, -27, -1, 0, 14, -17, 63, -3; -33, -11, -4, 0, 19, 22, 44, 54
-27,-17,-3,-1, 0, 14, 31, 43
2. 44, -33, 22, -11, 0, 19, 54, -4; -36, -13, -2, 0, 9, 25, 15, 40
-33, -11, -4, 0, 19, 22, 44, 54
3. 40, -2, 15, -13, 0, 25, 9, -36;
-36, -13, -2, 0, 9, 25, 15, 40 Elevii cu CES:

Elevii cu CES: a) 0,1,2,4,5,7,8,11


Scrieți în ordine crescătoare numerele: b) 10,12,16,18,20,22
7 min a) 4,1,5,8,2,0,11,7.
b) 16,12,10,22,18,20. Elevii răspund oral.
O4 Evaluare
Cercetăm și descoperim! orală
4. Comparați numerele:
17 15 ; │17│ │15│
100 200 ; │1OO│ │200│
-7 -4 ; │-7│ │-4│ Elevii participă la formularea
-98 -5 ; │-98│ │-5│ observațiilor. Evaluare
Rețineți! frontală
 Dintre 2 numere întregi pozitive este mai mare cel care are
modulul mai mare.
 Dintre două numere întregi negative este mai mare cel care Elevii răspund oral la întrebări.
are modulul mai mic.

Aplicăm!
 La Cahul și la Bălți a fost măsurată temperatura aerului în
luna decembrie. Rezultatele sunt în tabel.
4 min
O4
O1

3 Reflexie 5 min Bilanțul calitativ.


Ce am realizat astăzi la lecție...
O5  Stabiliți valoarea de adevăr a propoziției: Citesc și răspund oral la întrebări: Răspunsur
a) 8>‫ ׀‬9-‫;׀‬ a) A i orale
b) -6 >12; b) F
c) 32-=‫ ׀‬32‫;׀‬ c) F Evaluare
d) -2> -3; d) A formativă
e) -10>0; e) F
f) -3>-7; f) A
g) 18>‫ ׀‬19-‫;׀‬ g) A
h) 11<-11; h) F
i) 0> ‫ ׀‬3-‫;׀‬ i) F
Elevii cu CES: Elevii cu CES:
Comparați:
a) 4 și 8 a) 4<8
b) 5și 6 b) 5<6
c) 0 și 13 c) 0<13
d) 19 și 18 d) 19>18
e) 10 și 20 e) 10<20
f) 13 și 31 f) 13<31
Bilanțul calitativ. Elevii participă la formularea
Ce am realizat astăzi la lecție... bilanțului.
 am identificat elementele mulțimii numerelor întregi și am
adus exemple de numere întregi din viața cotidiană;
 am rezolvat exerciții de comparare a numerelor întregi
utilizând modulul și/sau reprezentarea lor pe axa numerică.
 am aplicat compararea numerelor întregi analizînd diverse
situații.
 am stabilit valoarea de adevăr a unor propoziții matematice,
care conțin semnele de comparație.

4 Tema pentru 2 min  De învățat paragraful 2, pagina 48-49. Elevii notează în caiet tema pentru
acasă  De rezolvat ex. 10, pagina 50, ex.12, pag.51 acasă.

Elevii cu CES
Ex. 4,5 de pe fi;a de lucru
Rezervă:
Lucru în perechi
Rîndul 1.
• A= {−3,4,6 ,−9,0 ,−1 }
• Reprezentați elementele mulțimii A pe axa numerică.
• Enumerați elementele mulțimii în ordine crescătoare.
• Enumerați elementele mulțimii X= { x │ x ∈ A , x <0 }
Rîndul 2.
• B= {−1 , 5 ,11 ,−7,0 ,−5 }
• Reprezentați elementele mulțimii B pe axa numerică.
• Enumerați elementele mulțimii în ordine crescătoare.
• Enumerați elementele mulțimii X= { x │ x ∈ bB , x <0 }
Rândul 3.
• C= { 2 ,−4 , 10 ,−3 , 0 ,−1 }
• Reprezentați elementele mulțimii C pe axa numerică.
• Enumerați elementele mulțimii în ordine crescătoare.
• Enumerați elementele mulțimii X= { x │ x ∈ C , x< 0 }

Fișa de lucru a elevului cu CES


1. Scrieți în caiete numerele:

a) mai mici decît 4.


____________________________________________________________________________________________________________
b) de la 9 pînăla 15.
____________________________________________________________________________________________________________
c) Cuprinse între 20 și 30.
____________________________________________________________________________________________________________

2. Scrieți în ordine crescătoare numerele:


a) 4,1,5,8,2,0,11,7.
_________________________________________________________________________________________________________________

b) 16,12,10,22,18,20.
________________________________________________________________________________________________________________

3. Elevii cu CES:
Comparați:
g) 4 și 8
h) 5și 6
i) 0 și 13
j) 19 și 18
k) 10 și 20
l) 13 și 31

4. Scrie semnul potrivit:


5 5 2 5 1 3 8 7 3 8 2 2 4 1 1 1 1 4

4 7 4 4 4 7 9 0 0 9 6 9 8 5 3 8 5 3

5. Scrie:
 cel mai mare număr impar format din 3 cifre
 cel mai mare număr format din 3 cifre identice
 cel mai mic număr par format din 3 cifre diferite
 cel mai mic număr par cu cifra zecilor 5

6.

S-ar putea să vă placă și