Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data : 12.05.2015
Clasa: a III-a
Școala:
Aria curriculara: Matematică şi ştiinţele naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare : Cu prietenii, la școală și la joacă
Subiectul: Unități de măsură
Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor
Propunător: prof. înv. primar

Scopul lecției: Consolidarea cunostințelor despre unitatile de măsură


Dezvoltarea și consolidarea capacității de rezolvare de probleme;
Dezvoltarea creativității prin compunere de probleme;
Formarea și dezvoltarea competențelor de colaborare, cooperare în grupul școlar.

Obiective operaţionale:

O1 - să enumere multiplii şi submultiplii unităților de măsură;


O2 - să efectueze oral şi în scris transformări în exerciţii şi probleme cu unităţi de măsură ;
O3 – să rezolve corect probleme cu unităţi de măsură ;
O4– să masoare dimensiunile obiectelor precizate folosind unitati de masura nestandard si standard ;
O5– să colaboreze în activitățile pe grupe sau în perechi.
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
- Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizare,joc didactic,
experimentul, concursul,
- Organizatorice: frontal, individual, pe grupe

2. Resurse materiale: manualul, caiete , fişe de lucru, fișe pentru autoevaluare

3. Resurse temporale: 50 minute

Bibliografie:
 Lupu C., Săvulescu D., Lupu I., Aritmetică – Teorie. Probleme. Metode de rezolvare, Ed. „Egal”, Bacău, 2002.
 Cîrjan F., Begu C., Metodica predării-învăţării matematicii la ciclul primar, Ed. Paralela 45, Braşov, 2001.
 Pârâială V., Pârâială C., Pârâială D-tru, Auxiliar matematica clasa a IV-, ED.Euristica, Iași 2010.
RESURSE EVALUARE
MOMENTE OB CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL RECEPTĂRII Procedurale
LE LECŢIEI . Metode si Organiza- Materiale
OP. procedee torice
Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor
1. Moment Se asigura în clasă ordinea şi Elevii pregătesc conversatia Frontal Rechizitele si Aprecieri
organizatoric liniştea, ambianţa educaţională manualele şi caietele de manualul verbale
favorabilă desfăşurării în bune matematica, eliminând necesar
condiţii a lecţiei. alte preocupări.
2.Verificarea Se verifica cantitativ şi calitativ Elevii urmăresc tema Conversatia frontal caietele de Aprecieri
temei tema prin citirea orală de către individual, corectându- Exerciţiul matematica verbale
elevi. se acolo unde este cazul.

3. Captarea Se dă fiecărei grupe câte o fişă cu Un elev citeşte poezia, Conversatia Fise de calcul autocorectare
atenţiei calcul distractiv MOŞ TIMP ARE apoi elevii grupelor Exerciţiul Lucru in distractive
PROBLEME ! calculează cerinţele echipa
Se verifică rezultatele, impuse de versuri:
autocorectarea, unde e cazul. 1.clipele de mărgăritar
2.mom. de călătorie ale
lunii
Reprezentantul grupei
citeşte operaţiile
efectuate

4.Anuntarea Astăzi vom rezolva exerciţii şi Recepţionează titlul Conversația frontal caietele de Aprecieri
temei si a probleme cu unități de măsură ;se lecţiei şi obiectivele. matematica verbale
obiectivelor scrie titlul:
”Unitati de masura” Se scrie titlul în caiete
Până la sfârșitul orei mă
aștept să calculați, să răspundeți
întrebărilor, să rezolvați
probleme , să colaborați cu cei din
grupul vostru, să lucrați în
perechi, să completați onest fișele
de autoevaluare.

5.Organizare O1 Aprecieri
a situațiilor Calcul mintal și repetarea unor Răspund la întrebări : Conversaţia Frontal verbale
de noțiuni teoretice
consolidare Se adresează următoarele
întrebări:
Care este unitatea principală
pentru măsurarea lungimii?
Care sunt instrumentele necesare
pentru a măsura lungimea
obiectelor?
Care sunt multiplii metrului? Dar
submultiplii ?De câte ori este mai
mare km decât m? Dar hm decât
cm? Rezolvă oral Exerciţiul frontal
transformările date Aprecieri
O2 Exercitii de calcul oral: verbale
8x9,6x7,9x4,7x6,7x7,5x8,36:4,72:
9etc
Calcul in lant: [(6x7-
2):5x3+1)]:5=

Efectuează transformările:
1 m = ? mm 10m = ? dam
100 m= ? hm 2000 m = ? km
700 m = ? hm 3m = ? mm

Pentru fiecare probă, elevii se vor


autoevalua pe fișa personală
punând o floricica (dacă e corect)
sau o steluta roșie dacă au greșit la
rezolvarea ei.
Exerciţiul Individual Fișe de Aprecieri
Îi îndrumă să rezolve exerciţiile şi muncă verbale
problema de la tablă: independentă
1. Transformaţi în unităţile
de măsură indicate:
Citesc sarcinile şi
a.21 km=?dam=?m rezolvă exerciţiile la
b.400dm=?m=?dam tablă şi pe caietele de
54m=?cm=?mm clasă.
25000dm=?m=?hm

2. Rezolvaţi exerciţiile:
a. 2610dam - 43hm = ?hm
175cm + 50mm = ?cm
4 m + 4 dm + 4 cm=? mm
b. 12hm x 2 = ?hm = ?dam Tabla
O2
600dm : 3 = ?dm = ?m Conversaţa Caiete de
156 km-2000m=? km Explicaţia clasă Aprecieri
O3 3.Compara si spune care este Exerciţiul verbale,
mai mare: Problemati-
1 cm sau 1 dm zarea. Activitate
5 dm sau 2 m frontală şi
10 m sau 120 mm Rezolvă problema cu individuală
10 dam sau 1 km plan de rezolvare.

3. La un atelier de croitorie s-au


adus 9 bucăţi de stofă, fiecare
O3 bucată măsurând 25 m. Din
întregul material s-au
O4 confecţionat paltoane,
O5 folosindu-se 3 m de stofă pentru
fiecare palton.
Câte paltoane s-au
confecţionat?

6.Obținerea O1 Formează grupe de 4 sau 5 elevi Realizeaza experimental Conversatia Pe grupe, Fișă de muncă Observarea
performanței O2 care vor avea de realizat un dat si completeaza fisa. Experimen- individual, sistematica
O3 experiment şi de completat fişa. Rezolva exercitiul si tul frontal Proba scrisa
O4 (Vezi Anexa 3 şi Anexa 4) problema data. Exercitiul
O5 Problemati-
Le dă indicaţii elevilor pentru a zarea
rezolva individual pe fişa de lucru
ex. 2 şi prob. 3. (Vezi Anexa 2)

7.Evaluare Elevii sunt întrebați câți dintre ei Elevii sunt atenți și se Conversația Fisele de Sondaj
au obținut pe fișa de autoevaluare auto apreciază autoevaluare verbal
numai floricele (6). Se apreciază Autoevalua
că au realizat totul foarte bine, ca re Aprecierea
atare vor primi pe caiet câte un verbală
FB. La fel se procedează și cu
ceilalți: 5 ,4 ,3 floricele- B, restul -
S.
Li se sugerează ce urmări ar trebui
să aibă aceste rezultate( exersare ).

8.Încheierea Fac aprecieri verbale colective şi Notează tema conversatia frontal Caiete
lecţiei individuale. Notez copiii cei mai culegere
activi.
Tema pentru acasă.
Anexa 1
FIŞĂ DE CALCUL DISTRACTIV
(captarea atenţiei)
MOŞ TIMP ARE PROBLEME !
În a mea călătorie
Am pornit de mult , se ştie.
Nu ştiu însă cum se face
Drumul nu-l găsesc şi pace.
Voi, ca să mă ajutaţi
Trebuie să calculaţi!

ANUL, fiul meu, m-aşteaptă


Să ajung să-i bat în poartă.
Am promis că-i duc în dar
2009 + 1831 clipe de mărgăritar.

Fiica următoare, LUNA,


Mă cheamă la ea într-una.
Are 1435 momente bune, călătorie,
Cu 801 vrea sa le-adune.

S-ar putea să vă placă și