Sunteți pe pagina 1din 5

LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA

PROF. ÎNV. PRIMAR: Popescu Adriana Georgiana

PROIECT DIDACTIC
DATĂ: 5.05.2021
CLASĂ: a-III-a D
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și știinţe
DISCIPLINĂ: Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: Unități și instrumente de măsură
SUBIECTUL LECȚIEI: Unităţi de măsurat lungimea. Metrul - multiplii şi submultiplii
metrului.
TIPUL LECȚIEI: consolidare
SCOPUL LECŢIEI: Familiarizarea elevilor cu instrumente și unități de măsură standardizate,
în situații concrete
COMPETENȚE SPECIFICE:
ü Matematică și științe:
4.1. Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete;
4.2. Operarea cu unități de măsură standardizate, fără transformări;
5.1 Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau
compunerea de probleme cu raționamente simple;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0- 10.000;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
 O1: Să utilizeze terminologia matematică în contexte date.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii utilizează corect terminologia matematică.
 O2: Să efectueze calcule folosind unități de măsură pentru lungime
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev rezolvă corect exercițiile date.
Ø O3: Să efectueze practic anumite măsurători;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii măsoara corect unul dintre cele două
obiecte
O4 Să rezolve probleme cu una sau două operaţii, utilizând planul de rezolvare;
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: Popescu Adriana Georgiana

Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă problema;


STRATEGII DIDACTICE:
v METODE ȘI PROCEDEE: exercițiul, conversația, explicația, joc didactic,
problematizarea.
v MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: material PPT,
v FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
v FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: Evaluare orală, scrisă, observare sistematică
și aprecieri verbale.
v RESURSE:
A) umane: 19 elevi
B) temporale: 45 minute
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA

PROF. ÎNV. PRIMAR: Popescu Adriana Georgiana


DESFÃȘURAREA LECȚiEI
Etapele lecției Ob. Conținut instructiv - educativ Strategii didactice Evaluare
Op. Metode și Mijloace Forme de
procedee de organizare
învățământ
1. Moment  Pregătirea materialelor didactice necesare; Conversația Frontal
organizatoric  Asigurarea unui climat educațional favorabil
desfășurarea activității, în condiții optime.
2. O1  Se realizează prin joc didactic „ Repetăm și învățăm!” Conversația Aplicația Frontal Evaluare orală
Reactualizarea folosind aplicația Wordwall. online
cunoștiințelor  În conținutul jocului vor fi afișate întrebări și calcule Explicația Wordwall
matematice:
- Ce poți măsura cu metrul?
- Care sunt submultiplii metrului? Joc didactic
- Care sunt multiplii metrului?
- 1 m = …dm
- 1000 mm = … m Exercițiul Aprecieri
- 1 km = ... m verbale
- Cât reprezintă jumătate din 24 metri de stofă?
https://wordwall.net/resource/14947008

3. Captarea  Se realizează printr-o provocare adresată elevilor: „Cine Conversația Ghicitoare Observare
atenției zboară mai rapid?” Explicația Frontal sistematică
 Se prezintă materialul PPT care debutează cu o Exercițiul Material
ghicitoare. Elevii vor răspunde ghicitorii și vor parcurge PPT Aprecieri
toți pașii pentru rezolvarea tuturor sarcinilor de lucru. verbale
4. Anunțarea  Astăzi, vom efectua exerciții pentru consolidarea Conversația Caiete Frontal
temei și a noțiunilor despre unitățile de măsură pentru lungime. Explicația
obiectivelor  Prezint obiectivele urmărite în lecție, pe înțelesul
elevilor.
 Se scrie titlul pe tablă, iar elevii notează în caiete.
„ Metrul - multiplii şi submultiplii metrului ”.

5. Dirijarea O2  Se rezolvă exercițiile din manual Exercițiul Manual Evaluare


LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA

PROF. ÎNV. PRIMAR: Popescu Adriana Georgiana


învățării O1 Exercițiul 6 pagina 43 scrisă
Calculează: Frontal
a) 10 m + 10 m; b) 12 cm : 2 =
80 cm + 10 cm; 8m:3=
Conversația
O3 10 dm + 20 dm; 5 mm + 4 mm =
c) 54 m : 6 = d) 100 cm – 40 cm =
9mx5= 70 cm- 30 cm =
100 cm -20 cm = 10 dm x 10 =
Explicația
Exercițiul 5 pagina 45
Exercitiul Individual
a) 507 km + 1057 km; b) 119 km + 4 =
1000 km + 175 km; 80 km :10 =
c) 98 dam + 15 dam =
100 hm – 35 hm =

 Elevii rezolvă sarcinile de pe fișa de lucru. (Anexa 1)


6. Asigurarea O4  Se continuă vizionarea PPT-ului și rezolvarea unei noi Conversația Material ppt Frontal Evaluare orală
retenției provocări: Personajul „surpriză”(Ierapurașul) este în Problematizarea tablă individual și scrisă
impas și îi roagă pe elevi să-i ajute să rezolve Explicația caiete
următoarea problemă: Exercitiul
„Pentru a ajunge la coșul cu ouă, Rilă trebuie să
parcurgă un drum de 253 m. După ce a mers 37m,
iepurașul s-a oprit să se odihnească.
Ce distanţă trebuie să mai parcurgă Rilă până la coșul
cu ouă?
7.Încheierea Fac aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor Conversația Frontal Aprecieri
activității la lecție, precum și asupra comportamentului pe parcursul orei. verbale
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA

PROF. ÎNV. PRIMAR: Popescu Adriana Georgiana


Anexa 2
FIŞĂ DE LUCRU
METRUL

1.Află termenul necunoscut:


a) 535 m - a = 236 b) c – 83 cm = 248 dm
a = …………………………. a = ………………………….
a = …………………………. a = ………………………….
V: ………………………….. V: …………………………..

d) d : 6 = 48 cm e) 384 dam + a = 512 dam


a = …………………………. a = ………………………….
a = …………………………. a = ………………………….
V: ………………………….. V: …………………………..
2. Măsoară respectând unitatea de măsură:

propria bancă = ...........cm manualul de Matematică = ...........cm

3. Câţi metri parcurge fetiţa de acasă până la gară ? Dar băieţelul? Cine parcurge mai mult şi
cu cât?

Ana

Grigore

S-ar putea să vă placă și