Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.03.2017 Data: 27.03.2017


Școala: Școala Gimnazială Nr 1 Finiș Școala: Școala Gimnazială Nr 1 Finiș
Propunător: Buda Ioana-Andreia Propunător: Buda Ioana-Andreia
Clasa: a III-a Clasa: a IV-a
Disciplina : Educaţie civică Disciplina : Educaţie civică
Unitatea tematică:Raporturile noastre cu ceilalţi oameni Unitatea tematică:Norme morale şi drepturile universale ale copilului
Subiectul lecţiei : Familia Subiectul lecţiei : Familia
Tipul lecției: mixt Tipul lecției: mixt
Forma de realizare activitate integrată Forma de realizare activitate integrată
Discipline: Comunicare în limba română Discipline: Comunicare în limba română
Arte vizuale şi activitaţi practice Arte vizuale şi activitaţi practice
Competențe generale: Competențe generale:
1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa cotidiană 1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa cotidiană
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în 2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în
contexte de viaţă din mediul cunoscut contexte de viaţă din mediul cunoscut
3. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor sarcini simple de 3. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor sarcini simple de
lucru, manifestând disponibilitate lucru, manifestând disponibilitate
Competențe specifice integrate : Competențe specifice integrate :
Comunicare în limba română: Comunicare în limba română:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau 1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau
literar accesibil informativ accesibil
1.4Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte 1.4Manifestarea atenţiei faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte
Familiare previzibile

A V A P: A V A P:
1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte 1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate
familiare prin limbaj vizual

Obiective operaţionale Obiective operaţionale


La sfârșitul orei elevii vor fi capabili La sfârșitul orei elevii vor fi capabili
O1 - Să identifice diferite tipuri de familii: familia nucleară, familia O1 - Să identifice diferite tipuri de familii: familia nucleară, familia
monoparentală, familia mare monoparentală, familia mare
O2 – Să recunoască gradele de rudenie existente între membrii unei O2 – Să recunoască gradele de rudenie existente între membrii unei
familii familii
O3 – Să identifice calităţile părinţilor şi rolul acestora în cadrul familiei O3 – Să identifice calităţile părinţilor şi rolul acestora în cadrul familiei
O4 – Să descrie relaţiile ce se stabilesc între membrii unei familii O4 – Să descrie relaţiile ce se stabilesc între membrii unei familii
O5- să asocieze cuvântul ,.familie”cu diferiţi termeni, realizând un O5- să asocieze cuvântul ,.familie”cu diferiţi termeni, realizând un
ciorchine; ciorchine;
O6 - să formuleze opinii referitor la relaţiile şi comportamentele O6 - să formuleze opinii referitor la relaţiile şi comportamentele
membrilor unei familii în anumite situaţii; membrilor unei familii în anumite situaţii;
O7 - să prezinte date sau informaţii referitoare la propria familie ; O7 - să prezinte date sau informaţii referitoare la propria familie ;

Resurse Resurse
I Metodologice I Metodologice
Strategii didactice: Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, munca independentă, Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, munca independentă,
munca în echipă, problematizarea munca în echipă, problematizarea
Mijloace de învățământ: fişe de lucru, flipchart, creioane, Mijloace de învățământ: fişe de lucru , flipchart, creioane, scrisoare, laptop,
scrisoare,caiete,laptop, video-proiector caiete, video-proiector
Forma de organizare: frontal, individual Forma de organizare: frontal, individual
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluare Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluare
formativă, aprecieri verbale formativă, aprecieri verbale
II.Resurse temporale: 50 minute II.Resurse temporale: 50 minute
II. Umane: clasa de elevi III. Umane: clasa de elevi
IV Bibliografice: I. Iepure, A. Moţcanu, G. Popovici, M. Tomoiu, IV Bibliografice: I. Iepure, A. Moţcanu, G. Popovici, M. Tomoiu,
D. Borovic-Ivanov, D. Chiriţescu- “Ed. civică – Ghidul învăţătorului”, D. Borovic-Ivanov, D. Chiriţescu- “Ed. civică – Ghidul învăţătorului”,
Editura Atelier didactic, Bucureşti, 2005 Editura Atelier didactic, Bucureşti, 2005
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Clasa a III-a Clasa a IV-a
Eveniment Conținut științific Forma de Eveniment Conținut științific Forma de
didactic organizare dididactic organizare
1.Moment Se asigură cele necesare pentru frontal 1. Moment Se asigură cele necesare pentru frontal
organizatoric începerea orei. organizatoric începerea orei.

2. - Se verifică memorarea poeziei frontal 2.Reactualiza -Se va realiza printr-o fişă de lucru individual
Reactualiza- “Grupurile” evidenţiindu-se cu rea privind Drepturile copilului. (Anexa
rea ajutorul elevilor grupurile din care cunoștințelor 1)
cunoștințelor aceştia fac parte.
Se anunţă subiectul lecţiei şi frontal 3 Anunțarea Se anunţă subiectul lecţiei şi frontal
3 Anunțarea obiectivele. Li se comunică temei și a obiectivele. Li se comunică elevilor
temei și a elevilor că îi aşteaptă multe obiectivelor că îi aşteaptă multe surprize plăcute,
obiectivelor surprize plăcute, jocuri didactice, jocuri didactice, sarcini pe care le vor
sarcini pe care le vor rezolva rezolva individual sau în grup. Se
individual sau în grup. Se scrie scrie titlul lecţiei pe tablă şi în caiete.
titlul lecţiei pe tablă şi în caiete.
“Spargerea gheţii” Frontal 4. Dirijarea “Spargerea gheţii” Frontal
4. Dirijarea Se prezintă elevilor o “scrisoare“ învăţării Se prezintă elevilor o “scrisoare“
învăţării trimisă acasă de o fată aflată într- trimisă acasă de o fată aflată într-o
o tabără de vară (Anexa2). Se tabără de vară (Anexa2). Se citeşte
citeşte conţinutul scrisorii şi are conţinutul scrisorii şi are loc o
loc o conversaţie dirijată pe baza conversaţie dirijată pe baza
întrebărilor: întrebărilor:
- Cui a adresat Andreea scrisoarea - Cui a adresat Dana scrisoarea ei?
ei? - Cum se numeşte grupul format de
- Cum se numeşte grupul format Dana şi părinţii ei?
de andreea şi părinţii ei? - Cine mai poate face parte din
- Cine mai poate face parte din familie?
familie? - Există mai multe tipuri de familie?
- Există mai multe tipuri de Completarea “ciorchinelui”-
familie? definirea familiei; tipuri de familie
Completarea “ciorchinelui”- - Pe baza conversaţiei dirijate
definirea familiei; tipuri de Frontal învăţătorul împreună cu elevii vor Frontal
familie completa la flipchart primele
- Pe baza conversaţiei dirijate “boabe” ale ciorchinelui cu
învăţătorul împreună cu elevii vor cuvintele: mamă, tată frate, soră. Cu
completa la flipchart primele ajutorul elevilor se extrag informaţii
“boabe” ale ciorchinelui cu privind familia nucleară, extinsă şi
cuvintele: mamă, tată frate, soră. monoparentală. Se defineşte, se scrie
Cu ajutorul elevilor se extrag la tablă şi în caiete.
informaţii privind familia 1. Familia este primul grup căruia îi
nucleară, extinsă şi aparţinem.
monoparentală. Se defineşte, se 2. Familia este grupul de baza al
scrie la tablă şi în caiete. societăţii întemeiat prin căsătorie.
1. Familia este primul grup căruia TIPURI DE FAMILII:
îi aparţinem. 1. Nucleară (simplă): mama, tata,
2. Familia este grupul de baza al copii
societăţii întemeiat prin căsătorie. 2. Extinsă (lărgită sau compusă):
TIPURI DE FAMILII: alături de cea nucleară cuprinde şi
1. Nucleară (simplă): mama, tata, alte generaţii: bunici, unchi şi mătuşi,
copii veri, străbunici.
2. Extinsă (lărgită sau compusă): 3. Monoparentală: doar un părinte şi
alături de cea nucleară cuprinde şi copii
alte generaţii: bunici, unchi şi - Li se atrage atenţia elevilor că mai
mătuşi, veri, străbunici. sunt “boabe” necompletate, deci
3. Monoparentală: doar un părinte familia poate cuprinde şi alţi
şi copii membrii. Pe baza întrebărilor se
- Li se atrage atenţia elevilor că completează “boabele“ cu cuvintele: Frontal
mai sunt “boabe” necompletate, Frontal unchi, mătuşă, văr, verişoară.
deci familia poate cuprinde şi alţi Se completează restul “boabelor”.
membrii. Pe baza întrebărilor se Activitate pe grupe- studiu de caz
completează “boabele“ cu Fiecare grupă primeşte câte o fişă cu
cuvintele: unchi, mătuşă, văr, un text care ilustrează o anumită
verişoară. situaţie.(Anexa 3) Elevii sunt
Se completează restul “boabelor”. solicitaţi să răspundă oral la
Activitate pe grupe- studiu de caz întrebările existente pe fişă.
Fiecare grupă primeşte câte o fişă Comentariile vor fi concentrate pe
cu un text care ilustrează o următoarele idei : Frontal
anumită situaţie.(Anexa 3) Elevii Frontal -Familia răspunde de creşterea şi
sunt solicitaţi să răspundă oral la îngrijirea copiilor
întrebările existente pe fişă. -Atunci când un copil este părăsit de
Comentariile vor fi concentrate pe familia sa, el poate să fie crescut de
următoarele idei : rude, sau de altă familie, sau
-Familia răspunde de creşterea şi persoane.
îngrijirea copiilor -Statul are obligaţia de a creşte copiii
-Atunci când un copil este părăsit orfani, abandonaţi etc.
de familia sa, el poate să fie Învăţătorul subliniază faptul că
crescut de rude, sau de altă indiferent de tipul de familie în care
familie, sau persoane. cresc, aceasta este ocrotită de către
-Statul are obligaţia de a creşte societate şi stat.
copiii orfani, abandonaţi etc.  Activitate frontală
Învăţătorul subliniază faptul că Se prezintă filmul „Hârtia
indiferent de tipul de familie în mototolită”. Pe baza filmului se
care cresc, aceasta este ocrotită de evidenţiază comportamentul pe care
către societate şi stat. trebuie să-l avem faţă de părinţi şi Frontal
 Activitate frontală celelalte rude.
Se prezintă filmul „Hârtia frontal Se subliniază faptul că într-o familie
mototolită”. Pe baza filmului se trebuie să existe relaţii bazate pe
evidenţiază comportamentul pe afecţiune,respect reciproc, ajutor,
care trebuie să-l avem faţă de colaborare, înţelegere, încredere, etc.
părinţi şi celelalte rude.
Se subliniază faptul că într-o
familie trebuie să existe relaţii
bazate pe afecţiune,respect
reciproc, ajutor, colaborare,
înţelegere, încredere, etc.

5 Obținerea - Citiţi fragmentul de pe flipchart: frontal 5. Obținerea - Citiţi fragmentul de pe flipchart: frontal
performanței (Anexa 4) performanței (Anexa 4)
“ Cu acul ne-a crescut biata “ Cu acul ne-a crescut biata mama.
mama. Şi o datã n-am auzit-o Şi o datã n-am auzit-o plângându-se,
plângându-se, ori blestemând, ori ori blestemând, ori spunând vreo
spunând vreo vorbă rea. S-a vorbă rea. S-a trudit, sărăcuţa de ea,
trudit, sărăcuţa de ea, şi-a învăţat şi-a învăţat singură să citească şi să
singură să citească şi să scrie, ca scrie, ca să ne poată învăţa şi pe noi
să ne poată învăţa şi pe noi puţină puţină carte.”
carte. ( NICOLAE GRIGORESCU)
( NICOLAE GRIGORESCU) Completaţi însuşirile mamei aşa cum
Completaţi însuşirile mamei aşa reies din text. Adăugaţi şi alte
cum reies din text. Adăugaţi şi însuşiri care se potrivesc.
alte însuşiri care se potrivesc.

mama
mama

Se fac aprecieri colective şi Se fac aprecieri colective şi


6.Încheierea individuale asupra modului de 6.Încheierea individuale asupra modului de lucru
activităţii lucru şi a participării elevilor la frontal activităţii şi a participării elevilor la lecţie. Se frontal
lecţie. Se dă tema pentru acasă: dă tema pentru acasă: rezolvarea fişei
rezolvarea fişei de lucru (Anexa5 de lucru (Anexa 5).

S-ar putea să vă placă și