Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 19.01.2021
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit, nr. 1,  Zalău
Grupa: Mijlocie-Minnie Mouse
Propunătoare: Taloș Lavinia
Educatoare: Nagy Ruth                   
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală de studiu: Când/cum și de ce se întâmplă? 
Tema săptămânii: Se întâmplă... iar și iar...
Categoria de activitate: ALA
Tema activității: „Călătorie în Cosmos"
Forma de realizare:

 Construcții: Orășelul copiilor pe Lună


 Știință: Ziua și noaptea
 Bibliotecă: Explorăm Cosmosul
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Scopul activității: Însușirea unor deprinderi de lucru, a unor abilități practice prin activități
semidirijate.
Obiective operaționale:

 să construiască diferite clădiri cu ajutorul cuburilor pentru a da naștere Orășelului


copiilor pe Lună;
 să descrie schimbarea zi-noapte observată în experimentul propus;
 să redea verbal elementele cunoscute din cărțile/atlasele/imaginile puse la dispoziție;
Strategia didactică:
 Forme de organizare: frontal, individual, în grupuri mici
 Metode și procedee: expunerea, explicația, conversația, demonstrația, experimentul,
observația, exercițiul, problematizarea
 Mijloace didactice: cuburi, lanternă, Glob Pământesc, cărți, atlase, imagini

Durata activității: 8:00-8:50

EVENIMENTE CONȚINUT STRATEGIE


EVALUARE
DIDACTICE ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ
Voi asigura condițiile unei bune desfășurări a
activității:
- aerisirea sălii de grupă.
1. Moment - pregătesc scaunele și măsuțele pentru activitate
organizatoric
- pregătesc materialele didactice pentru
desfășurarea activității

„Bună dimineața, dragi copii! Astăzi ieri după-


masă am primit un plic în cutia poștală! Am mers
repede să văd de la cine e și am rămas surprinsă! Frontal
Un astronaut, pe nume Tim, mi-a trimis o poză cu
2.Captarea atenției el și un mesaj. Vreți să îl vedeți? Expunerea
(Le arat copiilor imaginea de la Anexa1). În mesaj
el spunea că datorită meseriei lui a ajuns să Imagine Observ
exploreze Cosmosul și tare s-ar bucura dacă ați interesul
avea și voi această ocazie!" manifestat de
„Astăzi m-am gândit să facem o călătorie copii
prin Cosmos și să luăm locul astronauților!
Cine vrea să se urce cu mine în rachetă?" Fronal
3.Anunțarea temei
Copiii se vor așeza unul în spatele celuilalt
noi
pentru a porni spre fiecare centru de Expunerea
interes."

4.Dirijarea Le spun copiilor că în această dimineață se vor


învățării juca la 3 centre:
Construcții: ,,Orășelul copiilor pe Lună"

Știință: „Ziua și noaptea" Frontal

Bibliotecă: „Explorăm Cosmosul" Explicația Observ


comportament
„Prima oprire în călătoria noastră este la centrul Demonstrația ul nonverbal al
CONSTRUCȚII: Oare câți dintre voi știți cum copiilor
arată de fapt Luna? De aproape ea este o mare Imagine
întindere pustie. (Le arăt Anexa 2) Deoarece pe ea
nu se află nimic, azi va trebui să construim un
oraș. Eu m-am gândit să-i punem numele:
„Orășelul copiilor pe Lună." În acest oraș aș vrea
să avem parcuri, școli, spitale, case, blocuri, să
construiți străzi cu trotuare și poduri, orice vreți
voi să aibă acest oraș. Eu am început prin a
construi o grădiniță (le arat modelul meu) și aș
dori să continuați construcția orașului cu ajutorul
cuburilor."

„Următoarea oprire este centrul ȘTIINȚĂ: aici ne Frontal


vom juca de-a Soarele și Pământul. Eu de această
dată voi fi Pământul! Cine vrea să fie Soarele?"
Explicația
Aleg un copil care să mă ajute la exemplificarea
sarcinii de lucru. Demonstrația
Le explic că Soarele trebuie să stea cu o lanternă
aprinsă îndreptată înspre Globul Pământesc.
Cel care va fi Pământul va trebui să învârtă Globul
Pământesc.

„Noi de fapt acum facem un experiment. Ce puteți


observa?" Conversația

„Observăm că jumătate din Globul Pământesc este Observația


luminată."
Experimentul
„Când luminează Soarele?"
Glob Pământesc
„Soarele luminează ziua."
Lanternă
„Dragi copii, trebuie să știți că Soarele luminează
o jumătate din Globul Pământesc, iar acolo este
ziuă, iar în partea unde este întuneric este noapte.
Ziua și noaptea se formează datorită faptului că
Observ
Pământul se învârte."
comportament
Expunerea
ul nonverbal al
La acest centru 2 dintre voi vor fi Soarele și
copiilor
Pământul, iar ceilalți veți urmări unde este ziuă și
unde este noapte pe Globul Pământesc. Unul din
voi își poate imagina că este un cercetător și le
descrie colegilor săi ceea ce a observat în urma
experimentului. De asemenea vă veți putea
schimba rolurile între voi!"

„ Ultima noastră oprire este la centrul


BIBLIOTECĂ. Ce puteți observa pe mese?"
„Cu ajutorul cărților, atlaselor și imaginilor vom Cărți, atlase,
realiza o explorare a Cosmosului. Veți putea imagini
observa că aici se află multe planete, stele și o
mulțime de lucruri interesante. Aș vrea ca fiecare Explicația
copil de la acest centru să le descrie colegilor ceea
ce a văzut și să spună care este imaginea lui Demonstrația
preferată și de ce a ales-o. De exemplu, imaginea
mea preferată este una în care se află mai multe
stele la un loc, mi se pare că este o imagine
strălucitoare!"

5.Obținerea Copiii au libertatea de a-și alege centrul dorit. Evaluare


performanței Individual practică și
Aceștia execută sarcinile de lucru în fiecare individuală
centru. Voi oferi explicații suplimentare dacă va fi În grupri mici
nevoie.Vor avea posibilitatea să schimbe centrul
Problematizarea
în care lucrează, după finalizarea sarcinilor date. Aprecieri
Exercițiul
Observ
Va avea loc o scurtă recapitulare a activităților
capacitatea de
desfășurate.
6.Retenția și a răspunde în
,, Copii, ce am realizat astăzi la centrele de Conversația
transferul propoziție
interes? Care a fost centrul vostru preferat? De
ce?"
Aprecieri

Fac aprecieri colective și individuale asupra Apreciere


7. Evaluarea
modului de lucru al copiilor. verbală

Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și