Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR: Păun Daniela Elena


CLASA: a VI- a
DATA: 1.04.2021
ȘCOALA: Școala Gimnazială Tătulești
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unitatea a VI-a: Fascinanta lume vie
SUBIECTUL LECŢIEI: Limbajul figurat în textele literare
Epitetul. Personificarea. Comparația. Repetiția. Inversiunea. Enumerația
TIPUL LECŢIEI:
Lecţie mixtă – reactualizare, sistematizare a cunoştinţelor dobândite în
anul anterior, dobândire și fixare de noi cunoștințe

COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interațiuni în diverse situații de comunicare, prin receptarea și
producerea textului oral
2. Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, în scopuri diverse
3. Utilizarea corectă şi adecvată și eficientă a limbii române în procesul comunicării
orale și scrise

COMPETENŢE SPECIFICE !

1.1
1.4 sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj
ascultat
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui
comportament comunicativ adecvat
2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral
3.3 identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau
Nonliterar

Obiective:

1. să descrie oral sau în scris un loc sau un obiect;


2. să identifice și să precizeze figurile de stil: : epitetul, personificarea, comparația,
repetiția, inversiunea, enumerația în texte date
3. să redactezi texte descriptive în care să utilizezi limbajul figurat,
4. să identifice valorile stilistice ale diferitelor părți de vorbire;
5. să stabilească imaginilor artistice pornind de la texte date;
6. să formuleze enunțuri astfel încât cuvintele să formeze diferite figuri de stil;
7. să alcătuiască unele propoziții pornind de la exemple date;

Condiţii prealabile:
 elevii sunt deprinși să lucreze pe baza algoritmului, o parte dintre ei recunoscând
epitetele,repetițiile, comparațiile și enumerațiile din texte date;
 nivelul clasei este mediu, copiii având deprinderi de muncă independentă şi în echipă.

STRATEGII DIDACTICE

a) METODE ŞI PROCEDEE: prin descoperire, conversaţia, lucrul în perechi, exerciţiul,


metoda cubului
frontal , individual,
c) RESURSE MATERIALE: fişe de lucru pentru fiecare elev, creioane colorate, mapa
activităţii ( file de portofoliu), culegeri de exerciţii, videoproiector, tabla, alte manuale de de
limba română ( ), Manualul de Limba Română – Clasa a VI-a , Editura EDP: Mariana Norel,
Petru Bucureanu, Mihaela Dragu

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VIa/Limba%20si%20literatura%20romana/E
DP/#p=156
d)FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitate frontală, activitate individuală,
activitate pe grupe.
e)RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: - capacităţi normale de învăţare;
- cunoştinţele dobândite;
- timpul afectat activităţii
ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII EVALUARE
PROFESORULUI ELEVILOR DIDACTICE
Moment
Organizatoric Voi verifica componenţa Elevul de serviciu va anunţa Discuţia
( 3 minute) clasei şi voi nota absenţii. elevii absenţi şi vor pregăti
materialele pentru lecţie. Conversaţia
Evocarea Voi verifica tema şi voi
( 7 minute) solicita elevilor informaţii Elevii vor prezenta caietele şi Elevii vor fi notaţi cu
despre noţiunile studiate în vor răspunde întrebărilor mele plusuri pentru răspunsurile
lecţia anterioară: Aceştia vor păstra ordinea Discuţia oferite.
Epitetul. Personificarea. clasei
Comparația. Repetiția. și vor prezenta răspunsurile Conversaţia euristică
Inversiunea. Enumerația obţinute conform cerinţelor.
Problematizarea Elevii vor fi apreciați
Elevii numiți de mine vor verbal de către profesor.
rezolva la tablă exercițiile
din anexa 1 pe care le-au Anexa 1-tema Discuţia
avut drept temă.
Voi adresa un set de Conversaţia euristică
întrebări:
1. Ce este epitetul? Câte Anexa 2-metoda ciochinelui Problematizarea
categorii cunoașteți? Dați
exemple! Elevii vor prezenta Metoda Ciorchinelui
2. Ce este personificarea? răspunsurile
Dar comparația? Elevii vor nota în caiete
Ce este repetiția? Cum o regulile specifice fiecărei
recunoașteți? Dați câteva ortograme. Discuţia
exemple!
4.Ce este inversiunea? Dar
enumerația?
5. Ce sunt figurile de stil? Elevii vor răspunde la
întrebările adresate
Realizarea sensului Voi anunţa titlul noii lecţii :
( 30 minute) Limbajul figurat în textele Elevii vor fi notaţi cu
literare
Anunţ şi scriu pe tablă Problematizarea plusuri pentru
titlul lecţiei. Elevii vor nota titlul în caietele
Imediat le voi prezenta şi lor utilizând culori diferite Conversaţia euristică răspunsurile oferite.
obiectivele lecţiei: respectiv markere.
precizarea diferitelor tipuri Dictarea
de figuri de stil; definirea
comparației și a
enumerației;clasificarea Discuţia
figurilor de stil;
identificarea valorilor Problematizarea
stilistice ale diferitelor părți Elevii vor fi notaţi cu
de vorbire; Anexa 3 Conversaţia euristică plusuri pentru răspunsurile
stabilirea imaginilor oferite.
artistice pornind de la texte Dictarea
date;
Elevii vor primi sarcini de Elevii vor citi textele si vor
Elevii vor fi notaţi cu
lucru din textele A-D identifica figurile de stil
plusuri pentru răspunsurile
propuse în Anexa 3. existente Discuţia oferite.
Vom corecta împreună
eventuale greșeli din textele Anexa 4 Problematizarea Elevii care vor lucra
date. diferenţiat vor fi notaţi
Voi lucra diferențiat în Elevii vor nota în caiete noua separat de restul grupului.
funcție de nivelul elevilor. lecție.
Aceștia vor primi fișe de
lucru cu teoria conform Anexa 5
anexei 4.
Voi da acestor elevi o fișă Elevii vor răspunde unui set Conversaţia euristică
conform anexei 5 unde vor de întrebări pe care le voi
avea de rezolvat diferite adresa. Dictarea
sarcini.
Elevii care vor lucra
Voi oferi elevilor anexa 3 diferenţiat vor fi notaţi
pentru a continua rezolvarea Anexa 3 separat de restul grupului.
textelor și pentru a continua
identificarea figurilor de stil
învățate.
Discuţia Elevii vor fi notaţi cu
Elevii identifică în noile texte
figuri de stil
Problematizarea plusuri pentru

Explicația răspunsurile oferite.

Conversaţia euristică

Problematizarea
Tabla
Reflecţia Voi adresa elevilor un set de
( 8 minute) întrebări:
1. Ce este comparația? Rebusul Elevii vor fi notaţi cu
2. Ce este enumerația?
3. Ce alte figuri de stil mai Elevii vor oferi răspunsuri Discuţia plusuri pentru
cunoașteți? pentru întrebările adresate de
4. Numiți textul studiat mine. Problematizarea răspunsurile oferite.
astăzi.
Voi propune elevilor prin Conversaţia euristică
metoda cubului aplicata pe
un text din cele existente să
găsească răspunsul Anexa 6 Discuţia
întrebărilor date.-anexa 6 Elevii vor identifica Elevii vor fi notaţi cu
Elevii vor avea într-un bol răspunsurile la intrebările Problematizarea
bilețele cu întrebările formulate. plusuri pentru
Conversaţia euristică
metodei cubului la care răspunsurile oferite.
trebuie să răspundă. Valiza cu activități

Discuţia
Asigurarea retenţiei şi a Elevii vor primi tema pentru
transferului acasă câte o fișă individuală Discuţia La final va fi notat cu note
( 3 minute) conform anexei 7 în care respectiv plusuri grupul cel
vor avea precizate diferite Anexa 7. Conversaţia euristică mai activ în timul orei.
cerințe. Cei care au lucrat
individual vor avea de Elevii vor nota tema pentru
realizat un desen pornind de casă.
la textul poeziei și
respectând detaliile.

Anexa 1

1. Introduceți următoarele cuvinte în enunțuri marcând sensul propriu și sensul figurat pe care acestea le pot avea: inimă, stea, trandafir, soare,
rădăcină, cale. unde, aur.primăvară, iute,
2. Formuleză câte un enunț cu fiecare dintre cuvintele/ structurile: la/l-a, ia/i-a, mai/m-ai, nai/n-ai, car/c-ar,
ANEXA 2 FISA DE LUCRU

Completaţi câte un ciorchinele cu figurile de stil şi imaginile artistice învăţate


ANEXA 3

1. Citiți cu atenție textele următoare și identificați figurile de stil învățate:

A ” Pitită în banca sa ca-ntre tranșee, ascunsă după meterezul din faţă – cel mai spătos coleg –, Eugeniţa dintr-a cincea trăiește emoţi ile
infanteristului în pragul atacului inamic.

„M-ascultă! M-ascultă!!! Și nici titlul lecţiei nu-l știu…

Deodată se strâmbă ca săgetată într-o măsea: profesorul întreabă fără catalog, din bănci! Eugeniţa se pitulează din nou în spatele meterezului, cu ochii
închiși, așteptând glonţul rătăcit al vreunei întrebări.

„Numai de nu m-ar pocni!“

Ascultă pașii grei ai profesorului printre bănci și se lipește și mai tare de pupitru, ca un calcan de fundul mării”.

Recreația mare, de Mircea Sântimbreanu

B. „Urșii se opriră din joacă, văzură muntele și pricepură că se va ciocni de sloiul lor, strivindu-i sub greutatea lespezilor de gheață. Speriați, săriră în
apă și se depărtară degrabă, în vreme ce Martin – neobișnuit cu viața de la pol – rămase pe sloi. Când înțelese ce primejdie îl paște voi să sară și el în
apă.“ (Vladimir Colin, Povestea ursului cafeniu)

C. „Pe mușchiul gros, cald ca o blană a pământului, căprioara stă jos lângă iedul ei. Acesta și-a întins capul cu botul mic, catifelat și umed, pe spatele
mamei lui și, cu ochii închiși, se lasă dezmierdat. Căprioara îl linge, și limba ei subțire culcă ușor blana moale, mătăsoasă a iedului.“

(Emil Gârleanu, Căprioara)

D. „Carte frumoasă, cinste cui te-a scris/ Încet gândită, gingaș cumpănită;/ Ești ca o floare, anume înflorită/ Mâinilor mele, care te-au deschis.“

(Tudor Arghezi, Ex libris)


E. Zilele erau mai răcoroase, nopțile mai reci; cerul arareori curat. Puternic sulfa vântul tomnatic! Apusurile erau ca sângele și parcă înroșeau și
pământul. Frunza își simți puterile slăbite; cu greu putea să ție piept vântului, care o clătina în toate părțile; câteva tovarășe, smulse, fluturară prin aer,
apoi fuseseră duse departe. Pasărea îi venea mai rar, nu mai cânta, și asta o mâhnea cumplit. Frunza tânjea, se îngălbenea; celelalte, de pe același
copac, parcă se îngălbeniseră și mai repede. Începuseră să cadă. Frunza auzea mereu, de acolo, din vârf, foșnetul cobitor al tovarășelor ce o părăseau,
strecurându-se ușor, ca o șoaptă, ca o rugăciune, așternându-se jos, într-un lăvicer, pe deasupra căruia vântul alerga grăbit. De dimineață până seara,
și noaptea, frunzele cădeau întruna. Frunza , de Emil Gârleanu

F. „Un fir de iarbă verde, o rază-ncălzitoare,/ Un gândăcel, un flutur, un clopoțel în floare,/ După o iarnă lungă ș-un dor nemărginit, /Aprind un soare
dulce în sufl etul uimit!“

(Sfârșitul iernei, Vasile Alecsandri)

G. „Noaptea-i dulce-n primăvară, liniștită, răcoroasă,/ Ca-ntr-un suflet cu durere o gândire mângâioasă,/ Ici, colo, cerul dispare sub mari insule de
nori,/ Scuturând din a lui poale lungi și repezi meteori.“

(Noaptea, Vasile Alecsandri)

H. „Pletele lui albe și crețe parcă sunt niște ciorchini de fl ori albe; sprincenele, mustățile, barbay peste toate au nins anii mulți și grei.

Numai ochii bunicului au rămas ca odinioară: blânzi și mângâietori.“

(Bunicul, Barbu Ștefănescu Delavrancea)

I .„Dimineața era rece și o pătură groasă de rouă argintie acoperea împrejurimile verzi. O liniște și o tăcere solemnă stăpânea întreaga fire. Neguri
albe se ridicau spre văzduhuri din văile depărtate și adânci; iar sub răceala aerului de noapte, respirația vie și călduroasă a apelor Negrei aburea
iernatic, trăgând o brazdă sură de ceață mișcătoare“

(Pe drumuri de munte, Calistrat Hogaș)

J. „Salcâmii înalți, cu toate crengile plecate de greutatea florilor, păreau niște candelabre uriașe (…)) și în ei se țesea zborul și zumzetul necurmat al
muștelor de aur. Mireasma florilor albe părea a unei tămâi nespus de fină, care nu mai încăpea în coroana salcâmilor, ci se varsă și umple lumea
întreagă .Pe ulița lor nu mai erau alți salcâmi.“

(Salcâmi în floare, Ion Agârbiceanu)


K. „ Pătrunse în sală. Sala era înaltă, susținută de stâlpi și de arcuri, toate de aur, iar în mijlocul ei stătea o mândră masă, acoperită cu alb, talgerele
toate săpate din câte-un singur mărgăritar mare; iar boierii ce ședeau la masă în haine aurite, pe scaune de catifea roșie, erau frumoși ca zilele tinereții
și voioși ca horele. Dar mai ales unul din ei, cu fruntea-ntr-un cerc de aur, bătut cu diamante, și cu hainele strălucite, era frumos ca luna unei nopți de
vară. Dar mai mândru era Făt-Frumos.”

(Făt-Frumos din lacrimă, Mihai Eminescu)

ANEXA 7

TEMA

Valorifi că cele două personifi cări și cele două comparații identifi cate la exercițiul anterior, integrându-le într-un text descriptiv propriu, de
aproximativ 100 de cuvinte.
ANEXA 4

Completaţi spaţiile punctate cu figurile de stil potrivite:

Un lup. a(epitet)……………………………………....(personificare)……………………….……calea celor rătăciţi prin pădurea(epitet)………………….

Un vânător(epitet)……………………………îmbrăcat în haine (comparatie)...................................................................................

şi cu bocanci (epitet..................................... , a promis că-l va ucide, mai ales după ce


un(enumeratie)………...................................................................... au fost atacati, cu o zi înainte, destul de aproape de sat.
ANEXA5

FISA DE LUCRU

Creati figuri de stil originale care sa contina un cuvant inspirat de imaginile de pe jetoane:

Epitete :

Personificare:

Inversiune:

Comparatie:

Repetitie:

Enumeratie:
ANEXA 6- METODA CUBULUI

Deși este încă seară/ simt că mâine vine vara / cu lungi gene de mărar/ și cu ochii de muștar,/ cu obrajii de caisă/ unduindă a narcisă./ Ca o
pasăre măiastră/ ea va bate la fereastră,/ Eu-i deschid. Ea intră-n casă,/ tărcată și pepenoasă. (Vara, de Nichita Stănescu)

Mi-a spus o fetiță cuminte/ Că-și aduce aminte /Cum vara vine din copilărie/ Și cum,/ În miros de lapte, de fân și de fum,/ Alunecă de-aici, Trasă
de fluturi, de buburuze și de furnici,/ Înspre bunici. (Cine poate ști , de Ana Blandiana)

RĂSPUNDEȚI LA ÎNTREBĂRILE URMĂTOARE:

1.Identicați cuvintele-cheie ale textului.

2. Comparați imaginea a doua cu textul poeziei, transcriind versurile care se regăsesc în imagine.

3. Analizați textile descoperind figurile de stil existente.

a. Descoperiți cuvintele care aparțin câmpului lexical al culorilor și câmpului lexical al gâzelor.

b. Indicați sinonimele contextuale ale cuvintelor: simt, seară, tărcată

c. Indicați antonimele cuvintelor și ale expresiilor: alunecă , strălucitor, îmi aduc aminte, aici.
d. Stabiliți ce rol are enumerația folosită în textul al doilea.

4. Asociați o întâmplare plăcută petrecută în familie cu un anotimp.

5. Aplicați informațiile oferite de text, stabilind aspectele verii, în ordinea prezentării lor.

6. Argumentați/explicați de ce este asociată vara cu bunicii și copilă.

S-ar putea să vă placă și