Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Educaţie Muzicală

Proiect de activitate
Grupa: mijlocie
Domeniul experenţial: Estetic şi creativ
Categoria de activitate: Muzică şi mişcare
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiect: „Coșul toamnei!”
Subtema săptămânii: „Legume!”
Tema activităţii:
- Învăţarea cântecului: „Cântecul legumelor!”
Tipul activităţii: Predare- învăţare

OBIECTIVE CADRU:

 Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii;


 Formarea capacităţii de exprimare prin muzică;
 Cunoaşterea marilor valori ale creaţiei muzicale naţionale şi universale

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

 să diferenţieze auditiv înălţimea sunetelor muzicale;


 să intoneze cântece pentru copii;
 să acompanieze ritmic cântecele.

Obiective operaţionale:

a) Cognitive:

OC1 – Să repete exerciţiile de încălzire a vocii;

OC2 – Să memoreze versurile cântecului;

b) Afective:

OA1 – Vor interpreta expresiv cântecele;

OA2 – Vor manifesta interes pentru activitate;

OA3 – Vor colabora în activitatea de învăţare.

c) Psihomotorii:

OP1- Să execute corect exerciţiile de respiraţie şi încălzire a vocii;

OP2 –Să cânte în colectiv şi în grupuri mici cântecul.

Strategii didactice: mixtă


a) Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul muzical, joc: ghicitoarea,
observaţia dirijată ;
b) Mijloace didactice:
- -Textul cântecului: „Cântecul legumelor!”
-Stimulente(stikere);
- anexa 1(cântecul „Cântecul legumelor!”,
- anexa 2(ghicitoarea),

c) Forme de organizare: Frontală, individuală, pe grupe.

 Resurse umane: 28 preşcolari


 Resurse temporale: 20-30 minute
 Resurse spaţiale: sala de grupă

Bibliografie:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008;


 Programa activităţilor instructiv-educative în gradiniţa de copii, EDP, Bucureşti,
2000
 Culegere de cântece, jocuri şi numărători muzicale pentru preşcolari şi şcolari
mici, editura „George Tofan”, Suceava 2006, de Marian Palade şi Dorin Şcheul

Scenariul didactic

Etapele Obiective Conţinut şi sarcini de învăţare Strategia didsactică Evaluare


activităţii operaţio- (metode,
Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de
Timp nale tehnici,
propunătoarei preşcolarilor organiza-
itemi)
re
1.Captarea Se citește o
atenţiei OA2 ghicitoare Copiii Conversaţia Aprecieri
(2 minute) răspund la Joc: Anexa 2 Frontală verbale
“Intr-o cusca-s
ghicitoare. ghicitoarea (ghicitoa
multi catei, rea)
Toti sunt albi şi
rotofei,
Mama-i pune la
mujdei.
Ia ghiciţi. Cine
sunt ei ?
(Usturoiul)”

2. Astăzi vom învăţa Copiii ascultă


Enunţarea OA1 cântecelul cu atenţie
obiective- „Cântecul indicaţiile Conversaţia
lor OA2 legumelor!”. propunătoar Frontală
(1 minut) Cântecul trebuie ei.
repetat și reținut.
3.Actualiza Propunătoarea
rea face câteva
cunoştinţel exerciţii de
or încălzire a vocii,
dobândite OC1 pentru a putea
anterior OP1 cânta cât mai Exerciţiu
Copiii sunt
(3 minute) OA1 corect, împreună muzical
OA2 cu preşcolarii: atenţi şi Frontală
execută
OA3 1. . ma, me, mi,
mo, mu; exerciţiile
2 .ta, te, ti, to, tu; muzicale
3 .da, de, di, do,
du;
4 .ra,re, ri, ro, ru;
4.Prezenta Cântecul pe care îl Frontală
rea noul vom învăța este: Conversaţia
conţinut „Cântecul Anexa 1
(2 minute) legumelor!”.
5.Dirijarea Voi citi copiilor
învăţării versurile cântecului
(6 minute) unul câte unul , iar
după terminarea Anexa 1
OA1 fiecărui vers îi voi Explicaţia
întreba cuvintele Copiii ascultă Frontală
necunoscute. cu atenţie
Intoneaz modelul explicaţiile
cântecului cuvintelor
OA2 „Cântecul necunoscute Demonstraţi
legumelor!”.: a

Tare-mi plac
legumele,
Le stiu toate
OA3 numele. Exerciţiul
Ce-mi dau ele-i o muzical
avere: Copiii vor (interpretar Aprecieri
OC2 Vitamine si putere! interpreta ea Frontală verbale
Castraveti, rosii,
cântecelul. cântecului)
ardei,
Ceapa verde, daca
vrei,
Ridichi, morcovi si
spanac
Varza, cartofi,
toate-mi plac!

Voi interpreta
cântecelul cu
preşcolarii de mai
multe ori, pentru a-
l reţine cât mai
repede.
6.Obţinere Voi împărţi Copiii vor fi
a colectivul de copii împărţiţi în Frontală
performan OP2 în două grupe: fete două grupe. Explicaţia Aprecieri
ţei OA1 şi băieţi. Copiii sunt Pe grupe verbale
(4 minute) OA3 atenţi la
indicaţiile
mele
7.Feed- Le adresez copiilor
back diferite întrebări în Copiii
(3 minute) legătură cu răspund în
conţinutul propoziţie la Conversaţia Aprecieri
cântecelului întrebări. dirijată Frontală verbale
învăţat:
-Ce legume apar în
cântecel?
8. Solicit copiii să
Evaluarea interpreteze singuri Copiii Stikere Aprecieri
perfor- cântecul, și le primesc Frontală berbale
manţei împart stikere. răsplata Conversaţia
(2 minute)

S-ar putea să vă placă și