Sunteți pe pagina 1din 23

-

LICEUL TEORETIC ,,GEORGE VÂLSAN’’FĂUREI


GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL FĂUREI

Proiect de activitate integrată în vederea


obţinerii Gradului didactic I
,,O ZI CU OMUL DE ZĂPADĂ ’’
PROF.ÎNV.PREŞCOLAR: Mutei Florentina(căs.Bran)

GRUPA MIJLOCIE B,-GRUPA ALBINUȚELOR

An şcolar 2021-2022
Data: 20.01.2022
Nivel II
Grupa : Mijlocie .B
Prof.înv.preş.: Mutei Florentina. (căs. Bran)
Tema anualǎ: ,,Când cum și de ce se întâmplă?’’
Tema proiectului: ,,Magia iernii ’’
Tema săptămânală: ,,Hai la joacă in zăpadă!’’
Tema zilei: ,,O zi cu omul de zăpadă...’’
Tipul activitǎţii: Mixtă (transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)
Forma de realizare: Activitate integratǎ :
ALA+ADP +ADE ( DLC+DOS)+ ALA
Mijloace de realizare: Domeniul limbă şi comunicare- povestirea educatoarei
Domeniul om şi societate- confecționare,ansamblare

Dimensiuni ale dezvoltării:


1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Premise în ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute;
1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
Comportamente vizate:
1.1 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă).
1.2 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor, semnificației, etc. (comunicare
expresivă).
2.1 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă).
2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
1.1 Manifestarea curiozității și interes pentru experimentarea și învățarea de lucruri noi.
3.1 Manifestă creativitate în activități diverse.

Obiective operaționale:
⮚ Să asculte cu atenție povestirea pentru a sesiza succesiunea evenimentelor și mesajul transmis.

⮚ Să-şi însuşeasca noile cuvinte: ,,despuiat’’, ,,ciot’’, ,,cărbuni’’, ,,căptușească’’;

⮚ Să reproducă momentele principale ale povestirii pe baza imaginilor.

⮚ Să răspundă la întrebările adresate utilizând propoziții clare și corecte din punct de vedere gramatical.

Activitǎţi de învǎţare integrate:


❖ Joc liber
❖ Activitǎţi de dezvoltare personalǎ (ADP):

⮚ Salutul; Prezenţa; Calendarul naturii

⮚ Întâlnirea de dimineaţǎ: În cerc să ne așezăm și o poveste să ascultăm

⮚ Mesajul zilei: ,,Surprizele Zanei Iarnă’’

⮚ Rutine: mersul la baie, servirea mesei

⮚ Tranziţii: ,,Ca sǎ fiu copil voinic…’’, ,,Luaţi seama bine…’’, ,,Bat din palme clap, clap, clap…’’ etc.

❖ Activitǎţi pe domenii experienţiale (ADE): DLC+DOS

Domeniul Limbă şi Comunicare – ,,Povestea omului de zăpadă’’ (povestirea educatoarei);

⮚ Dominion Om şi Societate-,,Omul de zăpadă’’ (confecţionare)

❖ Activitǎţi didactice liber-alese I:

⮚ Biblioteca: ,,Cărticica’’ : sortare imagini

Sarcina didactică:
-Copiii sortează imagini din poveste ,in vederea realizării unei carti.
⮚ Joc de rol ,, De- a gospodinele ’’ bulgări pentru omul de zăpadă

Sarcina didactică:
-Copiii modelează bulgări mari,mijlocii,mici ,din compoziția primită pentru prajituri , îi tăvălesc prin nucă de
cocos,apoi îi așază pe tăviță
⮚ Artă: ,,Omul de zăpadă” confecționare

Sarcina didactică:
-Copiii confecționează omul de zăpadă, folosind mingiuțe din polistiren ,de diferite mărimi,( mari mijlocii,mici),
apoi îi pun ochi, nas, gura si nasturi.

❖ Activitǎţi didactice liber-alese II (recreative):

⮚ ,,Zăpadă pe capul meu’’- joc de mişcare.

Regulile jocului:
-Copiii vor merge cu un fulg pe cap fără să-l scape, pe zona delimitată cu două panglici.Dacă un copil scapă
fulgul ,trebuie să inceapă din nou.
-Copiii sunt așezați in rând cu câte un fulg de zăpadă in mână.
-La semnalul meu ,copiii își pun fulgul pe cap și încep sa meargă prin zona delimitată.
-Vom executa jocul de probă.
-Jocul se va repeta de 3-4 ori.
-Pentru complicarea jocului, le voi spune copiilor să meargă mai repede..

⮚ ,,Dansul fulgilor de nea” joc de mișcare

⮚ Așezați in cerc , copiii interpreteză mișcări pe ritmul sugerat de linia melodică.

-Dansul se termină ,odată cu terminarea melodiei.


Strategia didactică:
⮚ Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, povestirea
educatoarei, problematizarea, exerciţiul, turul galeriei, evaluarea, mâna oarbǎ, metoda interactivă
,,Cubul’’.

⮚ Mijloace didactice: Calendarul naturii, simbolurile copiilor, ,,Povestea omului de zăpadă’’, covorul
povestitor, cubul, săculeţ, ecusoane, mingiuțe din polistiren, acuarele, compozitie pentru
prajituri,fulgi de cocos ,imagini din poveste ,tavite ptr prajituri etc.

⮚ Forme de organizare: - frontal, individual, pe echipe

Forme de evaluare: - formativǎ

-aprecieri verbale

Bibliografie:
✔ M.E.C.T., Curriculum pentru învǎţǎmântul preşcolar’’, 2019;

✔ Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, ,,Metode interactive de grup-ghid metodic’’,
Editura Arves, 2007;

✔ Revista ,,Învǎţǎmântul preşcolar’’ nr.3-4/2009, nr.1-2/2012;

✔ Grama Filofteia, Pletea Mioara, Spânu Cristina, ,,Ghid pentru proiecte tematice’’, Editura DPH, 2008;
Scenariul zilei
Vom realiza salutul.Educatoarea va rosti:
,,Dimineaţa a sosit
La grǎdiniţǎ am venit.
În semicerc sǎ ne-aşezǎm
Cu toţi sǎ ne salutǎm.
A-nceput o nouǎ zi,
Bunǎ dimineaţa, copii!’’

Copiii vor rǎspunde:,, Bunǎ dimineaţa, doamna educatoare!’’, apoi se vor salută spunându-și numele fiecare
copil și așezând pe suport,bagheta cu poza fiecăruia, spunând ,, Bunǎ dimineaţa, pe mine mă cheamă Andreea!’’
sau ,,Bunǎ dimineaţa, pe mine mă cheamă Ştefan!’’pentru realizarea prezenţei la grupă, vom stabili dacă lipsește
vreun coleg.
,,Dupǎ ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit?’’
(Voi numi un copil pentru a evidenţia absenţii.)
Educatoarea împreună cu copiii vor cânta:,,Bună dimineaţa !’’
Ursuleții s-au trezit,
Bună dimineața!
Iepurașii s-au trezit,
Bună dimineața!

Șoriceii s-au trezit,


Bună dimineața!
Și copiii s-au trezit,
Bună dimineața!

Ritmul de înviorare
I-a cuprins pe fiecare.
După ce și-au făcut patul,
A urmat apoi spălatul.

În urechi, pe subsiori,
Pe ochi și pe dințișori
Bine e să fii curat,
Îngrijit și pieptănat.
Ca să faci tot ce poftești
Și ca să nu te grăbești,
Fii devreme la culcare
Și devreme la sculare.

Să n-alergi după tramvai,


Ca să nu te împiedici, vai!
Și o să fii de toți iubit,
Sănătos și fericit.

Completăm calendarul naturii, stabilind anotimpul, luna, ziua, data, starea vremii, marcând schimbărie
din natură,precum și imbrăcămintea potrivită pentru această perioadă.
Împărtășirea cu ceilalți / activitate de grup.

La activitatea de grup,cu ajutorul unei mingi din polistiren( bulgăre de zăpadă),care v a fi aruncată de la un copil la
altul ,vom preciza de ce considerăm că iarna este anotimplul bucuriei și care sunt jocurile copiilor in acest
anotimp.
Noutatea zilei este momentul de captare a atenţei în care este prezentată ,,Scrisoarea ” Anexa 1,primită
de la omul de zăpadă, prietenul copiilor, care vrea să petreacă o zi cu copiii de grădiniță și Zâna Iarnă i-a
indeplinit dorința.
Educatoarea anunță:,,Astăzi dragi copii,ne vom desfășura activitățile în compania OMULUI DE
ZĂPADA.Dacă Zâna Iarnă i-a indeplinit dorința ,și l-a adus la grădiniță să fie alături de voi, ne-a trimis și o cutie cu
surprize, pe care noi le vom folosi astăzi in desfășurarea activitătilor.Zâna Iarnă, pentru că l-a adus pe omul de
zăpadă la noi a vrut să cunoastem povestea. Așadar, ne-a trimis un covor povestitor, prin care noi vom descoperi
povestea Omului de zăpadă.
Educatoarea
anunţă titlul poveştii ,,Povestea omului de zăpadă” şi le cere copiilor să fie foarte atenţi, deoarece ei vor finaliza
povestea. Expunerea este adaptată nivelului de înţelegere a copiilor folosind metode şi procedee care să capteze
interesul acestora, prin aşezarea siluetelor, folosind modularea vocii, mimică şi gesticulaţie, schimbarea ritmului
vorbirii.

Din poveste se desprinde urmatorul plan:

- descrierea cadrului de poveste, a anotimpului iarna;

-prezentarea personajelor: Copilul, Omul de zăpadă, Zâna Iarnă,căprioarele ,păsărelele,piticii, iepurasii:


-acţiunea personajelor principale;

-dorinţa Zânei de a-i da viața Omului de zăpadă

Apoi prin metoda ,,Cubului,, realizez repovestirea adresând copiilor întrebări din poveste.

Rutine: Utilizând tranziţia ,,Mergem toți in pas voios


Ta ,ta ra, ta, ta, ta,
Ca soldații,drept frumos,
Ta,ta ra,ta,ta,ta
Cum merge i ,mergem si noi,
Ta,ta ra ,ta,ta,ta,ta,
Un-doi,unu ,doi.
Ta,ta ea ta,ta,ta,’’ , copiii vor merge la baie organizat, apoi vor servi masa.
Dupǎ servirea mesei se va desfǎşura activitatea pe centre, astfel: folosind metoda ,,Mâna oarbă’’copiii vor
alege dintr-un săculeţ un ecuson (carticica,prajitura si om de zăpadă).Voi prinde copiilor în piept ecusonul ales. La
centrul Biblioteca va fi aşezat un jeton-carte, la centrul Joc de rol ,va fi așezat un jeton cu o prăjitură iar la centrul
Artă/DOS va fi aşezat un jeton- om de zăpadă .
La centrul Biblioteca ,copiii vor sorta doar imagini din poveste ,pe care cu ajutorul educatoarei le vor prinde si
vor realiza o carte. La centrul Artă/DOS, copiii vor realiza din trei globulețe albe din polistiren ,pe suport ,prin
ansamblare ,un om de zăpadă ,cu toate elementele componente(ochi,nas,gura,pălări,mătură) , iar la centrul Joc
de rol copiii vor realiza din compoziția dată , trei biluțe mari , mijlocii și mici pe care apoi le va tăvăli prin fulgi de
cocos
Prin intermediul tranziţiei
,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne rǎsucim
Şi spre măsuțe noi pornim.’’
Fiecare copil va merge la centrul, care are acelaşi simbol cu cel din piept.
După terminarea lucrului la primul centru, copiii vor trece şi la celelalte.Voi supraveghea atent îndeplinirea
sarcinilor de la fiecare centru în parte, oferind indicaţii atunci când este necesar. După terminarea lucrului pe
centre, vom realiza evaluarea lucrărilor, încurajând copiii să-şi exprime opiniile cu privire la îndeplinirea sarcinilor
date.
La centrul Artă se va desfăşura activitatea din cadrul Domeniului Om şi societate, astfel: după terminarea
lucrului pe centre, fiecare copil își va aseza omul de zapada ,lângă cel care a venit in vizită la grupă Vor avea ca
sarcina să aseze frumos prăjiturile pe tăvită și cărticele le expunem la panou.
Voi face aprecieri verbale asupra modului de desfǎşurare a activitǎţii.
Voi evidenţia încǎ o datǎ mesajul zilei: ,,Surpriza Zânei Iarna’’
Vom intona cântecelul ,,Omul de Zăpadă.’’, în jurul omului de zăpadă
ALA II
1. ,,Zăpada pe capul meu’’ (joc de mişccare),Copiii primesc cate un fulg de zăpadă ,apoi se vor așeza in rând.La
semnalul educatoarei ,copiii încep sa parcurgă traseul delimitat cu fulgul in cap,fără să-l scape. Cine scapă
fulgul reia traseul de la capăt.

2. ,,Dansul fulgilor de nea ’’ (joc liniştitor). Aşezaţi în cer copiii vor dansa impreuna cu educatoarea pe melodia
cantecului .
La final, copiii vor descoperi câte o surpriza dulce lăsată de Zâna Iarnă, lângă Omul de Zăpadă.

Anexa 1

Scrisoarea Omului de zăpadă

Bună dimineața dragii mei prieteni!


Sunt tare bucuros să fiu astăzi la grădiniță,alături de voi.Poate vă întrebați cum am ajuns în sala voastră de
grupa?Păi atunci să vă povestesc.....după cum ați aflat deja ,Zâna Iarnă are grijă de mine,și le dăruiește copiilor
mereu zăpadă,pentru a se juca și a construi oameni de zăpadă.

Eu sunt foarte fericit,când ieșiți afară și vă jucați cu mine,insă când sunteți in grădiniță,imi este tare dor de
voi.Așa că am rugat-o pe Zâna Iarnă,să facă o vrajă si să nu mă topesc,să pot veni, măcar o zi ,cu voi la
grădiniță.Ce spuneti?Mă primiți?
Sunt tare nerăbdător să văd ce lucruri minunate faceți aici!

Cu mult drag , prietenul vostru,Omul de zăpadă!

Anexa 2
,,Povestea omului de zăpadă’’

Într-o iarnă friguroasă, cu mult omăt, un copil se juca singur în curtea din spatele casei. Nu avea prea multe
jucării, dar avea multă zăpadă, așa că nu se plângea. A început să facă bulgări: unu, doi, trei, mai mari, mai mici,
apoi i-a așezat unul peste altul, ca la un turn. S-a gândit apoi să decoreze turnul, dar tot ce a găsit prin curte au
fost câțiva cărbuni, un morcov înghețat rămas rătăcit prin grădină din toamnă, o căciulă veche și un ciot de
mătură de prin magazie. Pe înserat, copilul a intrat în casă, lăsând turnul de zăpadă singur, în grădina înghețată.

Zâna Iarna, care colinda lumea în sania ei trasă de cal alb, a zărit arătarea din grădină şi, în glumă, s-a gândit să
îi dea viaţă. Când s-a aşternut liniştea, din pădurea din apropiere au început să sosească musafirii nopţii. Două
căprioare înfometate s-au apucat să scormonească omătul, căutând frunze de varză sau ştiuleţi uitaţi prin grădină
de gospodari. Hrana era greu de găsit. Omul cel alb le-a zărit şi s-a gândit să le ofere nasul său cel potocaliu.

– Eu nu am nevoie de el, iar pentru voi poate fi o cină gustoasă…”


Căprioarele au primit bucuroase darul. În aceeaşi vreme, câteva păsărele

s-au aşezat pe capul omului de nea. Ar fi avut nevoie de câteva fire de lână ca să-şi mai căptuşească cuiburile reci.

– Cu mare drag! le-a răspuns omul de zăpadă şi s-a grăbit să împartă toată lâna cu păsările cerului.

Cât a fost noaptea de lungă, omul de nea a făcut cadouri celor din jur: firele de paie din mătură le-a dat unor 
iepuraşi, iar cărbunii unor pitici ai pădurii. Spre dimineață, Zâna Iarnă l-a văzut stând cu totul despuiat. A înțeles
ce s-a întâmplat și atunci, pentru bunătatea lui s-a gândit să-i ofere și ea un dar special: dragostea tuturor
copiilor.

De atunci, omul de zăpadă este un simbol nelipsit al iernii. Când zăpada acoperă în strat pufos  pământul, toţi
copiii se grăbesc să ridice oameni de zăpadă, pe străzi, în grădini sau în curţile caselor.
Strategii didactice
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic Metode şi Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
1.Moment Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar
organizatoric bunei desfăşurări a activităţii:

● aerisirea sălii de grupă;


Exerciţii
● amenajarea spaţiului de desfăşurare a organizatorice Calendarul Individual Verificarea
activităţii; naturii orală

pregătirea materialului demonstrativ şi Pozele


distributiv; copiilor
Conversaţia Observare
● introducerea copiilor în sala de grupa . a
comporta
In cadrul întâlnirii de dimineaţă, se face:
mentului
-salutul: Buna dimineata, copii cuminti si
ascultatori! copiilor
-prezenta: la panou ,copiii îşi aşează
simbolul cu poza, pozele ramase indică copiii
absenţi;
-calendarul naturii: se completeaza cu datele
calendaristice (anotimp, anul, luna,
ziua,starea vremii etc.)
Tranzitia: ,,Luaţi seama bine ”– gimnastică
de înviorare

2.Captarea Se realizează în cadrul întâlnirii de dimineaţă,


atenţiei la noutatea zilei unde copiii află ce surpriză Conversaţia
le-a trimis ,,Zâna Iarna” Frontal
Surpriza Formativǎ
Educatoarea le cere copiilor să observe
Observaţia Individual
decorurile pregătite în sala de grupă –
surpriza ,,Covorul povestitor’’, Omul de
zăpada ,care se află in clasă. Conversaţia

-Mesajul zilei: ,,Omul de zăpadă petrece o zi


cu noi.’’
3.Anunţarea -Voi anunţa tema zilei: ,, Prietenul meu,
temei şi a Omul de zăpadă ’’.
obiectivelor Educatoarea poartă o discuţie în care le Convesaţia
transmite copiilor că le va spune o poveste,
dar trebuie să fie foarte atenţi, deoarece
,dupa terminarea povestii ,se vor juca cu un Explicaţia Frontal
cub mare ,doar dacă vor retine povestea.
Titlul povestirii ,, Povestea omului de
zăpadă”
4.Dirijarea Se prezintă copiilor conţinutul povestirii
învǎţǎrii ,,Povestea Omului de zăpadă’’ (Anexa 2), Povestirea ,, Povestea
ajutată şi de siluete sugestive, pe care le voi educatoarei Omului de
expune pe ,,Covorul povestitor’’. zăpadă ’’
Expunerea este adaptată nivelului de (Anexa 1
întelegere a copiilor folosind metode şi Şorţul Frontal
procedee care să capteze interesul acestora Explicaţia povestitor
prin siluete, folosind modularea vocii, mimică
şi gesticulaţie, schimbarea ritmului vorbirii. Personaje-
-Voi explica preşcolarilor cuvintele noi: siluiete
,,magazie’’, ,,arătare’’, ,,despuiat’’, ,,ciot’’,
,,carbuni’’, ,,căptușescă’’. Conversaţia Aprecieri
-Voi adresa copiilor întrebări referitoare la Problematizar verbale
textul poveştii: ea
- ,,Care este titlul poveștii?’’
- ,,Ce anotimp este prezentat in poveste?’’
- ,,Care sunt personajele poveștii?’’ Frontal
-,,Ce a construit băietelul?’’ Repovestirea Individual
-,,Cine i-a dat viață omului de zăpadă ?,,etc
-Pentru a reţine cât mai bine ideile principale
ale poveştii, voi numi pe rând, câte un copil
pentru a relata, în ordine cronologică, câte o Formativă
secvenţă din poveste.La final un copil va
repovesti întreg conţinutul legendei.
Idei principale: siluete
- Copilul a construit un om de zăpadă.
.
-Zâna Iarnă i-a dat viață omului de zăpadă
- Omul de zăpadă a dat nasul din morcov Explicaţia
căprioarelor infometate.
-Rândunelele au primit fire de lână pentru
căptușirea cuibului.
-Pentru bunătatea lui ,Zâna Iarna i-a dărut Conversaţia
omului de zăpadă, iubirea eternă a copiilor.

-Voi spune copiilor că de atunci omul de


zăpadă este simbolul iernii. Frontal
-Le voi adresa copiilor câteva întrebări :
,,Din ce construim omul de zăpadă ?’’
(,,Din bulgări de zăpadă’’)
- ,,In ce anotimp construim oameni de Demonstraţia Individual
zăpadă ?’’
(,,În anotimpul de iarnă.’’)
-Fixarea conţinutului povestirii şi reţinerea Exerciţiul
momentelor principale se vor face prin
metoda ,,Cubului”.

Pe laturile cubului voi pune următoarele


Formativă
imagini:
⮚ Descrere :,,Omul de zăpadă”-
imagine Frontal
Cubul
- Cum arată omul de zăpadă din poveste?
⮚ Argumentează:,,Omul de zăpadă și Individual
celelalte personajele”-imagine Aprecieri
-De ce omul de zăpada este diferit de verbale
Siluete
celelalte personaje?
⮚ Analizează:,,Gesturile de bunătate a
omului de zăpadă.”
- Ce gesture de bunătate a făcut omul de
zăpadă?
⮚ Aplică:,,Gesturi de bunătate a
copiilor” Cub
-Ce gesturi de bunătate faceți voi?
⮚ Asociază:,,Pe față cu fulg de nea?”
-Cu ce povești puteti asocia?

⮚ Compară:,,Omul de zăpadă”

-Comparară omul de zăpadă din poveste cu


unul adevărat.

Copiii sunt invitați pe rând să


rostogolească cubul si să răspundă la
intrebări

Prin metoda interactivă ,,Cubul”,fixez


cunoștințele insușite din poveste.
5.Obţinerea Educatoarea le propune copiilor să meargă
performanţei la centrele deschise . Copiii se vor opri la Săculeţ
fiecare centru. Se vor intuí materialele şi le Ecusoane
vor recunoaşte. Se vor explica sarcinile.
Jetoane
La centrul ,,Biblioteca ’’ -copiii vor sorta
jetoane ,doar imagini din poveste .Cu
ajutorul educatoarei, vor prinde imaginile
sortate intr-o carte . Formativă
Aluat
Explicaţia Frontal
La centrul ,,Joc de rol ’’ -copiii se vor
juca ,,De a gospodinele.”,unde vor pregăti Fulgi de
prăjituri din aluat, Demonstraţia cocos În echipă

tavițe
La centrul ,,Artă’’-la acest centru se va Exerciţiul Aprecieri
desfăşura activitatea din cadrul Domeniului Individual verbale
Om și societate. Copiii vor asambla ,,Omul
coșulețe
de zăpadă,,și ii va pune toate elementele Explicaţia
componente globulețe Formativă
Copiii îşi vor alege centrul unde doresc să albe din
polistiren
lucreze, ţinând cont de sarcini. După efectu-
area de către copii a unor exerciții de incăl- sârmă
zire a muşchilor mâinii: plouă, bate vântul, plușată
mişcăm degeţelele, educatoarea le ureaza
carioci
spor la lucru.

În realizarea sarcinilor la fiecare centru


copiii vor fi îndrumaţi şi ajutaţi de catre
educatoare.

6.Evaluarea La terminarea lucrului pe centre vom


realiza evaluarea, încurajând copiii să-şi
exprime opiniile cu privire la îndeplinirea
sarcinilor date. Vor fi evaluate rezultatele Explicaţia Frontal Aprecieri
activităţii la toate centrele de activitate. Voi Individual verbale
face aprecieri verbale asupra modului de
desfǎşurare a activitǎţii.

La final, fiecare copil îşi va aşeza omul de


zăpadă lângă cel care a venit in vizită astazi la
noi.

-Vom forma o horă omului de zăpadă şi


vom cânta cântecul ,, Omul de zăpadă’’,
pentru a realiza tranziţia spre activitatea
următoare.
7.Încheierea În încheierea activităţii vom desfăşura jocul Explicaţia Fulgi de
activitǎţii de mişcare: ,,Zăpada pe cap’’ şi dansul Demonstraţia zăpadă Frontal Aprecieri
liniştitor ,,Dansul fulgilor de nea’’ . Jocul Individual verbale
La final, copiii vor descoperi câte o surpriza Pe echipe
dulce ,in cutiuța omului de zăpadă.

S-ar putea să vă placă și