Sunteți pe pagina 1din 14

Grădiniţa P.P. Nr.

10 „Furnicuța” Arad

Proiect de activitate integrată

„Ghioceii mesageri”

Educatoare: Roxandra Dagău


Grădinița P.P. Nr.10 „Furnicuța” Arad

DATA: 23.02.2024

GRUPA: Grupa Mică C

TEMA: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

SUBTEMA: „Mărţişor, vestitor al primăverii”

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare/sistematizare a cunoştinţelor,

priceperilor şi deprinderilor

ACTIVITATE INTEGRATĂ:

„GHIOCEII MESAGERI”

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Deprinderi specifice primirii copiilor, deprinderi specifice

servirii mesei.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: Salutul, prezența, calendarul naturii,

împărtăşirea cu ceilalți și activitatea de grup.

NOUTATEA ZILEI: „Zâna Primăvară”

ADE:

DPM (educaţie fizică – gimnastică ritmică cu obiecte) „Ghioceii

mesageri”

ALA 1:

ŞTIINŢE: „Încercuieşte ghiocelul cu tulpina cea mai lungă” –

comparare

BIBLIOTECĂ: „Ghicitorile primăverii” – ghicitori pe bază de imagini


ARTĂ: „Decorează rochiţa zânei primăvară” – lipire

ALA 2: Joc de atenţie: „Flori de primăvară”

ADP: Deprinderi specifice servirii mesei şi îngrijirii personale.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII ŞI COMPORTAMENTE VIZATE:

A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI

PERSONALE

2. Conduită senzorio-motorie

2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză,

semnale sonore, melodii

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE

1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu

adulții din mediul apropiat

3. Activare și manifestare a potențialului creativ

3.1. Manifestă creativitate în activități diverse

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A

PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII

2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului

E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru

rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat

2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime,

formă, greutate, înălţime, lungime, volum


OBIECTIVE:

01. Să îşi coordoneze mişcările date.

02.Să încercuiască ghiocelul cu tulpina mai lungă.

03.Să identifice imaginea corespunzătoare ghicitorii spuse de

educatoare.

04.Să decoreze prin lipire, rochiţa zânei.

05.Să respecte regulile jocului.

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Dezvoltarea armonioasă a corpului prin coordonarea mişcărilor.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia,

exerciţiul, jocul, observarea, analiza, munca independentă, lipirea.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: zâna Primăvară, eşarfe, fişe de lucru,

ghicitori, imagini cu flori de primăvară, flori de hârtie, lipici.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grupuri mici.

METODELE DE EVALUARE: conversaţia euristică, observarea

sistematică a comportamentelor, aprecierea lucrărilor, aprecieri

stimulative, chestionarea orală.


BIBLIOGRAFIE:

Bordeanu, S., Brădişteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, S.,

Hăidean, R., Ignat, E., Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu,

C., Răileanu, D., (2009), Curriculum pentru învăţământul preşcolar,

prezentare şi explicitări, Ed. Didactică Publishing House,

Bucureşti

Colceriu, Laura, (2010), Metodica predării activităților instructiv-

educative în grădinița de copii, Ed. Didactică și Pedagogică,

București.

Ministerul Educației Naționale, (2019), Curriculum pentru educație

timpurie.

Tipei-Voia, M., Dărău, F., Tifrea D., Chiţu, E., Haiduc, S., (2021)

Jocuri educative pentru educaţia timpurie, Ed. Rebeca, Zădăreni

Theulet-Luzie, Bernadette, Barthe, Valerie, (2008), 1001 activităţi

pentru grădiniţă, de-a lungul unui an, Ed.Aramis, Bucureşti


SCENARIUL ACTIVITĂŢII

ADP:

Activitatea zilei debutează cu întâlnirea de dimineaţă, unde copiii

au posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea de spirit

şi buna dispoziţie.

Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de către toţi

copiii grupei. Acesta va fi realizat între copii prin tehnica comunicării

rotative, folosing formula:

Bună dimineaţa, (numele)!


La prezenţă copiii vor privi în jur şi vor menţiona numele colegilor

care lipsesc.

Acum că ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat,
Oare azi cine lipseşte
Să vedem cine ghiceşte?
Urmează să fie completat împreună, calendarul naturii:

Ce zi este astăzi? R: Astăzi este vineri.


Dacă astăzi este vineri, ce zi a fost ieri? Ieri a fost joi.
Dacă astăzi este vineri, ce zi va fi mâine? Mâine va fi sâmbătă.
(Repetăm toate zilele săptămânii)

În ce anotimp suntem? Suntem în anotimpul iarna.


Cum este vremea în această dimineaţă?
La împărtăşirea cu ceilalţi preşcolarii numesc pe rând ce le place să

se joace în parc când vine primăvara. Urmează activitatea de grup cu un

moment de mișcare ce va fi desfăşurat cu ajutorul cântecelului „Hai la


grădiniţă”, unde împreună cu preșcolarii vom executa câteva mișcări

sugerate de textul cântecelului, fiind așezați într-un semicerc.

Hai la grădinită!

I. De ești băietel / Sau de eşti fetiță


Ia-ţi un ghiozdănel / Și hai la grădiniță

Refren: Ne jucăm, colorăm, / Învățăm şi cântăm


Pe mânuțe ne spălăm / Hai la grădiniță!

II. Avem jucării / Creioane colorate


Știm să socotim / Și literele toate

Refren:

III. Cântecele multe /Știm pentru serbare


Spunem poezii / Veniți cu mic, cu mare

Refren:

După ce copiii au cântat şi au dansat le voi prezenta pe zâna

Primăvară, întâlnită în drumul meu spre grădiniţă (elementul surpriză).

Alături de aceasta, copiii sunt invitaţi într-o nouă călătorie plină de

activităţi şi jocuri distractive.

ADE:

Desfăşurarea activităţii începe prin momentul organizatoric când

pregătesc spațiul necesar desfășurării activității în condiții optime.

Aerisesc sala de grupă, așez copiii şi pregătesc materialul didactic

necesar.
Le voi spune copiilor o ghicitoare (captarea atenţiei):

În rochiţă azurie
Se avântă peste glie.
Flori aruncă cu duiumul,
Peste tot îi simţi parfumul.
Pe câmpie mieii zburdă,
Copilaşii o salută:
– Bun venit la noi în ţară,
Prea frumoasă…!
(Primăvară)
Răspunsul la aceasta ghicitoare este sugerat şi de zâna Primăvară,

venită în vizită la îngeraşi.

Deoarece zânei îi plac mult mişcările armonioase, le propune copiilor

să înveţe despre cum să facă gimnastică ritmică cu ajutorul unor eşarfe

(anunțarea temei și a obiectivelor).

DPM:

Voi trece la pregătirea organismului pentru efort cu acțiuni pe loc:

exerciții de întoarcere prin pășire:

Fă la fel ca mine!
Copiii acționează la comandă, ducând mâinile pe cap, mâinile pe

șolduri, mâinile la ceafă, etc.

Urmează acțiuni în deplasare: mers pe loc, ca soldăţeii, cu ridicarea

accentuată a picioarelor, mers în cerc unul după altul, mers cu menținerea

brațelor în lateral, mers pe vârfuri cu mâinile pe șolduri, mersul piticului,

mers cu exerciții de respirație.


Alergare în jurul sălii în ritm imprimat de educatoare prin bătăi din

palme. Din mers, realizarea formației de cerc clar, coerent și expresiv,

prezentând copiilor regulile acestuia.

Continuăm cu influențarea selectivă a aparatului locomotor.

Exerciții pentru cap și gât (aplecarea capului înainte cu arcuire;

aplecarea capului pe spate).

Priviti cerul!
Priviți pământul!
Exerciții pentru brațe (rotirea brațelor întinse, înainte și înapoi,

ridicarea și coborârea ritmică a brațelor întinse orizontal).

Zburaţi ca păsărelele!
Exerciții pentru trunchi (răsuciri ale trunchiului cu brațele pe

mijloc).

Scoatem dopuri!
Exerciții pentru picioare (sărituri pe ambele picioare).

Sărim ca mingea!
După aceste exerciţii de încălzire are loc realizarea temei.

Ca să putem să o ajutăm pe zână, e nevoie ca fiecare copilaş să îşi ia


o eşarfă şi să mă urmărească la fiecare exerciţiu:
EXERCIȚIUL 1 – Stând cu brațele lateral

T1; T2 – rotirea brațelor înainte

T3; T4 – rotirea brațelor înapoi

Se repetă de 4x4 timpi.


EXERCIȚIUL 2 – Stând cu brațele sus

T1; T3 – balansarea brațelor prin față spre spate cu arcuire din

genunchi. Balansul și arcuirea se execută cu amplitudine mare

T2; T4 – revenire.

Se repetă de 4x4 timpi.

EXERCIȚIUL 3 – Stând depărtat cu palmele la ceafă

T1; T3 – îndoirea trunchiului la orizontală (privirea înainte)

T2; T4 – revenire cu spatele drept, coatele trase înapoi.

Se repetă de 4x4 timpi.

EXERCIȚIUL 4 – Stând depărtat cu palmele pe șold

T1 – îndoire laterală stânga

T2 – revenire

T3 – îndoire laterală dreapta

T4 – revenire

Se repetă de 4x4 timpi.

EXERCIȚIUL 5 – Stând departat cu brațele sus

T1; T2 – rotirea brațelor înainte

T3; T4 – îndoirea trunchiului înainte.

Se repetă de 4x4 timpi.

La rotare și îndoirea trunchiului, brațele și genunchii sunt bine

întinși. Jocul va continua până când toți copiii au executat fiecare

exerciţiu cel puţin de două ori.

După activitatea principală are loc revenirea organismului după

efort: vom umfla balonul, vom merge cu respiraţie controlată


În încheierea activităţii se vor face aprecieri generale şi

individuale asupra comportamentului copiilor şi asupra participării acestora

la activitate.

ALA 1:

Zâna le oferă cu această ocazie copiilor, jetoane cu imagini

corespunzătoare câte unei flori de primăvară. Fiecare copil alege din

săculeţ un jeton. Se anunță centrele de interes deschise și temele pe care

le vor realiza. Copiii vor merge la centrul unde urmează să lucreze, după

jetoanele cu elemente primite. La fiecare centru Ştiinte, Bibliotecă,

Artă, vor merge copiii care au jetonul corespunzător.

Ghiocel: Bibliotecă

Toporaş: Ştiinţe

Lalea: Artă

Împărţiţi în trei echipe, păstrând distanţa corespunzătoare și

îndrumaţi de mine, cu ajutorul tranziţei:

Bat din palme clap-clap-clap / Din picioare trap-trap-trap


Ne-nvârtim, ne răsucim / Şi la mese acum pornim.
copiii se îndreaptă spre locul unde îşi vor desfăşura activitatea.

Ştiinţe: Copiii încercuiesc pe fişa de lucru, ghiocelul cu tulpina cea mai

lungă.

Bibliotecă: Copiii identifică imaginile care corespund cu ghicitorile spuse

de mine.

Artă: Copiii vor lipi flori de hârtie pe rochiţa zânei Primaveră.

După ce toți copiii au trecut pe la fiecare centru, la final, se fac

aprecieri verbale copiilor asupra modului în care au realizat sarcinile de


lucru, asupra comportamentului acestora. Eu și zâna îi felicităm pe copii și

le mulţumim pentru ajutorul acordat.

Zâna are în continuare nevoie de ajutorul copiilor. Ea le cere să se

poziţioneze în cerc şi să urmeze instrucţiunile primite. Cu ajutorul

tranziţiei:

În picioare ne ridicăm, / Un cerc să formăm!


ALA 2:

Copiii se aşează pe scăunele în semicerc. Voi explica regulile jocului,

unul din preşcolari va lua de pe masă o imagine cu floare de primăvară din

mai multe afişate, în timp ce ceilalţi aşteaptă cu ochii inchişi. La semnalul

meu, copiii deschid ochii şi încearcă să ghicească ce floare lipseşte. Cel

care ghiceşte va fi următorul care vine la masă. La acest joc nu câştigă

nimeni, dar toată lumea se distrează şi este atentă. Vom desfăşura

împreună câte un joc de probă, pentru a vedea dacă şi-au însuşit regulile.

Acolo unde va fi necesar voi da explicaţii suplimentare şi le voi

reaminti regulile jocului. Voi urmări buna desfăşurare a jocului şi

respectarea regulilor.

Jocul se execută până când toţi preşcolarii l-au desfăşurat cel puţin

de două ori.

În final, se fac aprecieri verbale copiilor asupra modului în care au

realizat sarcinile de lucru şi asupra comportamentului acestora. Zâna îi dă

fiecăruia câte o îmbrățișare, drept mulțumire.


ANEXA 1: Încercuieşte ghiocelul cu cea mai lungă tulpină

ANEXA 2: Ghicitori despre flori de primăvară


ANEXA 3: Decorează rochiţa zânei Primăvară

S-ar putea să vă placă și