Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA:03.02.2022
Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic “Spiru Haret” Buzău
Grupa: Mixtă
Profesor coordonator: Stana Emilia
Profesor învățământ preșcolar: Chirac Virginia
Propunător: Săcuiu Gabriel Iustin
Tema anuală.:”Cum este, a fost si va fi aici, pe pămant ?”
Tema săptămânii:”Din ținuturi reci sau calde, aflăm lucruri importante”
Tipul activităţii: transmitere de cunoştinţe şi consolidare de deprinderi;
Forma de realizare: Activitate integrată: ADE- DPM+DȘ
Scopul activităţii: Însuşirea număratului până la 6; familiarizarea cu cifra 6; consolidarea
deprinderii de a merge în echilibru, de a sări şi de a trece corect peste obstacole.
Strategia didactică
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
Mijloace didactice: material individual, cifre, cercuri
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;
Locul de desfăşurare: sala de grupă.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


DŞ: Cifra 6
Obiectiv de referinţă: Să numere de la 1 la 6 recunoscând grupele de obiecte şi cifrele corespunzătoare;
Obiective operaţionale:
 Să formeze grupe cu 5, 6 obiecte;
 Să înumere crescator si descrescător pana la 6.
 Să sesizeze diferenţa cantitativă de 1 obiect între cele două grupe.

DPM: Exerciţii de tărâre, sărire, de mers în echilibru


Obiectiv de referinţă: Să fie apt să utilizeze deprinderile motrice însuşite în diferite contexte;
Obiective operaţionale:
 Să execute corect mersul în echilibru pe o suprafaţă de sprijin redusă;
 Să sara dintr-un cerc in altul fără să se dezechilibreze.
 Să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului.
NR. ETAPELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT. ACTIVITĂŢII Ob. Metode si procedee Mijloace de
Op. invățare
1. Moment - aerisirea sălii de grupă;
organizatoric -aranjarea mobilierului;
(3 minute) -intrarea copiilor;

2. Introducerea în Copiii vor sta in semicerc in timp ce eu o să


activitate/ le povestesc următoarea întamplare:
Captarea atenţiei Weekendul trecut m-am decis sa ies cu Conversaţia
(5 minute) motorul prin pădure. Drumul a fost foarte
liniștit, pâna am dat de un urs mare! Dar Pluș
statea aproape nemișcat și părea rănit. Asa Planse
că m-am dus să văd ce e cu el. Când m-am Verificarea
apropiat am vazut că plângea si era foarte Explicaţia ţinutei, a poziţiei
necajit. S-a întalnit din nou cu vulpea (Cine Demonstraţia corecte a
stie ce i-a facut vulpea ursului?) care iar avea Exerciţiul corpului, a
multă mancare și i-a spus ursului ca a gasit-o execuţiei corecte
la copacul magic. Ca să ia mancare de la
copac trebuia sa facă calcule, iar el nu le
știa. Așa că ne-a rugat să-l ajutăm ca să nu-l
mai păcălească vulpea.
(veriga) Organizarea grupei de copii de la
activitatea de educaţie fizică şi anume:
Adunarea copiilor; Controlul ţinutei; Salutul;
Mers în formaţie de cerc;
3. Anunţarea temei Se anunţă tema zilei În ajutorul ursului care
şi a obiectivelor vor învăţa să numere până la 6 şi să sară, să
(1 minut) meargă in echilibru, să se târasca. Se prezintă
obiectivele pe înţelesul copiilor.
4. Prezentarea Pregătirea organismului pentru efort
conţinuturilor/ Vom face variante de mers si alergare, toate
Dirijarea învăţării îmbinate cu povestea:
(20 de minute) Drumul spre pădure o să reprezinte mersul Explicaţia

ușor care se va transforma in alergare usoara, Exerciţiul Evaluare

iar cand se apropie de ”pădure” vor merge formativă


încet. practic-acţională
+Dș-Ca să intrăm in pădure trebuie să
O2
numaram pana la 6
Am intrat in pădure, dar am dat de mărăcini,
trbuie să mergem pe vârfuri ca să trecem. Exerciţiul Observarea
Acum că am trecut, trebuie să numaram sistematică a
descrescator de la 6. Aseară a plouat, iar pe comportamentului
jos este nămol mergem pe călcâie ca sa nu ne Conversaţia copiilor
murdarim. Ce vedem in depărtare? Câte
mere sunt? Haideți sa batem din palme de 4 Planșe Analiza
ori, poate ne aude ursul. Problematizarea răspunsurilor
-Călcăm peste crengi-mersul uriașului.
O3 Daca am 3 broscuțe si scap una, câte mai am
in mana?
-Trecem pe sub barieră(mersul piticului).Ca Animale de
să intrăm in poiană trebuie sa grupam Demonstraţia jucarie
O3 pisicile si ghemurile. Care sunt mai multe? Planse
O1 Cu câte?
.Influentatea selectiva a aparatului locomotor
Acum ca am ajuns in poiană,trebuie să ne
dezmorțim ca să fim pregătiți. Punem mainile
in șold si:
- privim cerul, pâmantul, la fereastra si la usă
x2.
- înotăm in fata si in spate Exerciţiul Verificarea

-întindem elasticul poziţiei corecte a

-deschidem fereastra corpului,

-atingem cerul-pâmantul execuţia corectă

-culegem flori a exerciţiilor

-sărim ca iepurele r

DȘ- Copacul
Ca să-i fim de folos ursului, trebuie să-l
ajutăm să treacă de proba copacului cu
minuni.
-trebuie să unim farfuria căreia ii corespunde planșe

numărul cubulina(anexa 1)
-Sa punem cifrele in dreptul multimii bune.
(anexa 2)
-Adunare cu 1 si 2(Anexa 3)
Pentru relaxare joculețul ursuletul
doarme(opțional)

5. Obţinerea Dezvoltarea calitătilor motrice –traseu Explicaţia


performanţei aplicativ
(10 minute) De la poiana o să meargă pe alt drum care o Evaluare
să conțină Aperecieri
-Sarituri(pietre pe lac) Exerciţiul Cerc verbale
-Mers in echilibru(trecem podul)
-târâre (mers prin tunel
Pe traseu copiii se vor intalni cu ciuperci, Verificarea
carora trebuie să le asocieze multimea cu poziţiei corecte a
numarul (anexa 4)-DȘ Demonstraţia corpului,
După ce au terminat traseul, pentru a intra in Exerciţiul execuţia corectă a
"grădiniță" trebuie sa facă doua mulțimi a câte Planșe deprinderilor
O1 motrice
4 soricei (anexa 5)-DȘ

6. Feed-back/ Revenirea organismului dupa efort Observarea


Retenţia (5 Copii se aşază în formaţie de cerc pentru Minge sistematică a
minute) următorul joc: comportamentului
-Vor primi o minge pe care o vor da din mână Exercițiul copiilor
in mână, dar cand o să bat din palme, ei
trebuie să schimbe sensul.
7. Evaluare (1 min) Se fac aprecieri verbale şi se dau stimulente.
Anexa 1

Anexa 2
Anexa 3 Anexa 4
Anexa 5
8
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și