Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 14.10.2022
UNITATEA ȘCOLARĂ: Gradinita PP nr. 13
GRUPA: Mijlocie A
EDUCATOARE: Crisan Andrada
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/ suntem?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Gradinita de copii, e plina de jucarii!”
SUBTEMA: „Gradinita de copii, e plina de jucarii!”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Psiho-Motric
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educatie fizica
TIPUL ACTIVITĂȚII: Insusire/ dobandire de noi cunostinte
FORMA DE REALIZARE: joc exercitiu
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Mergi ca mine!”
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidareea de deprinderi mortice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - să execute corect exerciţiile de pregătire a organismului pentru efort, variantele de mers şi de alergare;
-să execute corect exerciţiile fizice respectând poziţia corectă a corpului şi a segmentelor acestuia, răspunzând comenzilor
date de educatoare;

STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: conversatia, observatia, explicatia, exercitiul fizic


Mijloace de invatamant: bacheta magica a Zanei Toamna
Forma de organizare: frontal, individuala
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONȚINUTUL ESENȚIAL METODE ȘI MIJLOACE DE EVALUARE


DIDACTIC/SEC PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
VENȚA
DIDACTICĂ
Momentul Se asigura conditiile optime
organizatoric desfasurarii activitatii; aerisirea
salii de grupa; aranjarea
materialului didactic necesar
desfasurarii activitatii

Observarea
Se va desfăşura prin prezentarea Conversatie Bagheta magica a comportament
Captarea atenției surprizei: Zana toamna a lasat la Zanei toamna ului
usa grupei o bagheta magica

Le voi adresa copiilor intrebari


Reactualizarea legate de exercitiile fizice
cunoștințelor executate in anul interior. Conversatia

Observarea
sistematica a
In continuare se va face cunoscut comportament
Enunțarea temei copiilor ca astazi vom face sport. ului copilului
și a obiectivelor Conversatia

Pregătirea organismului pentru


efort fizic se va realiza prin
efectuarea unor variante de mers şi
alergare: Capacitatea de
Dirijarea Variante de mers: Bagheta magica a retine
învățării/Prezenta mers obişnuit = 8T; Conversatia procedeele de
rea conținutului mers pe vârfuri=8T; Explicatia lucru la
mers ghemuit=8T. Demonstratia sarcinile date
Variante de alergare:
alergare uşoară=8T
alergare cu pendularea gambei
înapoi=8T;
alergare cu genunchii la piept=8T
Exerciţii de relaxare a Conversatia
membrelor.
Influenţarea selectivă a
aparatului locomotor: se va Observarea
realiza printr-un complex de Conversatia atentiei si
exerciţii fizice pentru dezvoltarea Demonstratia interesului
fizică generală. Grupa de copii va copiiilorn
fi aşezată în cerc, picioarele pentru
Obținerea depărtate, mâinile pe şolduri. Exercitiul fizic activitate
performanței „Privim cerul, privim pământul!”-
stând depărtat, mâinile pe şolduri
T1-T4= extensia capului pe spate;
T5-T8= aplecarea capului înainte.
„Culegem mere!” – stând depărtat,
un braţ ridicat, unul pe lângă corp
Asigurarea feed- T1-T8= ridicarea alternativă a
back-ului braţelor cu coatele întinse
„Vântul mişcă crengile pomilor” – Conversatia
stând depărtat, braţele întinse sus
T1-T4= arcuirea trunchiului cu Demonstratia
braţele întinse sus, spre stânga
T5-T8= arcuirea trunchiului cu
Asigurarea braţele întinse sus, spre dreapta.
retenției și a „Ura, a venit soarele!” – picioarele
transferului apropiate, mâinile pe şolduri Conversatia
T1-T10= sărituri pe ambele
picioare pe loc
„Să respirăm aerul toamnei” –
exerciţii de respiraţie
Evaluarea Partea fundamentală
activității Învăţarea diferitelor variantelor de
mers.
Conversatia

Voi face aprecieri asupra


modului inc a r e s -
a realizat activitatea si
Încheierea asupra modului in care Aprecieri
activității c o p i i i a u d u s l a b u n sfarsit verbale
sarcinile primite.

Revenirea organismului după efort


se va realiza prin exerciţii de
respiraţie

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1


I.ARTA
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „Sapun pentru papusa mea!”
MIJLOC DE REALIZARE: modelaj
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să mainuiasca plastilina pentru a obtine un sapun
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: plastilina
METODE DE ÎNVĂŢARE: explicaţia, conversaţia, exerciţiul

II.STIINTA
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „Imbraca papusa!”
MIJLOC DE REALIZARE: tabla magnetica
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să denumească obiecte, haine ale papasii si sa utilizeze hainele corecte
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: tabla magnetica, haine pentru papusi
METODE DE ÎNVĂŢARE: conversaţia, exercitiul

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2


SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „Caruselul”
MIJLOC DE REALIZARE: joc distractiv
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să respecte regulile jocului;
- să ghicească cine l-a strigat dintre colegi

RUTINE: ‚ Chiar de-s mic, nu e nimic/ Pot si eu s-ajut un pic!” (deprindere de a oferi ajutorul)
TRANZIȚII: „ Suntem mici, suntem mari?”
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII: Copiii vor fi aşezaţi în semicerc pe scăunele. Un copil va sta cu faţa la perete, un coleg indicat de
educatore îl va striga şi acesta va ghici cine l-a strigat. Daca ghiceşte trece la loc, daca nu ghiceste ramâne cu faţa la perete.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: scăunele
METODE DE ÎNVĂŢARE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

RUTINE: „ Si cei mari, dar si cei mici, au un nume;/ Voi il stiti?”


TRANZIȚII: „ Unde este locul meu?” (exercitii de grupare si regrupare)

S-ar putea să vă placă și