Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
GRUPA: MICĂ/NIVEL I

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR:

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cine sunt/suntem?”

TEMA PROIECTULUI: ”TRADIȚII ȘI OBICEIURI DE IARNĂ”

SUBTEMA: ”În așteptarea lui Moș Nicolae”

DOMENIUL EXPERENŢIAL: DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Activitate practică

TEMA ACTIVITĂȚII: ”Ghetuța lui Moș Nicolae”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Exersare de priceperi și deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: Lipire

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A.1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare

C.2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENTE VIZATE:

1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice


vârstei;

2.1.Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.


2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți .

SCOPUL: Exersarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică


OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

 Să mânuiască corect materialele primite;


 Să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior: lipire, asamblare;
 Să realizeze ghetuța plină cu cadouri, folosind eficient spațiul de lucru;
 Să-și exprime opinia față de lucrarea proprie și /sau față de lucrările celorlalți.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode si procedee: conversația, expunerea, explicația, exercițiul, turul galeriei.


 Mijloace de învățământ: ghetuța și cadouri decupate, fulgi decupați, lipici
 Forma de organizare: frontal, individual

FORME DE EVALUARE: observarea sistematică a copiilor, aprecieri verbale, analiza


produselor activității.

DURATA: 15 minute

LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

”Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care


operează currriculumul pentru educație timpurie”, MEN, 2019.
Curriculum pentru educatia timpurie, MEN, 2019.
Tătaru L., Glava A., Chiș O. “ Piramida cunoașterii “, Editura Diamant, 2014.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

MOMENTELE DEMERSUL DIDACTIC Metode Mijloace


ACTIVITĂŢII didactice
și procedee

Momentul -aerisirea sălii de grupă; -observarea


organizatoric -pregătirea materialului didactic; comportamentului
-aranjarea mobilierului; copiilor
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
Captarea Se va realiza printr-o scurtă conversație despre anotimpul iarna -conversaţia -aprecieri asupra
atenției și și pregătirea pentru sosirea lui Moș Nicolae. răspunsurilor
anunțarea
- Astăzi, la activitatea practică, vom realiza ”Ghetuța lui Moș corecte
temei
Nicolae”.
Dirijarea Port discuții despre elementele care vor fi asamblate în -conversația -ghetuța și cadouri -observarea
învățării lucrarea pe care o vor realiza. Cer copiilor să identifice decupate, lipici comportamentului
materialele puse la dispoziție. . copiilor
Voi explica și voi demonstra etapele de lucru. -explicaţia
Vom face exerciții de încălzire a mânutelor.
”Eu strâng pumnii și îi desfac -exercițiul
Degetelor fac pe plac
Unu-doi, unu-doi,
Faceți toți ca noi!”
Urez copiilor ”Spor la lucru!
După explicarea tehnicii de lucru și exercițiile de încălzire a -exerciţiul -observarea
mânuțelor, voi supraveghea si îndruma activitatea copiilor. modului de lucru
al copiilor
Voi da explicații suplimentare acolo unde este cazul.

Fac observații asupra modului de folosire a instrumentelor de


lucru și a poziției corpului.

Monitorizez timpul și urmăresc realizarea sarcinii și acuratețea


lucrării.

Realizarea Se realizeaza turul galeriei. Copiii fac aprecieri asupra -conversatia -analiza
feed-back-ului lucrărilor proprii și ale colegilor. produselor
Lucrările vor fi analizate după următoarele criterii: -Turul galeriei activității
corectitudinea lucrării , aspectul estetic al lucrărilor , gradul de
finalizare

Evaluarea Educatoarea face aprecieri generale şi individuale asupra -conversația -aprecieri verbale
activității modului de lucru şi asupra participării la activitate, despre
ordinea și disciplina în timpul lucrului.

Încheierea Activitatea se încheie cu un cântec de iarnă:”Cerne iarna!”. -conversația -aplauze


activității

S-ar putea să vă placă și