Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ADE – Activități pe domenii experiențiale - DEC

GRUPA: Mică

EDUCATOARE: Ardelean Roxana

TEMA ANUALĂ: „ Când, cum şi de ce se întamplă? ”

TEMA PROIECTULUI: “Iarna”

TEMA SĂPTĂMÂNII: “Jocurile copiilor iarna”

TEMA ACTIVITĂȚII: “Omul nostru de zăpadă”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Însușire de cunoștințe, priceperi și deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: Dactilopictură

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare;

C3. Activare şi manifestare a potenţialului creativ;

C1. Curiozitate, interes şiiniţiativă de învăţare.

COMPORTAMENTE VIZATE:

A1.1 Îşi coordonează muşchii în desfăşurarea unor activităţi diversificate, specifice vârstei;
A1.3 Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate;

C3.2 Demonstrează creativitate prin activităţiartistico-plastice, muzicale şi practice;

C1.1 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şiînvăţarea în situaţii noi.

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea unor deprinderi de lucru folosind tehnicile cunoscute pentru realizarea unei lucrări practice inspirate
din natură.

OBIECTIVE:

O1:să denumească materialele şi tehnicile de lucru folosite ;

O2: să respecte regulile de utilizare a materialelor;

O3: să lipească corespunzător materialele utilizate în spaţiul dat.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul practic, analiza, aprecierea, munca individuală, metoda
interactivă Turul Galeriei

Materiale didactice: omul de zăpadă model, coală de hârtie, acuarele.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru educaţie timpurie” 2019
„Curriculum pentru învățămînt preșcolar (3-6/7ani)”, MECTS, București, 2008.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Etapele Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
activităţii
Crt. Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ

1. Momentul Măsuţele sunt aşezate în forma literei U, iar scăunelele Mobilierul


organizatoric câte unul în dreptul fiecărei măsuţe. grupei

Planşa model este pusă la îndemână; se pregătesc


materialele didactice necesare activităţii

2. Captarea Se realizată prin intermediul elementului surpriză care Observaţia


atenţiei ne vizitează grupa: omul de zăpadă. sistematică a
Explicaţia comportamentul
ui preşcolarilor;

3. Anunţarea Invit copiii la o activitate practică în care să realizăm


temei şi a propriul nostru om de zăpadă. Chiar așa o să se numească
obiectivelor lucrările voastre: „Omul nostru de zăpadă” unde vor trebui
urmărite să recunoască materialele puse la dispoziţieşi modul lor de Explicaţia
lucru, să respecte ordinea de lucru, să picteze corect şi
curat.

4. Desfăşurarea a) Prezentarea şi analiza planşei model: Observaţia Obsevarea


propriu-zisă a Prezint omul de zăpadă model. Se discută cu copiii sistematică a
activităţii despre modul de realizare a acesteia; comportamentel
b) Intuirea materialului:
or copiilor;
Copiii vor observa materialul didactic ce îl au la dispoziţie cunoașterea
pe măsuţe (coala de hârtie, acuarele). materialelor

c) Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru:


Prezint materialele și rolul fiecăruia în realizarea
lucrării, apoi încep concret realizarea omului de Explicaţia Planşa model
zăpadă, explicând fiecare pas.
Se fac exercitiile de încălzire a muchilor fini ai mâini! Apoi Demonstraţi
le urez – Spor la lucru, dragii mei! a

d) Munca independentă:
Se începe lucrul propriu-zis. Pe timpul lucrului se vor
supraveghea, iar la nevoie vor fi îndrumaţi şi ajutaţi acolo
unde este cazul. Se va urmări şi poziţia corectă în timpul
lucrului, a modului de lucru curat şi îngrijit, conform
explicaţiei şi demonstraţiei.
Obsevarea
sistematică a
comportamentel
or copiilor;
Conversaţia acuratețea
lucrării.
Exerciţiul
practic

5. Asigurarea După terminarea lucrărilor, copiii sunt întrebaţi cum s-a Lucrările Analiza
retenţieişi a numit activitatea de astazi. copiilor răspunsurilor
transferului Conversația preşcolarilor;
corectitudinea
răspunsurilor
6. Obţinerea Copiii formează un cerc, ținându-și lucrările în mână, Analiza
performanţei apoi urmează „Turul Galeriei” prin care copiii îşi apreciază produselor
lucrarea personală sau a celorlalţi colegi, stabilind la final Turul activităţii
cea sau cele mai frumoase lucrări. galeriei
Autoevaluarea

7. Încheierea Se fac aprecieri generale asupra modului de lucru, apoi Aprecieri


activităţii aprecieri individuale şi colective. verbale
Conversația

S-ar putea să vă placă și