Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ Grădinița ”Căsuța Piticilor”

Grupa: Mică
Nume prenume cadru didactic: Tache Maria
Funcția didactică: Educatoare
Tipul inspectiei/sesiunea:
Data: 21.12.2021

Proiect didactic
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului/ săptămânii: Evaluare sumativă – „Iată cât de multe știu!”
Domeniul de activitate: Domeniul Om și Societate
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema activităţii: „Prietenul meu de zăpadă” - lipire
Tipul activității: Consolidare priceperi și deprinderi

Scop:
- Dezvoltarea motricității fine și a unor abilități practico-aplicative ;
- Consolidarea deprinderii de a evalua o lucrare folosind criteriile date de educatoare ;
Obiective :

 Să enumere cel puțin două materiale de lucru puse la dispoziție, utilizând un limbaj specific.
 Să lipească cel puțin 3 elemente pe suportul de lucru;
 Să aprecieze lucrarea folosind cel puțin unul dintre criterii (acuratețea lucrării, corectitudine).

Comportamente
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
Materiale didactice/Mijloace de învățământ: lipici, componentele unui om de zăpadă, suportul de lucru, planșă model;
Forma de organizare: individuală.
Durata activităţii: 20 minute
Bibliografie:
1. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chis – „Piramida cunoașterii”, Editura Diamant, Ag. 2014.
2. ,,Curriculum pentru educația timpurie” M.E.N. 2019
DESFASURAREA ACTIVITĂȚII

SECVENȚA Material Evaluare


DIDACTICĂ CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Metode didactic/
și mijloace de
învățământ
procedee
1.Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii: -
organizatoric - aerisirea sălii de grupă conversația
- aranjarea mobilierului
- pregătirea materialului didactic.
2.Captarea Se realizează prin recunoașterea materialelor puse la dispoziție și - - Planșa model
atenţiei discutarea planșei model. conversația
3.Anunțarea Se anunță tema „Prietenul meu de zăpadă” și obiectivele pe înțelesul -
temei și a copiilor : „Astăzi vom realiza câte un om de zăpadă (anexa 1) care să ne conversația
obiectivelor fie partener de joacă în această iarnă.”
- explicația
4. Desfășurarea Se trece la activitatea practică „Prietenul meu de zăpadă” – lipire Planșa model
activității Educatoare explică și demonstrează realizarea omului de zapadă - explicația Lipici
- capacitatea
împreuna cu copiii. - Componentele
de a
Se începe prin lipirea corpului omului de zăpadă. conversația unui om de
respecta
Se lipsesc nasturii,ochii, nasul. zăpadă
etapele de
În final, copiii lipesc pălăria și mătura acestuia. Suportul de lucru;
Se fixează tehnica de lucru cu ajutorul unui copil. lucru
Se vor preciza criteriile: corectitudine, acuratețe, gradul de finalizare
Înainte de realizarea omului de zăpadă, copiii vor executa exerciții
pentru încălzirea mușchilor mâinii.
-aplicarea
Mișcăm degețelele,
corecta a
Batem tare palmele,
tehnicii de
Pumnișorii uite-așa, Explicația
lucru;
Și morișca tot așa. Conversația
În timpul realizarii lucrării, copiii sunt ajutați și dirijați de
cadrul didactic. Exercițiul
-capacitatea
Copiii vor colabora pentru a realiza tema propusă, lipind elementele astfel
de a
încât să realizeze un om de zăpadă.
Cadrul didactic va îndruma și ajuta acolo unde este necesar. realiza
Explicatia
Copiii vor realiza evaluarea lucrărilor respectând criteriile prestabilite la evaluarea și
Conversatia
începutul activității: autoevaluarea
Exercitiul
- respectarea etapelor de lucru; lucrărilor
- respectarea temei date. conform
criteriilor
date;
5.Încheierea Se fac aprecieri individuale și generale asupra întregii activități, antrenați Conversația
activităţii fiind și copiii în evaluarea produsului, folosindu-se criteriile de apreciere
menționate: acuratețe, corectitudine și grad de finalizare.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și