PROIECT DIDACTIC
Domeniul experențial:Om și societate-Abilități practice
Tema anuală de studiu:Ce și cum vreau să fiu?
Proiect:TEHNICI ȘI TEHNOLOGII
Tema săptămânii:Planeta albastră
Tema zilei:„Planeta albastră”-colaj
Tipul activității:consolidare de priceperi și deprinderi
Mod de realizare:colaj
Durată:25-30 de minute
Scop: Consolidarea unor deprinderi practice de lucru specifice nivelului de dezvoltare motrică
Obiective operaționale:
O1- să denumească materialele si ustensilele puse la dispoziţie ,mânuindu-le cu atenţie şi
combinându-le în vederea realizării temei propuse;
O2-să decupeze după contur silueta copacilor
O3-să lipească corect hârtia creponată pe suprafața corespunzătoare;
O4- să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele componente,
respectând modelul
Strategii didactice:
Metode și procedee:conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Mijloace didactice:hârtie creponată, foarfecă, glob pământesc, lipici, carton
Forma de organizare:frontal, individual, pe grupe
Etapele lecției Ob Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
[Link] Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: frontal
organizatoric
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea măsuţelor in sistem sala de clasa;
-pregătirea materialului didactic.
[Link] atenției Se realizează cua jutorul globului pământesc. Conversația Globul frontal Observarea
pământesc sistematică
Se inițiază o discuție pe baza acestuia. apreșcolarilor
[Link]țarea temei Astăzi ,vom realiza împreună un colaj, folosind materialele pe Conversația frontal Observarea
și a obiectivelor care le avem pe măsuță. Colajul reprezintă Planeta albastră sistematică
apreșcolarilor
[Link] învățării Desfăşurarea activităţii debuteză cu intuirea materialului Conversația Hârtie Frontal Observarea
didactic. creponată, sistematică
foarfecă apreșcolarilor
Se împart copiii în 2 grupe.
lipici
Explic si le demonstrez copiilor tehnica de lucru şi le atrag
atenţia să lucreze curat,să nu folosească prea mult aracet ,să Explicația Pe grupe
decupeze corespunzător .
Înainte de trecerea la executarea lucrării le cer copiilor să
efectueze câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai Aprecieri
mâinii: "cântăm la pian" ,"închidem-deschidem pumnii" ,"ne Demonstrația verbale
spălăm pe mâinii" , "morişca".După efectuarea acestor exerciţii
,le urez copiilor " spor la lucru". individual
Voi supraveghea modul de lucru al copiilor şi voi interveni cu exercițiul
explicaţii acolo unde este nevoie şi voi urmări ca toţi copiii să-şi
finalizeze lucrarea.
[Link]ținerea Un reprezentant de la fiecare grupă va trece şi va analiza modul conversația frontal Observarea
performanței de lucru al celorlalte grupe , observând dacă s-au respectat sistematică a
etapele de lucru, dacă s-a lucrat îngrijit, s-a lipit corect şi estetic. copiilor
[Link] și Se fac aprecieri asupra comportamentului şi modului în care au conversația frontal Aprecieri
aprecieri lucrat. verbale