Sunteți pe pagina 1din 8

GRADINIȚA NR.

23                                                                                                                  GRUPA MARE 2


,, Iepurașilor”
SECTOR 2, BUCUREȘTI                                                                                         
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: COMAN CRISTINA

INSPECȚIE TEMATICĂ
25.01.-26.01.2022

    
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Jocurile și sporturi de iarnă”

NIVELUL II
SCENARIUL ZILEI

   
I.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1):
                          I. CENTRE DE INTERES: 1.ȘTIINȚĂ: ,,Jocurile copiilor iarna- puzzle ;
                                2.ARTĂ: ,,Jocuri de iarnă ”- colorare;
                                                            3.CONSTRUCȚII: ,,Castelul Zânei iarna”- suprapunere

                                II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE(ADE):

EDUCAREA LIMBAJULUI : Lectura educatoarei: ,,Povestea Omului de Zăpadă”


de Hans Christian Andrersen
ACTIVITATE PRACTICĂ: Aplicație: ,,Omul de zăpadă”
  
PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 25 .01.2021
Grădinița: Grădinița Nr.23
Grupa: Mare 2
Prof. înv. preșcolar.: Coman Cristina
Tema de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ,, Jocuri și sporturi de iarnă”
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA 1)
Tipul activitǎţii: Consolidare şi verificare de cunoştinţe.
Scopul activităţii: Dezvoltarea capacității de aplicare a cunoștintelor și a tehnicilor de lucru
cunoscute prin joc și acțiune liberă.
CENTRE DE INTERES:              1.ȘTIINȚĂ: ,,Jocurile copiilor iarna- puzzle ;
                    2.ARTĂ: ,,Jocuri de iarnă ”- colorare;
                                                  3.CONSTRUCȚII: ,,Castelul Zânei Iarna”- suprapunere
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
            Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
                                              O1.Să reconstituie o imagine din mai multe piese.Obiectivul este realizat
dacă toți copiii de la centrul știință reconstituie jumătate din imagine.
                                              O2.Sa coloreze jocurile copiilor iarna.Obiectivul este realizat dacă toți
copiii de la centrul artă colorează imaginea cu jocurile copiilor iarna.
                                              O3.Sa construiască Castelul Zânei Iarna prin suprapunerea pieselor din
trusa de construcții.Obiectivul este realizat dacă toți copiii de la centrul construcții suprapun corect
a cel puțin 8-10 piese în vederea realizării temei.
STRATEGII DIDACTIE :
 METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, observația, explicația,exercițiul.
 MATERIAL DIDACTIC : Imagini cu jocurile copiilor iarna, puzzle, creioane
colorate, truse de construcții.
 FORMA DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri.
DURATA : 25-30 min.
SECVENȚELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII Metode si Mijloace de
procedee învăţământ
1.MOMENT -Aerisirea sălii de grupă
ORGANIZATORIC -Pregatirea materialului
didactic;
-Introducerea copiilor în sala
de grupa și așezarea lor în
locul special amenajat ( cele 3
centre de interes).
2.CAPTAREA Se face prin prezentarea celor 3 Conversația Frontală
ATENȚIEI centre de interes.
„Fulgișori minunaţi,
Plutind spre mese
Să vă îndreptati
De jocurile pregatite să vă
bucurați”
3.ANUNȚARERA Se vor anunța temele celor trei Conversația Frontală
TEMEI ȘI A sectoare: Explicația
OBIECTIVELOR 1.Știință: ,, Jocurile copiilor
iarna”- puzzle .
2.Artă: ,, Jocuri de iarnă” -
colorare
3. Construcţii: ,,Castelul
Zânei Iarna”
Se vor enunța obiectivele pe
înțelesul copiilor.
4.DESFĂȘURARE Copiii se vor grupa la cele trei
A ACTIVITĂȚII sectoare în funcție de Observaţia
indicațiile educatoarei, apoi se Explicaţia Observarea
intuiește materialul didactic și individuală a
se explică sarcinile de lucru. copiilor
Știință : ,,Jocurile copiilor
iarna” - puzzle . Puzzle cu   
    După așezarea copiilor la jocurile
masuță se explică sarcinile de copiilor iarna
lucru. Copiii vor îmbina piesle
de puzzle în vederea Aprecieri
reconstituirii imaginii și vor verbale
denumi jocul copiilor
descoperit. După explicațiile
necesare, copiii vor lucra Explicaţia Creioane
individual, se va interveni doar colorate
dacă este cazul. Exercițiul Fișe cu jocuri
Se urmărește modul de de iarnă
realizare al temei și finalizarea
lucrării.
ARTĂ:,,Jocuri de iarnă”-
colorare
După aşezarea copiilor la Trusa de
măsuţă se explică sarcinile de construcție Aprecieri
lucru. După explicaţiile verbale
necesare, copiii vor lucra
individual, se va interveni doar
dacă este cazul. Se urmăreşte
modul de realizare al temei şi
finalizarea lucrării.
CONSTRUCȚII:,, Castelul Aprecieri
Zânei Iarna” verbale
Copiii intuiesc materialele și
suprapun piesele trusei de
contrucții în vederea realizării
temei propuse. Se urmărește
mânuirea pieselor de
construcție și finalizarea temei.

Se fac aprecieri generale și


5. INCHEIEREA individuale asupra modului de Aprecieri
ACTIVITATII desfășurare a activității de verbale
comportare și participare la
activitate. Se va realiza turul
galeriei cu copiii.

S-ar putea să vă placă și