Sunteți pe pagina 1din 4

Gradinița cu Program Prelungit Nr.

20- Structura a Gradiniței cu


Program Prelungit Nr.1, Tg-Jiu

PROIECT DIDACTIC

Prof.Înv.Preșcolar: Crîng Adelina Iuliana


DATA:23.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Gradinita cu Program Prelungit Nr.20
EDUCATOARE: Crîng Adelina Iuliana
GRUPA:Mijlocie A
TEMA DE STUDIU ANUALĂ: ,,Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:,,Îngrijim gradina de legume.”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Taranul e pe camp”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoștințelor și deprinderilor motrice
MIJLOC DE REALIZARE: JOC DE MISCARE
DIMENISUNI ALE DEZVOLTARII:
Motricitatea grosiera si fina in contexte de viata familiare;
Conduita senzorio-motorie pentru orientarea miscarii.
COPMORTAMENTE VIZATE:
Isi coordoneaza muschii in desfasurarea unor activitati diversificate, specifice varstei.
Isi coordoneaza miscarile in functie de ritm, cadenta, mpauza, semnale sonore, melodii.

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Formarea copacitaţii de a utiliza deprinderile însuşite în diferite contexte.

Recreerea, destinderea copiilor și dezvoltarea spiritului în echipă

OBIECTIVE :
a) Cognitive:
✔ să perceapă reperele spațio-temporale;
✔ să respecte regulile jocului;
✔ Să execute corect pașii;
b) Afective:
❖ să participe conştient la activitatea grupului;
❖ să se integreze activ și afectiv în activitate.
c)Psihomotorii:
⮚ să prezinte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul desfășurării activității;
⮚ să execute corect mișcările

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul,
jocul.
b) Materiale didactice folosite: suport muzical ( laptop+TV)
c) Forme de organizare: frontal.
d) Forme și tehnici de evaluare: prin observarea comportamentului, proba practică
a acțiunii copiilor.
DURATA: 15-20 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
DIDACTICE Metode Mijloace Forma de
și procedee didactice organizare
MOMENT Se asigură condițiile
ORGANIZATORIC optime desfășurării
acțiunii
CAPTAREA Se va realiza prin Conversația Laptop Frontală Observarea
ATENȚIEI prezentarea Explicația Tv comportamentului
catecelului si prin verbal și nonverbal
descoperirea
personajelor.
ENUNȚAREA Astăzi ne vom juca Conversația Frontală Observarea
TEMEI ȘI A jocul:„ Tarnul e pe comportamentului
OBIECTIVELOR camp”. Ne vom relaxa, verbal și nonverbal
vom respecta regulile
și vom fi atenți și
corecți în cadrul
jocului, respectand
miscarile de dans si
ordinea personajelor.
DIRIJAREA Explicarea jocului Laptop Frontală Observarea
ÎNVĂȚĂRII Așadar, ne vom așeza, Tv Individual comportamentului
in mijlocul clasei si Conversația verbal și nonverbal
vom viziona cantecelul Explicația
urmad a face si noi o Exercițiul
hora mare. Va iesii un Demonstrația
copil in fata care va fi Jocul
Proba practică
Taranul, dupa care el
isi va alege Nevasta, pe Formativă
care o va lua cu el in
hora si asa mai
departe pana la
terminarea
cantecelului si pana la
epuizarea tuturor
personajelor.
Jocul de probă:
Haideți să vedem dacă
ați înțeles cum ne vom
juca astăzi! Copiii se
joacă așa cum le-am
explicat.
Jocul propriu-zis:
Copiii execută jocul de
mai multe ori. Voi
urmări participarea
afectivă și activă,
stimulându-i pe toți.
Acolo unde este cazul
voi da indicații
suplimentare.
ÎNCHEIEREA În finalul activității Conversația Frontală Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII copiii vor fi apreciați și Individuală
felicitați pentru modul
în care au participat la
această activitate.

S-ar putea să vă placă și