Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Grădinița cu program prelungit, ,,Piticii Isteți,, Zalău

Grupa: Mică

Educatoare: Lazoc Adriana

Tema anuală: “Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: „Să cunoaștem pozițiile spațiale”

Domeniul experienţial: Știință

Activitatea: Activitate matematică

Tema activităţii: „Să-l căutăm pe iepuraș!”

Forma de realizare: Joc didactic

Tipul de activitate: Fixare și consolidare

Scopul activităţii: Fixarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la orientarea spațială în raport cu un reper dat.

Dimensiuni ale dezvoltării:

Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

Comportamente vizate:

Se orientează în spațiu pe baza simțurilor

Obiective operaţionale:

- să precizeze poziția spațială în care se află iepurașul

- să se plaseze în spațiu în raport cu un reper dat


- să precizeze greșeala, precizând poziția spațială corectă

Sarcina didactică:

 Denumirea corectă a pozițiilor spațiale


 Plasarea corectă în spațiu în raport cu un reper dat
Regulile jocului:

Varianta I: . Copiii vor observa imaginea și vor preciza poziția spațială în care se află iepurașul

Varianta II: Copiii vor rostogoli cubul și vor alege de pe măsuță un bilețel de aceeași culoare cu fața la care s-a oprit cubul (roșu,
galben, albastru, verde, portocaliu, roz). Voi citi biletelul, iar copilul se va așeza în poziția spațială indicată.

Varianta III: Iepurașul va fi așezat într-o poziție spațială denumită greșit. Copiii vor sesiza greșeala și vor denumi corect poziția
spațială în care a fost așezat iepurașul.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicația, conversația, expunerea, exercițiul,

Mijloace de învăţământ: prezentare powerpoint, laptop, plic, imagine cu un Iepuraș, cub, jetoane colorate, siluetă băiețel, iepuraș de
pluș.

Forme de organizare: frontal, individual


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Conţinutul ştiinţific
Strategiile didactice Evaluarea/ Metode
Evenimentul didactic
Metode și Mijloace de și indicatori
procedee învățământ
Se vor crea condițiile optime pentru buna
desfășurare a activității:
1.Moment - aerisirea sălii de grupă.
organizatoric - aranjarea mobilierului.

- pregătirea materialului didactic necesar.

2.Captarea atenţiei La intrarea în sala de grupă vom observa că în Siluetă băiețel Observarea
fața grupei se află silueta unui băietel, care are în Conversaţia Plic comportamentului
mână un plic. Din scrisoare aflăm că numele Fotografia iepurașului copiilor
băiețelului este Tom și are nevoie de ajutorul
nostru pentru a-l găsi pe Iepuraș, prietenul său,
care este foarte jucăuș și se ascunde mereu. În
plic avem și o poza cu Iepuraș, pentru a-l putea
găsi.

3.Anunţarea temei și Împreună îl vom ajuta pe Tom să-l găsească Observarea


a obiectivelor pe Iepuraș. Pentru a-l putea găsi, Tom ne-a Conversaţia sistematică a
trimis și câteva indicia care ne vor ajuta. comportamentului
Explicația copiilor
4.Dirijarea învăţării Voi expune copiilor prezentarea powerpoint, Laptop
în care apare Tom și ne întreabă dacă nu Conversația
cumva îl vedem pe Iepuraș. Copiii vor Prezentare powerpoint Observarea
observa imaginea și vor preciza poziția Explicația sistematică a
spațială în care se află cățelul. comportamentului
Exercițiul copiilor
În continuare voi prezenta copiilor cubul
trimis de către Tom, care are fiecare dintre
cele șase fețe colorate diferit.

5.Obţinerea Copiii vor rostogoli cubul și vor alege de pe Conversaţia Cub Observarea
performanţei măsuță un bilețel de aceeași culoare cu fața la Explicația Bilețele colorate comportamentului
care s-a oprit cubul (roșu, galben, albastru, Demonstrația copiilor
verde, portocaliu, roz). Voi citi biletelul, iar Exercițiul
copilul se va așeza în poziția spațială indicată. Demonstrează o
De ex. : în fața dulapului; în spatele mesei, mai bună
sub bec, pe scaun, etc. coordonare oculo-
motorie
6.Asigurarea În ultima parte a jocului, apar și IEPURAȘ, Conversaţia IEPURAȘ de pluș
retenţiei şi a care va mai sta puțin la noi să ne jucăm
transferului împreună. Explicația

Eu voi așeza iepurașul într-o anumită poziție


Demonstrația
spațială, denumită greșit. Copiii vor sesiza
Exercițiul
greșeala și vor denumi corect poziția spațială
în care a fost așezat iepurașul.

7. Încheierea În încheiere voi face aprecieri generale şi Conversația


activității individuale asupra modului de desfăşurare a
întregii activităţi.

S-ar putea să vă placă și