Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 12.10.2022

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Cojocaru Daniela Andreea

GRUPA: Mică 3 ,,Iepurașii”

TEMA ANUALĂ: ”Cine sunt/suntem?”

TEMA PROIECTULUI: ”Eu și lumea mea”

TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Acesta sunt eu!”

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Unde este locul lor?”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DȘ (activitate matematica)

MIJLOC DE REALIZARE :joc didactic

SCOP :Să plaseze diferite obiecte într-un spaţiu dat, ori să se plaseze corect el însuşi în raport
cu un reper dat.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :


E2 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.

COMPORTAMENTE VIZATE:

E2.2 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și informații despre mărime,


formă, greutate, înalțime, lungime, volum

E2.3 Identifică și numește formlele obiectelor din mediul înconjurător

SARCINA DIDACTICA:

- grupare dupa formă


REGULILE JOCULUI:

-să realizeze perechi de elemente


-săr ăspundă correct și în propoziții la întrebările adresate

ELEMENTE DE JOC
-întrecerea,

-închiderea şi deschiderea ochilor,


-aplauze cu recitare.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

Metode și procedee :explicația , demonstrația, exercițiul , conversația .

Materiale didactice:o biecte , imagini , material distributiv , jetoane cu diverse obiecte


vestimentare

FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual

LOCUL DESFĂŞURĂRII :sala de grupă


Durata:30 de minute
STRATEGIA DIDACTICĂ
MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII EVALU
ACTIVITĂȚII ARE
METODE MIJLOA FORME DE
CE ORGANIZA
RE

1. MOMENTUL Se vor asigura condițiile optime


ORGANIZATORIC pentru realizarea activității: aerisirea
sălii de grupă, aşezarea mobilierului Conversația Frontal
pentru activitate, aranjarea
materialului demonstrativ la
îndemâna educatoarei, intrarea
ordonată a copiilor în sala de grupă,
controlul ținutei și a poziției copiilor
pes caune.
2. CAPTAREA Le voi arăta copiilor câteva obiecte
ATENȚIEI vestimentare și vom purta o discuție Conversația Obiecteve Frontal
despre asemănările și deosebirile ce stimentare
au loc între ele în funcție de diverse
criterii .
3. ANUNȚAREA Le propun copiilor jocul ”Unde este
TEMEI ȘI A locul lor”, în care vom sorta hainele ,
OBIECTIVELOR diverse jetoane în functie de un Conversația
PE ÎNȚELESUL criteriu dat .
COPIILOR
4. DIRIJAREA Se vor explica sarcinile si regulile
ACTIVITĂȚII jocului Frontal
Explicarea și demonstrarea regulilor Jetoane
de joc : Conversația
Aceștia vor primi câteo insignă .
Copiii se vor amesteca și când voi
triga “Frații..“ei trebuie sa își caute Individual Aprecieri
perechea. Când spun “STOP“ verbale
perechile trebuiesă fie deja împreună
pe covor iar cine rămâne în picioare Demonstrați
va ieși din joc. De asemenea ,aceștia a
trebuie să-și găsească perechea .
Jocul de probă :
Educatoarea va alege un copil și va
propune amestecarea jetoanelor . La Frontal
semnalul educatoarei acesta trebuie sa
găsească colegul ce a primit aceeși
insignă .

Desfășurarea jocului: Exercițiul


Se va urmări :respectarea
regulilor,corectitudinea raspunsurilor,
realizarea raspunsurilor în propoziție .

Fiecare raspuns correct va fi aplaudat.


Vor fi explicate regulile si sarcinile
pentru începerea propriu-zisă a jocului .

5. OBȚINEREA Varianta 1
PERFORMANȚEI Copiii vor avea sarcina de a așeza Imagini
jetoanele de la stânga la dreapta în Jetoane
funcție de culoarea lor . Frontal
Aceștia vor indica locul potrivit și Exercițiul
vor aduce un punct echipei .
Individual
Varianta 2
Preșcolarii vor avea sarcina de a
alege un jeton reprezentativ unui
obiect vestimentar , apoi il va grupa
dupa culoare
Se va urmări răspunsul corect și în
propoziții la întrebările adresate.

7. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri generale despre


ACTIVITĂȚII modul de lucru și comportamentele Conversația Frontal
copiilor în timpul activității lor.

S-ar putea să vă placă și