Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate

Propunătoare:
Clasa:

Prof. învățământ preșcolar:


Prof. metodist :
Prof. coordonator practică pedagogică: Drăghicioiu Teodora
Unitatea de învățământ : Grădinița cu P.P. și P.N. “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”, Municipiul Ploiești
Data : 25.05.2021
Grupa : mijlocie “Îngerașii”
Tema anuală : ”Ce și cum vreau să fiu?”
Tema săptămânală: “Aș vrea să fiu… cel mai bun!”
Domeniul de activitate : DLC (domeniul limbă și comunicare)
Tema activității : “Toate meseriile sunt frumoase”
Mijloc de realizare : joc didactic
Tipul activității : consolidare și sistematizare
Scopul : consolidarea cunoștințelor legate de specificul unor meserii
Obiective operaționale :
O1- să recunoască profesia personajului din imagine;
O2- să descrie cu două caracteristici meseria reprezentată de personajul de pe planșă;
O3- să plaseze jetonul cu obiectul corespunzător meseriei aflate pe planșă;
O4- să explice importanța unei meserii alese;
Strategia didactică :

● Metode și procedee : conversația, audiția

● Mijloace de învățământ : platforma G-Suite, aplicația Meet, cântecelul “Ce te faci când vei fi mare”, jetoane cu personaje care practică
diferite meserii, jetoane cu obiecte corespunzătoare anumitor tipuri de meserii, embleme pentru fiecare echipă, recompense
● Forme de organizare : frontal, pe grupe

Timpul : 30-35 de minute


Loc de desfășurare : online

Regulile jocului-“Ce știi despre mine?“:

● preșcolarii vor fi împărțiți în două grupe: echipa piloților și echipa astronauților;

● câte un copil din fiecare grupă va extrage dintr-o cutiuță un jeton care ilustrează un personaj, va descrie meseria pe care o practică și
va lipi jetonul pe coloana corespunzătoare din tabel;
● tabelul este alcătuit din două coloane: personaje care practică diverse meserii și obiecte care aparțin fiecărui personaj;

● pentru fiecare răspuns corect, preșcolarul câștigă un punct pentru echipa sa;

● pentru un răspuns greșit, echipa nu câștigă niciun punct;

● la sfârșitul jocului, echipa cu cele mai multe puncte acumulate câștigă jocul;

● complicarea jocului: după ce vor descrie meseria pe care o practică personajele, vor atribui jetoane care ilustrează obiecte
corespunzătoare pentru fiecare tip de meserie.

Sarcina didactică: descrierea imaginilor ilustrate pe jetoane și clasificarea corespunzătoare a obiectelor în funcție de meserii.
Elemente de joc: aplauze, mânuirea jetoanelor, purtarea accesoriilor.

Desfășurarea activității

Conținut științific Strategia didactică


Ob.
Momentele activității Activitatea Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
Op. Activitatea propunătoarei
preșcolarilor procedee învățământ organizare
1. Moment Se asigură un climat Preșcolarii se Conversația Frontală Observarea
organizatoric
psihoafectiv adecvat: pregătesc pentru sistematică
- aerisirea activitate: se așază
sălii de grupă; pe scăunele și
- așezarea scăunelor răspund la salut.
în semicerc;
- pregătirea
materialului didactic.
Propunătoarea salută
preșcolarii.
2. Captarea Se prezintă preșcolarilor Preșcolarii audiază Conversația Cântecelul “Ce Frontală Observarea
atenției cântecelul “Ce te faci melodia “Ce te faci te faci când vei
Audiția Sistematică
când vei fi mare” ( Anexa când vei fi mare” și fi mare”
1). În urma audierii își exprimă părerea Aprecieri
acestuia, propunătoarea cu privire la versurile verbale
îi întreabă ce au înțeles acesteia.
din versuri.

3. Anunțarea Se face legătura între Preșcolarii află Conversația Frontală Observarea


temei și a cântecel și tema zilei, despre ce vor
sistematică
obiectivelor propunătoarea anunțând
discuta la activitate.
tema activității: “Toate
meseriile sunt frumoase”
și prezentând obiectivele
propuse.
4. Dirijarea O1 Propunătoarea împarte Copiii sunt atenți la Explicația Jetoane cu Pe grupe Observarea
învățării preșcolarii în două grupe personaje care
O2 explicațiile oferite. Conversația sistematică
(echipa piloților si echipa practică
astronauților), explicând Jocul diferite meserii Evaluarea
regulile jocului și oferind
Preșcolarul solicitat Embleme orală
embleme pentru fiecare alege un personaj și pentru fiecare
echipă Aprecieri
descrie îndatorirea
echipă.(Anexa 2)
verbale
meseriei pe care o
Va chema, pe rând, copiii
reprezintă. Aplauze
din fiecare echipă
pentru a extrage un
personaj, urmând să Ex.: Copilul care a
descrie meseria pe care ales imaginea cu
o practică. Pentru fiecare pompierul va spune
despre acesta că
răspuns corect, echipa
stinge incendii și
primește un punct.
salvează oameni.
Ex.: Copilul alege un
personaj care reprezintă
Dacă răspunsul este
un pompier. După
greșit, se solicită
ce acesta răspunde ajutorul colegilor din
corect, echipa sa echipă.
primește un punct. Dacă
răspunsul lor este greșit,
echipa nu acumulează
puncte.
5. Obținerea O3 Pentru complicarea Câte un preșcolar Explicația Jetoane cu Pe grupe Observarea
performanței jocului, propunătoarea de la fiecare echipă obiecte
Conversația sistematică
aduce în atenția copiilor alege jetoanele pe corespunzătoa
jetoane pe care se află Jocul re anumitor Evaluarea
care le plasează pe
obiecte care aparțin tipuri de
fiecărei meseri ( mașina planșa meseriei meserii orală
de poliție pentru polițist, corespunzătoare.
Aprecieri
termometru pentru
doctor, scrisoare pentru verbale
poștaș etc.). Copiii numără
Aplauze
bulinele de
Echipa cu cele mai multe
la fiecare echipă,
puncte acumulate câștigă
pentru a
jocul.
afla câștigătorii.
6. Asigurarea O4 Propunătoarea solicită Preșcolarii vorbesc Conversația Frontală Observarea
feedbackului copiilor să răspundă la despre meseria lor
sistematică
întrebarea “Ce te faci preferata si își
când vei fi mare?” și să justifică raspunsul. Aprecieri
descrie meseria lor
preferată. verbale

7. Încheierea Se fac aprecieri cu Primesc Conversația Recompense Frontală Aprecieri


activității verbale
privire la activitatea recompensele.
prescolarilor și se oferă
recompense.

ANEXA 1
Versuri cântec “Ce te faci când vei fi mare”
Refren : Oare, oare
Când voi creşte mare
Ce voi deveni?
Fii pe pace,
Orişice vei face,
Eu alături îţi voi fi!
O să am cofetărie,
Să vă servesc bucurie,
Sau dentistă eu mă fac
Să-i vin cariei de hac!
Merg pe poante şi cândva
Lecţii de balet voi da…
Și, să vă uimesc pe toți,
Eu voi construi roboți! Refren
Vreau să fiu aviator,
Să dau „Bună!” norilor…
Pediatru eu voi fi,
Să am grijă de copii…

ANEXA 2
Emblemă pentru fiecare echipă

S-ar putea să vă placă și