Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12 .12 2019


SCOALA GIMNAZIALĂ ,,GHEORGHE CIOATĂ” TODIREȘTI
CLASA: a IV-a
INVATATOARE: BĂRBOSU LENUȚA
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Substantivul – recapitulare
TIPUL LECTIEI: Recapitulare si sistematizare a cunostintelor
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoştinţelor despre substantiv

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să definească substantivul și categoriile gramaticale legate de


acesta (felul, numărul, genul)
O2 – să identifice numărul substantivelor
O3 – să exemplifice substantivul propriu în contextul dat
O4 – să afle genul substantivelor selectate din text
O5 – să precizeze categoriile de gen și număr pentru substantivele scrise pe stelute
O6 – să aleagă din context substantive potrivite cerințelor date

RESURSE: A. Metodologice: *strategii didactice: conversaţia, explicaţia, exercițiul, problematizarea,


munca în echipă, ciorchinele, realizarea unui poster, modalități de evaluare: observații individuale, aprecieri
verbale, stimulente, calificative *mijloace de învăţare: ecusoane, stegulețe, românaşi, lipici, calculator,
ciorchinele substantivului, fişe de lucru, black poster harta României; *forme de organizare: frontal,
individual, pe grupe;
B. Temporale: 50 minute;
C. Umane: 16 elevi
2

D. Spaţiale: sala de clasă aranjată pe patru grupe;


BIBLIOGRAFIE: o MEC-Programe şcolare pentru discipline la Clasa a III-a, aprobată prin OM
3418/19.03.2013;
o Ghidul cadrului didactic;
o DOOM o Gramatica limbii române, Ștefania Popescu
o surse: pinterest.com, didactic.ro

2
3

DESFĂŞURAREA LECȚIEI
Secvența Ob. Conținutul instructiv- Strategia didactică Evaluare
didactică Op. educativ Metode și Mijloace Forme de organizare
procedee didactice
1. Momentul Conversaţia
organizatoric Se creează atmosfera
necesară desfăşurării în
bune condiţii a orei.
Moment motivațional.
2.Captarea Se completează un rebus. Observare Sistematică
atenției ( anexa 1).
Se obține pe verticala AB
cuvântul substantiv.
3. Conversaţia frontal
Anunţarea Se anunță titlul lecției, se
titlului lecţiei şi scrie pe tablă și pe
a obiectivelor caiete: ,,Substantivul.
urmărite Aplicații”.
Se anunță obiectivele
urmărite.

3
4

1.Se organizează jocul Conversația Planse Frontal Observare Sistematică


4. didactic Eu întreb, tu Explicaţia
Reactualizarea răspunzi! pe formatul RAI
cunoștințelor (Răspunde, aruncă,
asimilate întreabă) sugerându-se Exercițiul
anterior elevilor să pună întrebări Problematizarea
despre substantiv.
Exemple de întrebări:
- Ce este substantivul?
- De câte feluri este
substantivul?
- Dați exemple de
substantive
comune/proprii;
-Dați exemple de Jocul didactic
substantive care să
denumească ființe, lucruri,
fenomene, însușiri, stări
sufletești, acțiuni etc.
-Care sunt numerele
substantivului?
-Dați exemple de
substantive la numărul
singular/ plural.
-Care sunt genurile Fișe de
substantivului? lucru pe Pe grupe
-Dați exemple de echipă
substantive la genul Evaluare pe grupe cu
masculin, feminin, neutru. punctaje
2. Lucru pe grupe: Anexa Calificativ la nivel de
2.
echipă
Ghicitoare: Conversația Aprecieri verbale
Are renii zburători
Explicația
Spiriduși ca ajutoare
Cine-i moșul acesta oare?
Exercițiul
-Ce fac spiridușii? Cum îl
4
5

ajută ei pe Moș Crăciun?


Trebuie să fie foarte harnici
ca să poată fabrica și
împacheta jucării pentru
copiii de pe întreaga
planetă.
Spiridușii s-au oprit din
lucru deoarece au încurcat
cuvintele. Haideți să îi
ajutăm ca să se poată
întoarce la lucru. Cine știe,
poate chiar acum trebuie să
împacheteze jucăriile
voastre.
Ajutați-l pe spiridușul Prezentare
năzdrăvan să scrie pe PPT
clopoței doar substantivele Evaluare pe grupe cu
care denumesc însușirile lui punctaje
Moș Crăciun. Cum poate
deosebi spiridușul Calificativ la nivel de
substantivele de restul echipă
părților de vorbire?( prin
numărare, prin adăugarea Aprecieri verbale
unei însușiri/ cuvintelor
aceasta, acesta).
Ajutati-l pe spiridusul
năzdravan sa gaseasca
Câștigă echipa care
completează prima corect
clopoțeii cu substantive. Frontal
Fiecare echipă va fi
recompensată cu un
pliculeț cu globulețe.
3. JOC PPT: Felul
substantivelor
SAU ACTIVITATE
5
6

FRONTALĂ, LA
CALCULATOR SI PE
FISA DE LUCRU
Spiridușii au uitat felul
substantivelor. Haideți să îi Fișe de
ajutăm noi să selecteze lucru pe
substantivele comune și echipă
substantivele proprii.
Fiecare echipă trimite câte
un reprezentant pentru
substantive comune și câte Conversația
un reprezentant pentru Explicația
substantivele proprii. Exercițiul
Câștigă echipele ai căror
reprezentanți selectează
corect substantivele.
Elevii vor fi recompensați
cu globulețe din hârtie pe
care sunt scrise substantive.
Elevii lucrează în același
timp și pe o fișă de lucru,
pe care vor colora doar
substantivele
corespunzătoare.
4.Ghicitori despre părțile
de vorbire Jocul didactic
Spiridușii nu știu răspunsul
unor ghicitori. Vă roagă pe JETOANE
voi să îi ajutați. Sunteți de CU SARCINI frontal
acord? DE LUCRU
Noi la toți vă dăm
de știre
Că suntem părți de
vorbire.
Observația sistematică
Ființe, lucruri, fenomene
6
7

ale naturii, Aprecieri verbale


Însușiri, acțiuni, stări
sufletești
denumesc
Și ........................ mă
numesc!
( substantivul)

Substantivul îl însoțesc
Și însușiri fizice și
sufletești dăruiesc
Sunt prieten bun cu
substantivul
Ați ghicit? Sunt ........
( adjectivul)

Când substantivul e obosit


De mine e înlocuit.
( pronumele)

Exprim acțiunea, starea,


existența
Peste tot o să-mi simțiți
prezența
Sunt cel mai tare-n acțiune
Cum mă numesc? Spune!
( verbul)

Care este rolul meu?


Exprim numere mereu
Sunt cel mai special
Și mă numesc.................

5. Joc: ,,Eu am, cine


are?”
Spiridușii, în timp ce
7
8

împachetează cadourile,
joacă un joc. Se încurcă
însă la unele răspunsuri. Vă
roagă șă jucați și voi acest
joc, cărora lor le place
foarte mult.
Fiecare elev primește câte
un cartonaș.
Începe jocul copilul pe al
cărui cartonaș scrie start.
Exemple de cartonașe:
1. Start!

Ren
Cine are un
pronume personal,
persoana I, nr
singular?
2. EU

Cine are un verb la


timpul trecutt?
3. AU ÎMPODOBIT

Cine are un
substantiv propriu
care denumește o
sărbătoare
religioasă?
4. CRĂCIUN

Cine are un
pronume personal,
persoana a II-a,
numărul singular?
5. TU

8
9

Cine are un
substantiv comun
care denumește un
fenomen al naturii?
6. NINSOARE

Cine are un
substantiv propriu
care denumește o
apă?

7. DUNĂREA

Cine are un
substantiv propriu
care denumește un
rege dac?

8. DECEBAL

Cine are un verb la


timpul viitor?

9. VOM COLINDA

Cine are un
substantiv propriu
care denumește o
țară?

10. DACIA

Cine are un
substantiv comun
care denumește o
însușire?

9
10

11. BUNĂTATE

Cine are un
substantiv propriu
nume de planetă?
12. TERRA

Cine are un
substantiv comun
care denumește o
stare sufletească?
13. BUCURIE

Cine are un
pronume personal,
persoana a II-a, nr.
plural?

14. VOI

Cine are un numeral?


15. 25

Cine are un
substantiv comun
care denumește o
acțiune?
16. COLINDATUL

Cine are un
substantiv comun
care denumește o
ființă?
STOP JOC

10
11

Muncă independentă Conversaţia Fișe de Evaluare cu calificative


5. Obtinerea Spiridușii vă roagă să îi Explicaţia lucru Aprecieri verbale la
performanţe ajutați să rezolve o fișă. Exercițiul nivelul clasei
i Citește cu atenție textul
următor:
5` ,, Poate te gândești că cu
toții, și în special Moșu,
erau supărați pe Ernie individual
datorită farselor sale dar te
înșeli, ei îl iubeau.Abia
așteptau să vadă ce farsă
urma să le facă. Poate urma
să-i picteze nasul lui Rudolf
albastru sau să ascundă toate
hârtiile de împachetat.”

a)Selectează un substantiv
propriu.
b) Selectează un substantiv
la genul neutru.
c) Selectează un substantiv
la numărul plural.

6. Asigurarea Ghicitoare: Conversaţia BRADUTI Evaluare pe grupe cu


retenției și a De copii este iubit, Explicaţia punctaje
transferului De Crăciun împodobit, Exercițiul Calificativ la nivel de
Verde e majestuos echipă
Cine e aşa frumos? Aprecieri verbale
Joc didactic: Impodobește
brăduțul cu globulețele
corespunzătoare. stelute
Fiecare echipă a primit după
prima sarcină un plic pe care Jocul didactic
este scris un număr. Vor
trebui să citescă răsturnatul
11
12

numărului pentru a primi


sarcina corespunzătoare
fiecarei grupe.
Ex: Răsturnatul lui 52-
Substantive la genul feminin
Răsturnatul lui 13-
Substantive la genul
masculin
Răsturnatul lui 9102-
Substantive la genul neutru
Răsturnatul lui 21-
Substantive la numărul
singular.

Se fac aprecieri asupra


modului de desfăşurare a
7. Încheierea lecţiei şi se interpretează
lecţiei cântecul Brăduț iubit.
Elevii extrag bilete cu
3` provocări de Crăciun. Vor
avea o săptămână la
dispoziție apoi vor prezenta
provocările.
Tema din carte

12

S-ar putea să vă placă și