Sunteți pe pagina 1din 9

Unitatea de învă ță mâ nt: Gradinita cu Program Prelungit Nr.

20- Structura a
Gradinitei cu Program Prelungit Nr.1, Tg-Jiu

PROIECT DIDACTIC

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: Crîng Adelina Iuliana


PROIECT DIDACTIC

Data.23.03.2022
Unitatea de învățământ: Gradinita cu Program Prelungit Nr.20
Prof înv.preșcolar: Crîng Adelina Iuliana
Grupa : Mijlocie A
Tema anuala:  „Cand, cum si de ce se intampla? ”
Tema săptămânală: „Îngrijim gradina de legume”
Categoria de activitate: Activitati liber alese – ALA
Tema activității:,,Legume timpurii”
Tipul activității:Formare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: colorare in contur,plantarea cepei,îmbinare piese de puzzle;

Centre de interes deschise:


Centrul Arta:-,,Ridichea Buclucasa”-colorare
Centrul Stiinta:-,, Surprize la pahar”-plantare ceapa verde
Centrul Joc de masă:-,,Ridichea Uriasa”-puzzle

Scopul activității:
- Stimularea imaginaţiei creatoare în realizarea unor lucrări;
- Consolidarea și verificarea deprinderilor specifice activităților artistico-plastice;
-Dezvoltarea sensibilității estetice,a expresivității și creativității preșcolarului;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

COMPORTAMENTE VIZATE:
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă);
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul
apropiat;
Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia;
Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice;
Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
Își însușește și respectă reguli;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice și practice;
Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Finalizează proiecte simple ;

OBIECTIVE:

I. Centrul de interes:Artă-,,Ridichea Buclucasa”- colorare in contur


a) cognitive:
-să recunoască și să denumească materialele care urmează să fie folosite în cadrul
activită ții;
-să pă streze un aspect îngrijit al lucră rii;
-să utilizeze corect instrumentele de lucru;
b) Afective
-să participe cu interes la activitate;
-să se implice activ în activitate;
-să coopereze în cadrul grupului;
-să fie capabil să tră iască emoţii în funcţie de conţinutul prezentat;
-să fie capabil să stabilească relaţii de intercomunicare, de cooperare cu membrii
grupului.
c) Psihomotorii
-să adopte o poziție corectă a corpului la activitate;
-să manipuleze corespunză tor materialele didactice.

II. CENTRU DE INTERES: STIINTA:,,Surprize la pahar”-plantarea cepei in pahare cu


pamant.

a) Cognitive
– Să planteze in paharul cu pamant, ceapa verde ( arbagicul ), dupa care sa ude putin din
propria sticla de apa.
- Sa recunoasca fiecare obiect al activitatii.

b) Afective
-să participe cu interes la activitate;
-să se implice activ în activitate;
-să coopereze în cadrul grupului;
-să fie capabil să tră iască emoţii în funcţie de conţinutul prezentat;
-să fie capabil să stabilească relaţii de intercomunicare, de cooperare cu membrii
grupului.
c) Psihomotorii
-să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul desfă șură rii activită ții;
-să manipuleze uşor materialele puse la dispoziţie.

III. CENTRU DE INTERES:JOC DE MASĂ-,,Ridichea Uriasa ,,-imagini-puzzle


a)Cognitive :
-să identifice piesele de joc;
-să recunoască personajele din poveste si povestea expusa;
-să refacă imaginea din poveste prin îmbinarea corectă a pieselor de joc.
-să utilizeze corect materialului primit pentru realizarea imaginilor-puzzle;
-să pă streze ordinea şi disciplina în momentul desfă şură rii activită ţii;
-să colaboreze în realizarea imaginilor-puzzle;
-să folosească corect materialele puse la dispoziție;
-să aplice cunoștințe însușite anterior în contexte variate de acțiune.
b) Afective
-să participe cu interes la activitate;
-să se implice activ în activitate;
-să coopereze în cadrul grupului;
-să fie capabil să tră iască emoţii în funcţie de conţinutul prezentat;
-să fie capabil să stabilească relaţii de intercomunicare, de cooperare cu membrii
grupului.
c) Psihomotorii
-să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul desfă șură rii activită ții;
-să manipuleze uşor materialele puse la dispoziţie.
Strategia didactica:
a) Metode si procedee:
Observarea, conversatia euristică , explicația, expunerea, munca independenta,
demonstratia, exercitiul;
b)MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: machete cuRidicea Uriasa si personajele din poveste,
fișe de lucru- Ridichea, imagini-puzzle cu ghiocei,creioane,culori, pahare de unica
folosinta cu pamant, arbagic, sticlute cu apa.

c)Forma de organizare:
-pe grupuri, individuala,frontal

Evaluarea:
a) Formativă:
-pe parcursul întregii activită ți prin aprecieri și îndrumă ri câ nd este cazul;
b) Finală :
-analiza produselor;
-concluzii și aprecieri verbale;

Durata:30 minute
Locul de desfasurare: sala de grupă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
***Curriculum pentru educație timpurie 2019
1.Ministerul Educaţiei Naţionale, „Programa activităţilor instructiv-educative în
grădiniţa de copii”, Editura Integral, Bucureşti, 2000;
2.Ezechil Liliana, Pă işi Lă ză rescu Mihaela, „Laborator preşcolar” - ghid metodologic
(ediţia a-II-a revizuită ), Editura Integral, Bucureşti, 2002;
3.I. Cerghit, I.T. Radu, E. Popescu, L. Vlă sceanu, „Didactica”, Editura Didactică şi
Pedagogică , Bucureşti, 1993;

DEMERSUL DIDACTIC
Nr Evenimentul Continutul științific Strategia Evaluare
.
crt didactic didactica
1 Moment Se asigură condițiile
organizatoric necesare unei bune
desfă șură ri a activită ții
didactice.
Pregatirea materialelor
didactice necesare
temelor propuse pentru
cele trei centre de
interes.
2 Captarea atenției Se va trezi interesul
copiilor pentru Surpriza
Observarea
activitate prin
comportamentul
machetele cu
Conversația ui verbal și
personajele din
nonverbal
povestea, „Ridichea
Uriasa”
Copii vor primi
indicații despre modul Observația
cum trebuie să se
organizeze pe centre,
pentru a se putea instala
câ t mai repede .
3 Anunțarea temei
și a obiectivelor Se va anunţa tema şi Conversația
obiectivele fiecă rui
Observarea
centru de interes în
comportamen-
termeni accesibili și pe
tului verbal şi
înţelesul copiilor.
nonverbal al
Centrul Artă: Explicația copiilor
,,Ridichea Buclucasa”-
colorare in contur;
Centrul Stiinta:
,,Surprize la pahar”- Expunerea

plantarea cepei;
Centrul JOC DE
MASĂ:,,Ridichea
Uriasa”-imagini-puzzle
4 Dirijarea
învățării Se va explica şi
demonstra modul de
lucru pentru fiecare Observarea
sector de activitate. comportamen-
La centrul de interes tului copiilor și a
Arta - copiii trebuie sa interesului
coloreze in contur pentru activitate
imaginile cu ridichiile
buclucase, respectand
culorile elementelor Demonstrat
componente ale ia
acestora.
La centrul de interes
Joc de masă – copiii vor Explicația
avea de realizat două
imagini-puzzle cu
imagini din povestea Observația
Ridichea Uriasa.
Aceștia trebuie să Conversația
mâ nuiască corect
materialul pus la
dispoziție. Explicația
De asemenea,copiii
trebuie să colaboreze în
realizarea sarcinii
primate.
La centrul de interes
STIINTA-copiii vor avea
de plantat ceapa
verde( arbagicul), in
paharele de unica
folosinta cu pamant in
ele, pregatite deja
pentru activitate. Dupa
plantare, fiecare copil isi
va uda pamantul cu
ceapa plantata, din sticla
de apa proprie.
Vom face exercitii de
incalzirea a muchilor
mainii inainte de
inceperea activitatii.
Urez copiilor spor la
treabă , după care ei vor
trece la realizarea
lucră rilor și la desfă -
șurarea jocurilor.

Realizarea temelor /
sarcinilor de cǎtre
copii Observarea
Se va da semnalul de Exerciţiul comportamen-
ASIGURAREA începere a lucrului. Li se tului copiilor
CONEXIUNII va atrage atenţia cǎ
INVERSE (A trebuie sǎ termine Explicaţia Evaluare orală
FEEDBACK – lucrǎ rile la timp.
ULUI) ȘI Conversaţia
În timp ce copiii Evaluarea
EVALUAREA
lucreazǎ , se vor oferi Conversaţia practică
PERFORMANȚEI
explicaţii suplimentare euristică
şi se va interveni acolo Aprecierea
unde este necesar. Turul verbală
Dacǎ este cazul se galeriei
vor corecta greşelile şi
va nota numele copiilor
pe lucrǎ ri. Se va urmǎ ri observația
mâ nuirea corectǎ a
instrumentelor de lucru
şi a materialelor puse la
dispoziţie, poziţia
corectǎ a corpului şi de
asemenea, respectarea
temei şi finalizarea ei.
La finalizarea timpului
de lucru, împreună cu Autoevaluarea
copiii se va realiza un
tur al galeriei al
tuturor centrelor. Aprecieri
Se va puncta verbale
finalizarea lucră rilor,
modul de lucru, Analiza
tehnicile abordate și produselor
respectarea indicaţiilor activită ţii
primite.

Încheierea În încheierea Conversația


activității activită ților se fac
aprecieri generale Evaluare
asupra modului în care orală
copiii au participat și s- individuală
au comportat.
După terminarea acti-
vită ții pe centre, se va
trece la urmă toarea
activitate .

S-ar putea să vă placă și