Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 15.11.2022
Unitatea de învățământ: Școala gimnazială “Iorgu Radu” Bârlad
Învățătoarea: Coman Mihaela
Propunător: Ene Miruna-Bianca
Clasa: pregătitoare
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul lecției: Povestirea scrisă a unui text de mică întindere după planul simplu de idei
Tipul lecției: Predare-învățare

Competențe specifice:
- 4.4 Povestirea pe scurt a unei secvențe dintr-o poveste/dintr-un film/ desen animat /a
unei activități/a unei întâmplări imaginare/trăite
- 4.3 Redactarea unei descrieri tip portret pe baza unui plan simplu.

Obiective operaționale:
O1 :Să împartă textul în fragmente;
O2 : Să extragă ideile principale dintr-un text narativ;
O3 :Să trasforme secvențele dialogate în povestite;
O4 :Să utilizeze corespunzătoare semnele de punctuație la redactarea in scris a povestirii unui
text marativ;

Strategia didactică:
- Metode didactice: Conversația, explicația,exercițiul;
- Mijloace de învățământ:carte,caiet,laptop,tablă,marker,ghicitoare;
- Forme de organizare: frontal, individual.

Resurse:
- Umane: 26 de elevi
- Timp: 45 de minute.
Etapele lecției Conținutul Metode și Materiale Forme de Evaluare
Nr. instructiv-educativ procedee didactice organizare
crt.

Asigurarea condițiilor optime pentru buna desfășurare a lecției. Conversația


Pregătirea materialelor didactice.
Moment Adresarea formulei de salut. (Bună dimineața!)
1. organizatoric:

-Copii,ce text ați studiat ora trecută?


R:Noi ora trecută am studiat „Lebdele” de Hans Chistian Conversația Frontal Aprecieri
Andersen. Individual verbale
Reactualizarea
cunoștințelor: Exercițiul
2. -Câti frati avea Eliza?
R:Eliza avea unsprezece frați.

-Cine i a trasformat in lebede pe frații ei?


R:Pe frații ei i-a transformat in lebede,regina cea rea.

-Ce a dezlegat vraja?


R:Vraja a dezlegat-o tunicile cusute de Eliza.

Le voi citi o ghicitoare, elevii recunoscând personajul:


,,Pentru frații mei iubiți Conversația Ghicitoare Frontal Aprecieri
Cămăși din fire de urzici Individual verbale
Captarea atenției: Zi și noapte am lucrat
3. De blestem eu i-am scapat,,(Eliza)

Astăzi la ora de limba și literatura română vom face povestirea


4. Anunțarea temei și a scrisă a textului ,,Lebedele” de Hans Christian Andersen după Explicația Frontal
obiectivelor: planul simplu de idei.Vom împărți textul în fragmente,vom
extrage ideile principale și vom întocmi povestirea textului,pe
care o vom scrie pe caiet,utilizând correct semnele de punctuație.
5. Dirijarea învățării: Voi scrie data și titlul lecției la tablă,iar copiii vor scrie pe caiete
Copiii vor citi textul în lanț. Tablă Frontal Voi face
Vom împărți textul în fragmente.(Numărați câte lebede aveți în aprecieri
dreptul alineatelor și tot atâtea fragmente sunt) Marker verbale
Din fiecare fragment vom scoate o idee principal.
Ex: Caietele
Fragmentul 1:,,Domnea…prețioasă”-Regele avea unsprezece fii elevilor
și o fata.
Fragmentul 2:”Văduv….azuriu,,-Regele s-a recăsătorit cu Manual
vrăjitoarea rea.
Fragmentul 3:”Când....recunoscută,,-Regina s-s răzbunat pe
frumusețea fetei.
Fragmentul 4:”Plângând...răului,,-Eliza a fugit intr-o pădure.
Fragmentul 5:”Mergând ...Eliza,,-Dimineață,Eliza s-a întâlnit cu
frații ei.
În timp ce scoatem ideile principale,copiii le vor scrie pe caiete.
-Copii,in povestire nu se folosește dialogul.Textul este
transformat în povestire,folosind verbele la persoana a 3-a la
timpul trecut(visa,fugea).Prima regulă în povestirea textului este
SĂ RESPECȚI ORDINEA ÎN CARE S-AU PETRECUT
ÎNTÂMPLARILE.Dacă noi nu vom respecta ordinea,textul nu va
mai avea logica.Pentru a povesti textul,ne vom folosi de ideile
principale la care vom adăuga câteva detalii esențiale din text.
-Haideți să povestim textul oral.Voi numi un copil pentru a
povesti primul fragment,ajutându-se de ideea principală,după
care vor scrie pe caiete.
Voi numi un alt copil pentru a povesti al doilea fragment,după
care vom scrie pe caiete și la tablă.

6. Obținerea Le voi care să-si aleagă un fragment din cele rămase până la
performanței: fragmentul 5 și să l povestească urmând pașii de mai sus.Voi Conversația Caiet Frontal Aprecieri
numi un elev pentru fiecare dintre cele 3 fragmente rămase să Exercițiul Individual verbale
citească ceea ce au scris.Ceilalți vor scrie povestirea fragmentelor
pe care nu le au ales.

7. Asigurarea feed-back- -Ce am făcut astăzi la ora de Limba și literature română? Aprecieri
ului: -Astăzi la ora am făcut povestirea textului ,,Lebedele” de Hans Conversația Frontal verbale
Christian Andersen. Colectiv
Foarte bine!!!

Conversația Frontal Aprecieri


Retenție și transfer Voi aprecia elevii active la oră și voi motiva restul clasei. Colectiv verbale
8.
p

S-ar putea să vă placă și